כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
תקשורת

משרד התקשורת החליט לאסור על החברות הסלולריות להתנות רכישת שירותי "דור שלישי" ברכישת שירות גלישה בפורטל תוכן

2/07/2008

שר התקשורת אריאל אטיאס: "ההחלטה תפסיק את העוול הנגרם לציבור, אשר נכפה עליו לשלם עבור שירות אותו לא צרך. אני משוכנע שמהיום, גם הלקוחות הפחות מבוססים ירשו לעצמם לרכוש מכשירים מתקדמים"

בעקבות תלונות של צרכנים אשר פנו למשרד התקשורת, ומבדיקה חוזרת שערך המשרד בנושא הסתבר למשרד, כי חברות הסלולר המספקות שירותי "דור שלישי", נוהגות לחייב מנוי המבקש לרכוש מכשיר טלפון סלולרי "דור שלישי", להצטרף לתוכנית אשר במסגרתה יכול המנוי ליהנות מהשירותים הייחודיים ל- "דור שלישי", כגון: שירות גלישה באינטרנט בקצב מהיר ושירות שיחת וידאו, בתמורה לתשלום חודשי קבוע עבור שירות גלישה לפורטל תוכן. זאת למרות העובדה ששירותים אלה אינם כרוכים בגלישה בפורטל תוכן.

החברות נוהגות בדרך זו גם עם מנוי המבקש לשדרג את מכשירו. יתר על כן, בחלק מן המקרים, חלק מן החברות אינן מספקות לצרכן חלופה כלכלית אפקטיבית, גם עבור מנוי חדש המבקש להתחבר לרשת עם מכשיר "דור שלישי" שלא נרכש מהחברות הסלולריות, ומחייבות אותו בתשלום דומה.

בדרך הננקטת על ידן מפרות החברות הוראה מפורשת של חוק התקשורת, על-פיה חל איסור להתנות "שירות בזק" ב- "שירות בזק" אחר.

כאשר בחן המשרד את הסוגיה במהלך השנים 2007-2006 , סבר המשרד, כי השאלה הדורשת הכרעה הינה האם רשאית חברה סלולרית להתנות רכישתו של מכשיר "דור שלישי", בכך שהמנוי ירכוש גם חבילת גלישה באינטרנט תמורת תשלום חודשי קבוע. וזאת, גם כאשר מדובר במנוי המבקש לשדרג את מכשירו, או במנוי חדש המבקש להתחבר לרשת עם מכשיר "דור שלישי" שלא נרכש מהחברות הסלולריות.

המשרד סבר אז כי אין בהתניה זו, משום התניה אסורה של "שירות בזק" ב"שירות בזק". מכיוון שסבר כי הפעולה יוצרת התניה בין רכישת מכשיר "דור שלישי" לבין רכישת חבילת גלישה.

ולאור העובדה כי בהתאם להוראות חוק התקשורת, רכישת מכשיר טלפון כשלעצמה אינה מהווה "שירות בזק", עלתה המסקנה כי אין מדובר בהתניה אסורה של "שירות בזק" ב "שירות בזק".

לאחר ששקל עמדתו מחדש ושמע את עמדות החברות הסלולריות שהובאו בפניו, החליט המשרד להורות לחברות הסלולריות להפסיק לאלתר כל פעילות אשר יש בה משום התניית שירות בשירות.

בבסיס ההחלטה עמדה העובדה שחברות אלו נוהגות לחייב מנוי המבקש לרכוש מכשיר טלפון סלולרי מ- "דור שלישי", להצטרף לתוכנית אשר במסגרתה יוכל ליהנות מהשירותים הייחודיים ל"דור שלישי", כגון: שירות גלישה באינטרנט בקצב מהיר ושירות שיחת וידאו, ולשלם בנוסף, גם תשלום חודשי קבוע עבור שירות גלישה לפורטל תוכן. עצם דרישת התשלום הנוסף מהווה הפרה של איסור התניית שירות בשירות.

לעניין טענת חלק מן החברות הסלולריות, כי הן מספקות חלופה ללקוח שרכש מכשיר טלפון דור שלישי באמצעות ספק חיצוני (לא אצל החברה), וכי הלקוח רשאי לקבל שירותי דור שלישי ללא תשלום חודשי קבוע עבור חבילת גלישה. המשרד ביקש להבהיר כי ככל שקיימת לצרכן חלופה כלכלית אפקטיבית בה לא מתקיימת התניית שירות בשירות, הרי שהמשרד לא יראה בפעולה משום התניית שירות בשירות. במידה והצרכן לא יקבל חלופה מתאימה, הרי שהשירות ייחשב כשירות אסור.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.