כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
חדשות אנרגיה ואיכות הסביבה

התאחדות התעשיינים מזהירה:" סכנה מוחשית לקריסת רשת החשמל בחודשי הקיץ"

1/07/2008

בשליש הראשון של השנה עלתה צריכת החשמל בתעשייה בכ-11% בהשוואה לשליש המקביל אשתקד, לכ-3,670 מיליון קוט"ש

על רקע רזרבת הייצור האפסית במשק - 4% - 5% בלבד, קיימת סכנה מוחשית לקריסת רשת החשמל כבר בחודשי הקיץ, בעקבות ביקושי השיא הצפויים לצריכת חשמל. כך מזהיר משה כהן, יו"ר ועדת האנרגיה בהתאחדות התעשיינים.

הוא ציין, כי רזרבת החשמל במדינות אירופה ובארה"ב מגיעה ל-20% לפחות, פי 4 ויותר מאשר בישראל.

כהן טוען, כי קריסת רשת החשמל בשל חוסר היכולת של המערכת לעמוד בביקושים ההולכים וגדלים לחשמל, עלולה להביא לנזק כבד לתעשייה הנאמד בכ-1 מיליארד שקלים בשנה. מדובר בנזקים שייגרמו כתוצאה מהפסקות חשמל ממושכות הצפויות באזורים נרחבים בארץ.

כהן קרא לממשלה ולשר התשתיות הלאומיות לדאוג לקיום רזרבת ייצור חשמל של 25% לפחות.

כהן מציין, כי בשליש הראשון של השנה עלתה צריכת החשמל בתעשייה בכ-11% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד והגיעה ל-3,670 מיליון קוט"ש.

עלייה בולטת בצריכת החשמל נרשמה בתקופה זו בעיקר בענפי המכרות והמחצבים  - גידול של 39%, הנייר והקרטון - גידול של 22%, ענף הכימיה - גידול של 15% ומוצרי מתכת 10%.

יו"ר ועדת האנרגיה בהתאחדות התעשיינים הדגיש, כי גם הוצאות התעשייה על חשמל עלו בתקופה זו בכ-30% והסתכמו בכ-1.35 מיליארד ₪, כ- 310 מיליון שקל יותר מאשר בשליש המקביל אשתקד.

לדברי כהן, עיקר הגידול בהוצאות נובע מעליית תעריפי החשמל שעודכנו 7 פעמים בשנה החולפת עקב התנודות במחירי הדלקים ועקב החלטת הרשות על העלאת תעריפים מיוחדת לחברת חשמל עקב מצבה הפיננסי.

יו"ר ועדת האנרגיה בהתאחדות התעשיינים קרא למפעלי התעשייה להצטרף, להסדר פסגה ניידת והסדר ייצור חשמל באמצעות גנראטורים עצמיים, אם הם כדאיים לעסק. מטרת ההסדרים הינה להסיט את הביקושים לחשמל בשעות שיא הביקוש, לשם הקטנת הסיכון לקריסת הרשת.

בעקבות העלייה הגדולה בהוצאות על חשמל, קורא יו"ר ועדת האנרגיה בהתאחדות התעשיינים לממשלה לפעול לזירוז הגעת הגז הטבעי לאזורי תעשייה רבים ככל האפשר, דבר אשר יסייע להפחתת עלויות האנרגיה ולשיפור כושר התחרות של המפעלים מול יצרנים במדינות אחרות.לדבריו, משק הגז הטבעי סובל מעיכובים מתמשכים בהתפתחותו בכל המקטעים, כמו למשל, בעיות תכנוניות במערכת ההולכה, דחיות במכרזים לאזורי חלוקת הגז, אי מיצוי המו"מ עם ספקי גז נוספים ועוד.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.