הכל על קריירה, דרושים וחברות השמה

מפוטרת ממשאבי אנוש: "יש צניחה בגיוסים"

1/11/2011

עינב (27 רמת-גן) עבדה עד לא מזמן באחת מחברות כח אדם המובילות במשק. בעקבות ירידה בביקוש לעובדים היא פוטרה כחלק מקיצוצים רוחביים בחברה. "אנשים לא מבינים מה קורה מתחת לפני השטח".

כמה זמן עבדת בחברה?

סיימתי תואר שני במשאבי אנוש לפני כשנה והיה לי חלום להכנס לחברת הייטק או פיננסים גדולה למחלקת הרווחה ומשאבי אנוש. הבעיה שיש תחרות מאוד גדולה ונאלצתי להתפשר על חברות כח אדם, וסיימתי לאחרונה שנה וחצי כרכזת גיוס, בעיקר לחברות הייטק.

למה בחרת בתחום משאבי אנוש?

אני אוהבת לעבוד מול אנשים, לדאוג להם ולרווחתם. מאוד נהניתי בעבודה שלי, חוץ מהעובדה שהתנאים בחברות משאבי אנוש הם נוראיים בדיוק כמו שמספרים עליהם. משכורות נמוכות, אין תנאים סוציאליים מינימלים, יעדים מלחיצים והתעסקות בשטויות.

כמה הרווחת?

השכר שלי למשרה מלאה של 9 שעות ביום היה 4500 ₪ פלוס בונוסים, ככה שהייתי מגרדת את ה- 5,500 בקושי מלמטה. עצוב, אני עם תואר שני, השקעתי, למדתי ואני אוהבת את התחום אבל אין בו כסף. בחברות הייטק לפחות יש תנאים, אך גם השכר לא בשמיים. חבל שמזלזלים בענף הזה כי הוא לא פחות חשוב מאחרים.

איך הסבירו לכם את הפיטורים?

האמת, שלא היו צריכים להסביר. כמה לפחות חצי שנה שיש ירידה דרסטית בביקושים לעובדים. יותר מזה, עובדים שגייסנו לפני פחות משנה לבנקים או חברות טכנולוגיה מפוטרים לפני שהם מקבלים קביעות וזכאות לפיצויים. עובדים עם תואר שני ושני ילדים חוזרים אליי עם דמעות ואין לי מה להציע להם. הרגשנו את המצב בתקופה האחרונה והיו לחשושים במשרד על קיצוצים קרבים. ידענו שזה יקרה אבל הדחקנו, בסוף זה קרה ולא אמרנו לנו יותר מדי, פרט לכך שהסניף אולי ייסגר בקרוב.

מה אומרים לך אנשי מחלקת משאבי אנוש מהחברות שאת עובדת מולם?

בכל החברות, ביטוח, פיננסים, הייטק, ביקשו לעצור את הגיוסים עד להודעה חדשה. פרט לכמה משרות ממש ספציפיות שגם להן יש שוק מאוד קטן. בכל המשרות הנפוצות של שירות לקוחות, אנליסטים ואפילו מתכנתים, יש ירידה בביקושים או עצירה, ובכל מקרה המשכורות יורדות.

את בקשר עם רכזות גיוס?

כן, כולן חוששות מהמצב וברור שיש סכנה לאלה ששרדו את סבב הפיטורין הנכחי. הבעלים של חברת הכ"א מתחשב רק בעצמו ולא מוכן שהחברה תספוג כדי שתהיה תעסוקה לעוד כמה רכזות גיוס. מאז שפוטרתי לפני שלושה חודשים המצב בחברות גרוע הרבה יותר והגיוסים בשפל. יש תחושה של היסטריה וחוסר אונים.

מה את הולכת לעשות עכשיו?

האמת שאני דיי מתוסכלת ולא ממש יודעת. ברור שאני רוצה להמשיך בתחום אבל המשכורות נמוכות מאוד. אני רוצה להיכנס לחברה גדולה ולא חברת כח אדם, אך אין גיוסים. עוד חודשיים אני מתחתנת ורוצה להקים משפחה, וקשה לי לראות את עצמי שורדת במצב הנכחי.

 

*תמונה flick

 

קרא גם על המפוטר מתמיר פישמן: "הרסו לי את החגים- אני נגעל"