חדשות אנרגיה ואיכות הסביבה

"מקורות" ומכון היצוא אירחו כ-60 דיפלומטים זרים מ-19 מדינות בשפד"ן לקראת תערוכת ווטק 2009

17/09/2009

חברת "מקורות" ומכון היצוא אירחו כ-60 דיפלומטים זרים  (שגרירים ונספחים מסחריים) מ-19 מדינות בשפד"ן לקראת תערוכת ווטק 2009

בסיור בשפד"ן – המכון לטיפול בשפכי גוש דן - השתתפו דיפלומטים מהמדינות הבאות: ארה"ב, יפן, בריטניה, הולנד, פולין, נורווגיה, בלגיה, קנדה, דרום אפריקה, ארגנטינה, קרואטיה, שווייץ, סרי-לנקה, הונגריה, צ'כיה, אריתריאה, קוסטה-ריקה, צ'ילה ואלבניה.

את הדיפלומטים אירחו אבי חפץ, מנכ"ל מכון היצוא הישראלי, ואלי רונן, יו"ר "מקורות".

יו"ר "מקורות", אלי רונן, אמר כי השבת קולחים הוא פתרון חשוב למשבר משק המים, שכן הוא מאפשר להפנות מים שפירים לטובת שתייה. רונן הוסיף כי הנושא תורם גם לשמירה על הסביבה.

השגרירים התרשמו מאוד מהפעילות שמבצעת "מקורות" בתחום הטיפול בשפכים והשבת הקולחים בפרט והן בתחומי פעילותה הנוספים של "מקורות" אספקת מים, איכות המים, התפלה, ביטחון מים, פיתוח טכנולוגיות ועוד. הדיפלומטים אמרו כי הם מקווים שארצותיהם תסתייענה בידע ובניסיון שנצברו ב"מקורות" במשך למעלה מ- 70 שנות קיומה.

חברת המים הלאומית "מקורות" מפעילה את השפד"ן, שבבעלות "איגודן", למעלה מ-20 שנה. מפעל השפד"ן נחשב לגדול ולמשוכלל מסוגו במזרח התיכון, ומטפל בשפכים בהיקף של כ-130 מיליון מ"ק בשנה. 

לאחר הליך הטיפול בשפכים בשפד"ן, מועברים מי הקולחים לשדות החדרה של "מקורות". במהלך ההחדרה אל השכבות התת-קרקעיות עוברים השפכים המטופלים תהליכים שמשפרים באופן משמעותי את איכותם. בנוסף לטיהור התת-קרקעי משמש קטע זה של אקוות החוף גם כמקום אחסון עונתי ורב שנתי לכמויות הגדולות של המים המושבים. בחודשים השחונים "מקורות" מעבירה את המים המושבים באמצעות "הקו השלישי לנגב" להשקיה בדרום הארץ. איכות המים שמופקים מבטן האדמה מתאימה להשקיית כל היבולים החקלאיים, ללא הגבלה, בהתאם לדרישות. "מקורות" הפכה את הנגב לאסם התבואה של מדינת ישראל באמצעות ההשקיה בקולחים שגם חוסכת מים שפירים.

צלם: דוד מנחם ל"מקורות".