כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
צרכנות פיננסית ובנקאות

AMG משכנתאות: העלייה הדרמטית במדד המחירים לצרכן והעלאת ריבית הפריים עלולים, לזעזע את שוק המשכנתאות

8/07/2008

מדד המחירים לצרכן שהתפרסם בחודש יוני עמד על 0.7% ובכך השלים עליה של 5.4% ב 12 החודשים האחרונים.  בחודשיים האחרונים, רשם המדד עלייה דרמטית יחסית של 2.2%. "לנתון זה השפעה מכרעת על  שוק ה משכנתאות צמודות המדד" אומר עמית קמינסקי, מנכ"ל חברת AMG משכנתאות, המתמחה בענף ה משכנתאות והבנקאות למגזר הפרטי והעסקי בישראל, "ולמעשה, תם עידן המשכנתאות הזולות".

מנתוני AMG משכנתאות עולה כי לאחרונה אנו עדים להתייקרות משכנתאות כשעל רקע  הצמדות המדד קרן ההלוואה מתייקרת מהקרן המקורית. קמינסקי מסביר: "זוג ירושלמי לקח הלוואה צמודה למדד של 990,000 ₪ ל 12 שנה בשנת 2003. התשלום החודשי הראשון של בני הזוג עמד על 9,446 ₪ לחודש. כיום, לאחר 5 שנים של תשלומים, עומד התשלום החודשי של בני הזוג על 10,092 ₪ בחודש וקרן הלוואה עומדת על 769,101 ₪ מתוכה 53,122 ₪ נובע מהצמדות מדד. כלומר בני הזוג שילמו לאורך השנים כ 576,000 ₪ והחוב לבנק הצטמצם בכ- 221,000 ₪ בלבד. לשם השוואה, ללא הצמדה למדד, קרן ההלוואה הייתה קטנה ב 336,000 ₪ באותה התקופה".

בניסיון לבלום התפרצות אינפלציונית העלה נגיד בנק ישראל את ריבית הפריים  ברבע אחוז. לאחר עליה זו עומדת ריבית הפריים על 5.25%. "לאור שינויים אלו בשוק, אנו עדים לעליה מתונה בריביות משכנתא. עליית הריביות נובעת משני פרמטרים עיקריים: הראשון, עליית ריבית הפריים אשר מהווה אינדיקציה לעליות הגיוס של הבנקים (אם כי השפעתה איננה ישירה בהכרח) והשנייה, המצב שנוצר במשק גורם לבנקים לנהוג ביתר זהירות ולהגדיל את המרווחים מעלויות הגיוס שהם גובים מהלקוחות. כל זאת מעמיד את הריבית הממוצעת במשק לחודש יוני על 4.21% לעומת 4.17% ו 4.12% בחודשים אפריל ומאי בהתאמה", אומר קמינסקי.

כעת נשאלות השאלות, האם זה הזמן לקחת משכנתא ואיזו? "לגבי העיתוי", אומר קמינסקי, "להערכתנו זה הזמן לקחת משכנתא לפני זעזועים נוספים שעלולים להעלות את הריביות. בל נשכח שגם לאחר העליות המתונות של חודשים אפריל, מאי ויוני עדיין הריביות בשוק ה משכנתאות נמצאות בשפל".

"לגבי סוג ה משכנתא, חשוב לזכור כי לא קיימת בשוק משכנתא חסרת סיכון (אלא אם אתם מוכנים לשלם פרמיית סיכון גבוהה מאד) ועל כן יש להתאים את הסיכון לפרופיל הפיננסי של כל לווה ולווה ולנסות לגדר את הסיכון עד כמה שניתן בהתאמה לרצונותיו של הלווה", מוסיף קמינסקי.

אודות AMG:

AMG משכנתאות מקבוצת מודלים כלכליים נוסדה בשנת 2004. החברה הנה גוף ייעוץ אובייקטיבי  המתמחה בענף המשכנתאות והבנקאות למגזר הפרטי והעסקי בישראל.

החברה יצרה מהפכה ושינוי מהותי במאזן בין הבנקים לצרכנים המאפשר לציבור הלווים לקבל תנאים אובייקטיבים ראויים והוגנים ע"י מכרזים בין הבנקים למשכנתאות. כל מכרז שיוצא, מאגד בתוכו מספר רב של צרכנים המעוניינים ב משכנתא, סך הבקשות הממוצעות בכל מכרז נע בין 25 - 50 מליון ש"ח באמצעות המכרז כל אחד מהלווים שווה את סכום המכרז ולא את סכום בקשתו האישית שהנה בממוצע 450,000 ש"ח החברה מתחייבת בפני כל צרכן המשתתף במכרז לספק את התנאים הטובים ביותר בשוק.

צלם: איתן ריקליס

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.