כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
בנק הפועלים-מט"ח

הדולר נסחר השבוע במגמה מעורבת מול השקל

10/09/2009

הדולר נסחר השבוע במגמה מעורבת למול השקל, אך נותר בטווח שערים צר יחסית, מתחת לרמה של 3.8 ₪ לדולר.

המסחר בשוק המט"ח הישראלי הושפע השבוע משני כוחות מנוגדים. מחד, מגמת ההיחלשות של הדולר מול רוב המטבעות העיקריים בעולם, שתמכה במגמה של תיסוף השקל. מנגד, התערבותו האגרסיבית של בנק ישראל, שרכש מאות מיליוני דולרים, במטרה לבלום את התחזקות השקל. עם זאת, להתערבות בנק ישראל הייתה השפעה נקודתית בלבד.

להערכתנו, השקל צפוי להיסחר בתקופה הקרובה במגמה מעורבת, כשבראש ובראשונה הוא יושפע מהתפתחויות במסחר בדולר ובשוקי המניות ברחבי העולם. כמו כן יושפע השקל מגורמים מקומיים מנוגדים. מחד, בין הגורמים התומכים בהיחלשות השקל ניתן למנות בעיקר את רכישות הדולרים על ידי בנק ישראל. מאידך, בין הגורמים התומכים בהתחזקות השקל ניתן למנות את הגידול בעודף בחשבון השוטף, הכלכלה היציבה בישראל ואת הציפיות להמשך העלאות ריבית ע"י בנק ישראל ובעקבותיו, הרחבת הפער בין הריבית השקלית והדולרית.

בהסתכלות על שוק המט"ח הבינלאומי יש להתמקד בגורמים הבאים

הדולר נחלש השבוע מול רוב המטבעות העיקריים בשוק המט"ח הבינלאומי, על רקע עליות השערים שנרשמו בוול סטריט, שעוררו שוב את התיאבון לסיכון. לאחרונה, הדולר החל לתפוס את מקומו של היין היפאני כמטבע ההלוואה במסחר בריביות.

הדולר סבל השבוע גם מפרסום הדו"ח השנתי של כלכלני האו"ם, שכלל קריאה ליצור מטבע יתרות בינלאומי חדש, שיקטין את התלות בדולר. השבוע פורסם הספר הבז', לפיו מחצית מהמחוזות בארה"ב ראו סימנים לשיפור כלכלי, אך שוק העבודה נותר חלש והמכירות הקמעונאיות נותרו ללא שינוי. רוב המחוזות דיווחו על שיפור בתחום הבניה למגורים ותפוקת המפעלים.

הליש"ט התחזקה השבוע מול הדולר, בעקבות עליות השערים שנרשמו בבורסות ברחבי העולם, שהובילו לעלייה בביקוש לסיכון. בבריטניה פורסמו השבוע נתונים כלכליים מעורבים, אך המשקיעים העדיפו להתרכז בבשורות החיוביות ולהתעלם מהבשורות המאכזבות. השבוע פורסם בבריטניה על עלייה חדה מהצפוי בהיקף התפוקה התעשייתית בחודש יולי, בשיעור של 0.9%, השיעור החד ביותר זה שנה וחצי, על רקע עלייה חדה בייצור כלי רכב.

לאור האמור לעיל, אנו ממליצים להחזיק מט"ח בשיעור של כ- 10%, תוך פיזור מטבעי כולל אירו וליש"ט, על חשבון הדולר, בעקבות הירידה באטרקטיביות של המטבע האמריקאי כמטבע מקלט.

בהסתכלות על שוק המט"ח הבינלאומי יש להתמקד בגורמים הבאים:

הדולר נחלש השבוע מול רוב המטבעות בשוק המט"ח הבינלאומי 

הדולר נחלש השבוע מול רוב המטבעות העיקריים בשוק המט"ח הבינלאומי, על רקע עליות השערים שנרשמו בוול סטריט, שעוררו שוב את התיאבון לסיכון. לאחרונה, הדולר החל לתפוס את מקומו של היין היפאני כמטבע ההלוואה במסחר בריביות.

הדולר סבל השבוע גם מפרסום הדו"ח השנתי של כלכלני האו"ם, שכלל קריאה ליצור מטבע יתרות בינלאומי חדש, שיקטין את התלות בדולר. בעקבות הדברים גברו ההערכות, כי בנקים מרכזיים ברחבי העולם יצמצמו את היקף היתרות בדולר ויגדילו שימוש במטבעות נוספים, ויתכן אף שבזהב. הדולר סבל השבוע גם בעקבות דברים שנאמרו בסין, לפיהם סין חוששת לגבי המדיניות המאקרו כלכלית בארה"ב. נראה כי הכלכלה הגלובלית מתאוששת, אך בהנהגת מדינות אסיה. השבוע פורסם בארה"ב הספר הבז', דו"ח תקופתי של הבנק המרכזי של ארה"ב על המצב הכלכלי, המתפרסם שבועיים לפני ישיבת הריבית. מהדו"ח עולה, כי מחצית מהמחוזות בארה"ב ראו סימנים לשיפור כלכלי, אך שוק העבודה נותר חלש והמכירות הקמעונאיות נותרו ללא שינוי. רוב המחוזות דיווחו על שיפור בתחום הבניה למגורים ותפוקת המפעלים.

נתונים כלכליים מרכזיים בארה"ב בימים הקרובים

שבוע הבא עמוס בפרסום נתונים כלכליים חשובים בארה"ב, כולל נתוני האינפלציה. מדד המחירים ליצרן צפוי לעלות בחודש אוגוסט בשיעור של 0.7%, לעומת ירידה בשיעור של 0.9% בחודש קודם. בשיעור שנתי מדובר על ירידה בשיעור של 5.3%.

מדד הליבה, בניכוי מחירי המזון והאנרגיה, צפוי לעלות ב- 0.1%, לעומת ירידה בשיעור של 0.1% בחודש קודם. בשיעור שנתי מדובר בעלייה בשיעור של 2.2%. מדד המחירים לצרכן צפוי לעלות בחודש אוגוסט בשיעור של 0.3%, לאחר שבחודש קודם נותר המדד ללא שינוי. בשיעור שנתי מדובר בירידה של 1.7%. מדד הליבה, בניכוי מחירי המזון והאנרגיה, צפוי לעלות ב- 0.1%, בדומה לשיעור העלייה בחודש קודם. בשיעור שנתי מדובר בעלייה בשיעור של 1.5%. בשבוע הבא יפורסמו נתונים גם מענף הנדל"ן. היקף התחלות הבניה לחודש אוגוסט צפוי לעלות לרמה של 0.59 מיליון יח"ד, לעומת היקף התחלות של 0.581 מיליון יח"ד בחודש קודם. היקף אישורי הבניה צפוי לרשום עלייה גם כן, לרמה של 0.58 מיליון יחידות, לעומת היקף אישורים של 0.564 מיליון יחידות בחודש קודם. בנוסף יפורסם היקף המכירות הקמעונאיות לחודש אוגוסט, שצפוי לגדול בשיעור של 1.0%, לעומת ירידה בשיעור של 0.1% בחודש קודם.

הליש"ט התחזקה השבוע מול הדולר, בעקבות עליות השערים שנרשמו בבורסות ברחבי העולם, שהובילו לעלייה בביקוש לסיכון. בבריטניה פורסמו השבוע נתונים כלכליים מעורבים, אך המשקיעים העדיפו להתרכז בבשורות החיוביות ולהתעלם מהבשורות המאכזבות. השבוע פורסם בבריטניה על עלייה חדה מהצפוי בהיקף התפוקה התעשייתית בחודש יולי, בשיעור של 0.9%, השיעור החד ביותר זה שנה וחצי, על רקע עלייה חדה בייצור כלי רכב. בעקבות נתוני התעשייה גברו ההערכות, כי ברבעון השלישי תרשום כלכלת בריטניה צמיחה חיובית. מנגד, השבוע פורסם כי היקף המכירות הקמעונאיות, על בסיס אותו סל של מוצרים, ירד בבריטניה בחודש אוגוסט, בשיעור של 0.1%, לעומת חודש מקביל אשתקד. הירידה במכירות בחודש אוגוסט היא הראשונה מחודש מאי.

הדולר הניו זילנדי בשיא של שנה

הדולר הניו זילנדי המשיך להתחזק השבוע מול הדולר, ושערו טיפס לרמת שיא של 12 חודשים. הדולר הניו זינלדי נמצא במגמת התחזקות מתמשכת מתחילת השנה, בעיקר על רקע התגברות האופטימיות לגבי ההתאוששות הכלכלית הגלובלית והעלייה המחודשת במחירי הנפט והזהב, המבטאים את הגידול בתיאבון של המשקיעים להשקעות בעלות סיכון גבוה יחסית.

השבוע פורסם כי היקף המכירות באוגוסט בכרטיסים אלקטרונים רשם עלייה מתונה בלבד, בשיעור של 0.2%, שכן הצרכנים בניו זילנד נותרו זהירים. המכירות בכרטיסים המגנטים מהווים כשני שליש מסך המכירות הקמעונאיות. הבנק המרכזי של ניו זילנד החליט השבוע, כצפוי, להותיר את הריבית המקומית ללא שינוי, ברמה של 2.5%. בבנק ציינו, כי קטנו הסיכויים להפחתה נוספת בריבית, עם זאת נראה, כי הריבית תוותר ברמה נמוכה תקופה ארוכה.  

הכותבת הנה אנליסטית יחידת המחקר - האגף לני"ע ונכסים פיננסים בבנק הפועלים

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.