כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
דין וחשבון

בית-המשפט המחוזי בחיפה דחה תביעת רשלנות מקצועית בסך 23 מיליון ₪ שהגיש בנק דיסקונט כנגד משרדי רואי החשבון ברוידא ושות'ובבלי ברוידא

24/06/2008

התביעה הוגשה בשנת 2000, בעקבות התמוטטותה של חברת מגאסון הולדינגס בע"מ ("מגאסון"), כנגד משרדי רואי החשבון ברוידא ושות'ובבלי ברוידא, שהשתיכו לרשת KPMG אשר שימשו כרואי החשבון של מגאסון; וכנגד רו"ח צבי גרשגורן ורו"ח אייל סולגניק, ששימשו כשותפים בפירמה

בית-המשפט המחוזי דחה שלשום תביעה בסך של 23 מיליון ₪ שהגיש בנק דיסקונט כנגד משרד רואי החשבון בבלי ברוידא שיוצגו על ידי עו"ד אלקס הרטמן ואייל דורון, שותפים במשרד ש. הורוביץ, בגין נזקים כספיים שנגרמו לו לטענתו, עת שחברת מגאסון הולדינגס בע"מ, לא פרעו הלוואות שניתנו להם על-ידי הבנק, וקרסה בשלהי שנת 1996.

מגאסון, שהייתה בשליטת מר יצחק גרינבוים, ורעייתו אסתר, עסקה בתחילה ביבוא ושיווק משחקים אלקטרוניים, ולאחר מכן בשיווק מוצרי תקשורת. החברה קרסה לקראת סוף שנת 1996 לאחר שמר גרינבוים ביצע מספר פעולות הונאה. הוא נמלט ככל הנראה מישראל ערב קריסת החברה.

לטענת הבנק, ההלוואות שניתנו על-ידו למגאסון ולגורמים הקשורים עמה, נעשו על סמך חוות דעתם של הנתבעים – משרדי רואי החשבון ברוידא ושות' ובבלי ברוידא, אשר שימשו כרואי החשבון של מגאסון. לטענת הבנק מפעולות רואי החשבון עלו כדי מצג שווא רשלני, והיוו הפרת חובה חקוקה.

הבנק אף תבע באופן אישי את רו"ח צבי גרשגורן, שהיה השותף האחראי על ביקורת וסקירת דוחות הכספיים של מגאסון בתקופה הרלוואנטית, במשרד ברוידא ולאחר מכן במשרד בבלי ברוידא; ואת רו"ח אייל סולגניק, ששימש בתקופה הרלוואנטית כשותף וכראש המחלקה המקצועית במשרד ברוידא  ולאחר מכן במשרד בבלי ברוידא.

בפסק דינו דחה בית-המשפט את התביעה בכללותה, וקיבל את טענות הנתבעים - אשר יוצגו על-ידי עורכי הדין אלקס הרטמן ואייל דורון ממשרד ש.הורוביץ ושות' – כי "בהחליטו להעמיד אשראי לקבוצת מגאסון ולהאריכו מעת לעת, לא הסתמך הבנק על הדוחות הכספיים אשר בוקרו על-ידי הנתבעים"כמו כן, קבע בית-המשפט "כי הנתבעים לא התרשלו בביקורתם ובסקירתם את הדוחות הכספיים אלא נהגו כפי שרואי חשבון סבירים היו נוהגים בנסיבות העניין" וכי אין קשר סיבתי עובדתי בין הנזק לו טוען הבנק לבין האופן בו ביקרו וסיקרו הנתבעים את הדוחות הכספיים של מגאסון.

בית המשפט קבע בפסק דין עקרוני את היקף חובותיו ואחריותו של רואה החשבון המבקר דו"חות כספיים של חברה ציבורית ומתח ביקורת קשה על התנהלות בנק דיסקונט בפרשה.

בית-המשפט קיבל את טענותיהם של עוה"ד אלקס הרטמן ואייל דורון, בשם הנתבעים, כי רמת הוודאות הנדרשת מרואה החשבון במהלך ביקורת דוחות כספיים היא מידה סבירה של בטחון, וקבע כי יש לדחות את דרישת הבנק מהנתבעים לעמידה בסטנדרט של וודאות מוחלטת (ס' 73 לפסק הדין).

כמו כן, קבע בית-המשפט, כי חובה על רואה החשבון לחקור באופן יסודי, ביסודיות ובתום לב, כל אימת שמתעורר בלבו חשד ממשי באשר לנכונות המידע המוצג בדוחות הכספיים המבוקרים על ידו, אך בית המשפט קיבל את טענות הנתבעים, כי חובה זו אינה בלתי מוגבלת: "רואה-החשבון אינו בלש אשר הצלחתו נמדדת בחשיפת ראיות וודאיות. תחת זאת, הוא נדרש לאסוף ראיות ביקורת על מנת שיניחו את דעתו ברמת וודאות של "בטחון סביר" כי אין בדוחות הכספיים מצג שווא" (ס' 93 לפסק הדין).

בית-המשפט קיבל את טענותיהם של הנתבעים, בהקשר זה, וקבע כי הנתבעים כרואי חשבון סבירים, לא היו צריכים לצפות כי על אף קיומם של נהלי הבנק ועל אף חשיבות זיהויים של גלגולי שיקים במערכת הבנקאית בכלל, יחדל הבנק מביצוע הבדיקות העצמאיות בהם הוא מחוייב לצורך זיהוי מעורבות מגאסון בגלגולי השיקים.  (ס' 109-111 לפסק הדין). 

בית-המשפט חייב את הבנק לשלם לנתבעים שכ"ט עו"ד בסך של 600,000 ₪ + מע"מ, וכן הוצאות משפט בסך של 100,000 ₪, ובסה"כ 793,000 ₪. 

פס"ד  פס"ד
הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.