וול-סטריט ובעולם

"אילו היה המקרה מתרחש בישראל, ניתן להניח שהפיצויים היו עומדים על סך של כ- 4 מליון בלבד"

3/08/2011

בפסק דין שניתן במחוז אורנג' בקליפורניה שבארצות הברית נפסקו פיצויים בסך של 34 מליון דולר, לאם לחמישה ילדים בת 42, אשר נותרה עם נכות נוירולוגית קשה בשל רשלנות רפואית בחדר המיון.

 

האישה פנתה לחדר המיון במחוז אורנג' בשל ירידה כרונית ומתמשכת ברמת הנתרן בדמה. הצוות הרפואי טיפל בה כאילו היא סובלת מירידת נתרן אקוטית ומיידית והזליף לדמה נתרן באופן בהול במקום באיטיות. כתוצאה מכך השתנה מאזן המלחים בדמה באופן דרמטי ומסכן חיים, היא שקעה בתרדמת. כשהתעוררה התברר שהיא נותרה עם נזק נוירולוגי קשה ועתה היא זקוקה להשגחה צמודה של 24 שעות ביממה ושוהה ומטופלת במוסד סיעודי.

 

עו"ד יאיר סקלסקי, העוסק ברשלנות רפואית הסביר כי: "אלו הם פיצויים גבוהים מאוד ובהחלט יוצאי דופן, גם לארצות הברית. בישראל לעומת זאת, במקרים של רשלנות רפואית הפיצויים משקפים בעיקר את הנזק הממשי שנגרם לחולה ובאופן זניח את הכאב והסבל שהוא חווה בשל אירוע הרשלנות. במהלך המשפט שנערך בקליפורניה, החליט חבר המושבעים לחלק את הפיצויים לנזק ממשי (הוצאות שהיא חייבת להוציא כתוצאה ממחלתה ואבדן השתכרות) ולכאב וסבל ופיצוי עונשי (פיצוי המהווה ענישה לצוות הרפואי על התנהגותו הרשלנית). סך הפיצוי כאמור בשקלים נאמד בכ - 119 מיליון שקלים, אילו היה המקרה מתרחש בישראל, ניתן להניח שהפיצויים היו עומדים על סך של כ- 4 מליון בלבד".

 

עוד הוסיף כי: "הסיבות להבדלים בין הסכומים הנפסקים בארצות הברית לאלו הנפסקים בישראל הן רבות ומקורן בעיקר בעובדה שבארץ לא פוסקים פיצויים עונשיים. רכיב הענישה במסגרת דיני הנזיקין בישראל כמעט ואינו קיים. כאשר כן נפסקים פיצויים עונשיים בישראל אז זה רק במקרים חריגים מאוד ובעלי אופי פלילי ובסכומים זעומים, בוודאי לא כמו אלו שנפסקים בארצות הברית"  

 

מחפש קורס מסחר יומי בבורסה האמריקאית?