כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
כלכלה, חקר ביצועים

לא להשאיר את זליכה בתפקיד אפילו יום אחד

20/11/2007

הראיון עם ירון זליכה בערוץ 10 לא מותיר אפילו קמצוץ של ספק שמר זליכה חייב לעזוב את תפקידו מיד. פסול בעיני וגם צורם, שהוא מודיע ברב חוצפתו שהוא יפרוש בעוד כחודש והוא אשר יקבע את מועד עזיבתו ולא אחר כאילו הוא עובד בחלל ריק. אין לכך אח ורע בשום מדינה דמוקרטית.
 
5 סיבות עיקריות מדוע על זליכה לעזוב את תפקידו מיידית:
 
1. לפני כחודש (24.10.07) פורסם בעיתונות בהרחבה על אירוע הרמת הכוסית שערך ד"ר ירון זליכה לעובדי משרד החשב הכללי, שחגגו יחדיו בגיבושן חופשה. זליכה, כך פורסם, הרים כוסית יין וציין שזה לרגל פתיחת החקירה בפרשת בנק לאומי נגד ראש הממשלה, אהוד אולמרט. עובדי החשכ"ל נדהמו והרכינו ראש כלא מאמינים למשמע אוזניהם. אכן, מדהים כיצד עובד ציבור שמקבל שכר מהקופה הציבורית בחוצפתו הרבה נוהג כך כנגד הממונים עליו ועוד זוכה להגנה על ידי מבקר המדינה - אין לכך אח ורע בשום מדינה אחרת. משפט מוזכר כבר למעלה
 
2. טעות להגדיר את ירון זליכה ככלב שמירה של הקופה הציבורית. בהגדרה זו הוא מסיר את האחריות מהממשלה ומהאוצר את האחריות לקופה הציבורית. אני, כאזרח פשוט, אהיה מודאג מאד מהסרת אחריות זו. תפקידו של החשב הכללי במקרה הטוב הוא שמירת הקופה הציבורית במסגרת נוהלי משרד האוצר ולהנחיות שר האוצר, והם, ביחד עם הממשלה, האחראים לקופה הציבורית. אגב, גם הדימוי של כלב שמירה הוא אינו נכון - כולנו יודעים מה קורה למשל לכלב אמסטף היוצא מגדרו ודעתו ותוקף את בעליו ונושך את ידו - במקרה הטוב כולאים ומבודדים אותו; במקרה הגרוע יורים בו. ההמשך ידוע, מחליפים את כלב שמירה בכלב אחר.
 
3. קשה לקבל, שירון זליכה יכול להמשיך לעבוד במצב הקיים ובמערכת היחסים הקיימת שנוצרה במשרד האוצר. הרי ברור לכל ילד, ששום עבודה מסודרת לא תהיה שם, ועל כך כבר העידו גדולים וחכמים ממני בתחום. הנזק בהישארותו באוצר הוא בלתי הפיך ובלתי נסבל מבחינה כלכלית. על כך הרי בא להגן מבקר המדינה. האם באמת נבצר מבינתו להבין שמר זליכה לא יכול להישאר אפילו יום אחד במשרד האוצר?
 
4. על התנהלותו הלקויה של מבקר המדינה במהלך כהונתו כבר כתבתי במאמר קודם באתר זה. אך האם טועים גם שר המשפטים, היועץ המשפטי לממשלה, היועץ המשפטי של הכנסת שרי משפטים קודמים, שופטים בדימוס של בית המשפט העליון, מבקרי המדינה הקודמים וגופי אקדמיה אשר חיוו את דעתם השלילית על התנהלותו של מבקר המדינה ? 
 
5. והחמור מכל: גם בכנסת וגם במסדרונות משרד האוצר והממשלה מכנה זליכה את ראש הממשלה בכבודו ובעצמו כשקרן, ועוד מקבל גיבוי ממבקר המדינה. במדינה מתוקנת הוא לא היה נשאר יום אחד בתפקידו.
 
בנוסף, מדוע זה סרב היועץ המשפטי לממשלה להגן בבג"ץ על מבקר המדינה בפרשת הדו"ח על תפקוד העורף במלחמת לבנון השנייה? הוא הרי אמור להגן על המדינה, ואם משרד האוצר יגיש עתירה לבג"ץ כנגד מבקר המדינה בעניין הצו הזמני האוסר על החלפת זליכה, וסביר להניח שיגיש אם יאריך המבקר את הצו הזמני, כי אין לו ברירה אחרת, האם במקרה זה מבקר המדינה יתחיל לחפש עו"ד פרט שיגן עליו בבג"ץ? האם כך צריכה לעבוד הרשות המבצעת עם הרשות המבקרת והאם זו הדמוקרטיה במיטבה? ומי בישל דייסה זו ? האם לא מבקר המדינה בתאום הדוק עם ירון זליכה במטרה לקעקע סדרי שלטון ולהעניש את ראש הממשלה ושר האוצר שנואי נפשם?
 
אם תקום באחד הימים ועדת בדיקה לגבי "הילכו שניים יחדיו בלתי אם נועדו?!" אני משוכנע שוועדה זו תיקבע שאכן נמצא שהם נועדו יחדיו, בתאום מלא - שהאחד יאדיר את שם השני והשני יוציא צו המגן על החלפתו, בגיבוי הודעות לתקשורת. והכול במטרה להזיק לראש הממשלה כך שלא יוכל לבצע את תפקידו. ושניהם אכן תקועים למערכת השלטון - לבלוע ולא להקיא.
 
על כל אלה ויותר - ירון זליכה חייב לעזוב את תפקידו ואת הרפורמות שעליו לסיים ישאיר למחליפו, ויפה שעה אחת קודם ! 
 

מקור המאמר:  Reader - מאגר המאמרים הישראלי

פרטים אודות מחבר המאמר:
אודות הכותב: גרשון אקשטיין , ( 66 )סא"ל (בדימוס) שרות בצה"ל בסדיר בצנחנים ,בשרות קבע ,בתפקידי פיקוד,מטה והדרכה. ביו היתר הקים ויסד את תפקיד ראש זירת העורף במטכ"ל אג"מ מבצעים. .עם שחרורו מצה"ל, הקים את חברת "הכוון" שעסקה בייזום והקמת עסקים ,ובין היתר כתב מספר ספרים שהם מדריכים עסקיים.וכן את הספרים: סיעוד הורים בישראל" ו"קמתי ונפלתי וקמתי שוב" בתפקידיו הציבוריים בארגון גמלאי צה"ל-"צוות" ,שימש במשך 17 שנה,כחבר הנהלה,יו"ר ועדת הסברה ומערכת,יו"ר ועדת ארגון ותקנון ויו"ר ועדת ביקורת ארצית וזכה לאות "יקיר צוות" בעקבות אירוע מוחי שממנו השתקם,יצא לגימלאות בשנת 2005 ,כיום הינו סופר ופובליציסט. אתר הספר :  http://www.gershone.ios.st  אי-מייל:  grshone@zahav.n

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.