כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
חדשות אנרגיה ואיכות הסביבה

פורום פעולה אזרחית: ועדת ששינסקי הלכה רחוק מידי לקראת חברות הגז

14/11/2010

פורום פעולה אזרחית בראשות הרב מיכאל מלכיאור: ועדת ששינסקי הלכה רחוק מידי לקראת חברות הגז

לאחר בחינה ראשונה של חלק מההמלצות של ועדת ששינסקי, אומר ראש צוות המחקר של פורום פעולה אזרחית, אמנון פורטוגלי: "יותר מדי פרצות ואפשרויות להתחמקות ממס ולתעלולי מס נשארו פתוחות לרווחה, ועל ועדת ששינסקי לחסלן באופן מוחלט". פורטוגלי מביא דוגמאות אחדות, ביניהן: ההכרה בהשקעה ביחידות השותפות כהוצאה מוכרת לצורכי מס, העובדה שהשותפויות אינן משלמות מס חברות ברמת השותפות – וזאת בשונה מחברות המשלמות מס חברות רגיל.

פורטוגלי מציין כי בקנדה היה מצב דומה שגרם להפסדים בשיעור של מאות מיליוני דולרים למדינה, ולכן בשנת 2006 שונה החוק ובוטל הפטור מתשלום המס לשותפויות והוטל עליהן מס חברות רגיל בשיעור 31.5%.

בנוסף מציינים בפורום פעולה אזרחית את האיוולת שבהגדרת גביית המיסים על רווחי היתר כפי שמציעה ועדת שישנסקי, קרי: רק לאחר שחברות הגז יחזירו אל קופתן 150% מכל ההשקעות- אלה שבסיכון ואלה שאינן בסיכון. ראשית, מדגיש פורטוגלי, כי לצורך חישוב המס, יש להבחין בין השקעות בסיכון לבין השקעות שאינן בסיכון.

על השקעות שאינן בסיכון – כגון השקעות בציוד ההפקה, בצנרת ההולכה ובאחסון הגז - אין שום סיבה לדחות את גביית המסים עד לאחר השבת 150% מערכן המקורי – אלא כבר לאחר השבת 100% מההשקעה. נדגיש שממילא השקעות אלה ממומנות במלואן על ידי הבנקים בהלוואות Non Recorse, כך שכל הסיכון הוא על הבנקים.

שנית, לעניין ההשקעות שבסיכון, יש לנהוג כפי שמקובל בכל העולם, ולהתחיל בגביית המס מרגע שהחזיר היזם 120% מערך השקעות אלה – ולא 150% כפי שמציעה ועדת ששינסקי. 

"הנוסחה שמציעה ועדת ששינסקי, מעכבת ומצמצמת באופן משמעותי את היקף המס המגיע למדינה".

לסיכום דבריו מתייחס פורטוגלי גם לעניין התשואות: "מבדיקות ראשוניות שעשינו, עולה כי על-פי ועדת ששינסקי יהיה שיעור התשואה על ההון בפרוייקט כמו תמר כ-30% שזה החזר השקעה פנטסטי בענף שהוא ממילא רווחי מאד ובעל סכויי הצלחה גבוהים ביותר".

דובר מטה פורום פעולה אזרחית, נמרוד בוכמן אומר כי: "זעקות השבר של הקוזאק הנגזל שמשמיעים ראשי חברות הגז מאמש, הינן חלק מאסטרטגיה מתוזמנת היטב שנועדה להביא בסופו של דבר למעין "פשרה" שתרוקן למעשה את המלצות ששינסקי מתוכן ולכן מתכוון הפורום להיאבק על תיקון עיוותים רבים שעדיין קיימים בהמלצות".

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור
תגובות
1. משקיע קטן (25/11/2010 17:14:46)
2. משקיע קטן (25/11/2010 18:42:34)

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.