כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
חדשות נדלן - מגרשים, השקעות בנדל"ן, תמ"א 38, קרקעות להפשרה ועוד

דורית סלינגר: "המגמה לגבי מרבית החברות המצויות כיום ב- Credit Watch היא שלילית ובהתאם צפוי גידול בהורדות הדירוג"

8/07/2008

הדברים נאמרו אמש על ידי דורית סלינגר, מנכ"ל S&P מעלות, בכנס הנדל"ן השנתי של S&P מעלות ומכון חיים כצמן גזית גלוב לנדל"ן באוניברסיטת ת"א בנושא 'השלכות משבר הנזילות על שווקי הנדל"ן בדגש על נגישות לחוב במזרח ומרכז אירופה'

בכנס השתתפו, יזמי נדל"ן, בכירים בחברות נדל"ן הפועלות בארץ ובחו"ל, משקיעים מוסדיים ובכירים במערך הנדל"ן בבנקים הישראלים והזרים .

דורית סלינגר, מנכ"ל S&P מעלות, ציינה בכנס כי: "38 חברות מצויות כיום בתהליך בדיקה (Credit Watch) של S&P מעלות, רובן חברות נדל"ן. שיעור הורדת הדירוג הממוצע בשנים 1992-2007 עמד על כ- 6%, כאשר בתקופת השפל של שנת 2000 הגיע שיעור זה לכ- 14%. המגמה לגבי מרבית החברות המצויות כיום בתהליך בדיקה (Credit Watch) היא שלילית ובהתאם צפוי גידול בהורדות הדירוג".

בכנס צוין כי נתוני S&P העולמית מורים על שיעורי Default של חברות שעדיין נמוכים מאוד, אולם פרמטרים מנבאי סיכון כמו שיעור הנפקות High Yield Bonds בשנים קודמות וכן שיעור המימון מתוך ה- EBITDA מורים על צפי לעלייה בשעורי חדלות הפירעון אם כי לא ברמת היקפי חדלות הפירעון של משבר 2000.

סלינגר הוסיפה עוד כי "שיעור המימון מתוך ה- EBITDA בחברות ישראליות גבוה משיעור זה בחברות High Yield בארה"ב. אני מאמינה ששיעורי חדלות הפירעון במשק הישראלי יעלו בהשוואה לעבר, בעיקר באותן חברות שהנפיקו אג"ח זבל לא מדורג ב- 2007".

סלינגר ציינה כי הצטרפות מעלות ל- S&P - חברת הדירוג המובילה בעולם, מיישמת את מטרות ועדת אריאב ליצוא שירותים פיננסים ומביאה סטנדרטים בינלאומיים לשוק הישראלי כמו את החידושים העדכניים ביותר בתחום הדירוג.

גדי בארי, סמנכ"ל תאגידים ב- S&P מעלות, הוסיף כי "משבר האשראי הגלובלי שהחל במשבר פיננסי עלול להתגלגל למשבר חריף במידה וילווה אכן במיתון כלכלי בשווקים (בעיקר בארה"ב). עם זאת, משבר זה שונה מהמשבר של תחילת שנות ה- 80 בנדל"ן בעיקר בהיקפי היצע ספקולטיבי נמוכים יותר ועל כן עד עתה לא חלו שינויים ניכרים בתפוסה ובשכר הדירה.

להערכת בארי, "בתקופה הבאה יושפעו החברות גם מירידה בשווי הנכסים, מחשיפה של פעילות בינלאומית נקובה במט"ח מול הלוואות צמודות בשקלים, יכולת מימון מחדש של נכסים ממונפים ברמה גבוהה ונכסים שאינם מניבים, עליה בריבית ופרמיית הסיכון".

בכנס הוצגו נתוני 2008 לפיהם חלה ירידה חדה בהיקף הנפקות האג"ח בכלל והנדל"ן בפרט. עם זאת, שיעור ההנפקות המדורגות זינק מכ- 43% במספר מנפיקים ל- 100% בקירוב. עליה בפרמיות הסיכון לענף משליכים על יכולת הגיוס בעת הקרובה. על פי נתוני שערי ריבית הזינוק בפרמיות הסיכון בחודשים האחרונים דבק גם  בקבוצת ה- A.

במסגרת הכנס התקיים פאנל ממנים ופאנל לווים בהשתתפות:

• Lionel Botbol, Managing Director, European Real Estate, UBS  
• Pal Forgacs, Executive Director, MKB Bank   
• Toni Maurer, Vice President, Raiffeisen Zentralbank
• Tony Edgley, Managing Director, Jones Lang LaSalle
• David Flusberg, President, Adama Holding Public Ltd
• Dori Segal, Executive Vice Chairman, Gazit Glob

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.