כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
שוק ההון

בורסה של מכללות שוק ההון

14/05/2008

הפריחה בשוק ההון בשנים האחרונות הובילה לצמיחה של מכללות המתמחות בתחום ; הבורות בתחום הפיננסי בולטת בישראל הרבה יותר מאשר במדינות המערב; מהם הקורסים הפופולאריים?כמה זה עולה? ובאיזה אפיק השקעה בחר תלמיד בן 92?

המשבר בתחום שוק ההון משפיע על כל אחד מאיתנו במישרין או בעקיפין. רב הציבור עדיין לא מתמצה בנעשה בתחום, אך בשנים האחרונות ישנה תופעה של גידול במספר התלמידים שנרשמים לקורסים בתחום שוק ההון והבורסה. חלקם הופכים את זה למקצוע, אך רובם נרשמים בכדי ליצור נגישות לתחום שעד כה היה זר להם.

הביקוש לעובדים בשוק ההון נמצא בצמיחה מתמדת ומחודש ינואר 2007 עלה הביקוש לעובדים בשוק ההון ביותר מ-100%!

הביקוש ההולך וגובר לתחום הוביל לפריחתן של עשרות מכללות המתמחות בלימודי שוק ההון ומציעות לכל אחד מאיתנו להפוך לסוחר פוטנציאלי או סתם להרחיב את הידע בתחום שמערכת החינוך בישראל עדיין לא השכילה ללמד.

מחירי הקורסים בשוק ההון נעים בין 700-16,000 שקל תלוי בקורס, בתחום הנלמד וכמובן במשך הזמן.

בין מגוון הקורסים הנלמדים אפשר למצוא: ניהול השקעות ומסחר בוול סטריט, מעו"ף מתקדם לסוחרים, קורס יועצי השקעות ומנהלי תיקים, השקעות בנדל"ן ועוד. אופציות המעו"ף והכרת שוק ההון נחשבים לקורסים הפופולאריים ביותר.

מכללת "ברוקרטוב" הפועלת בתל אביב, חיפה וירושלים והכשירה למעלה מ-5000 בוגרים עד היום, שמה דגש בעיקר על לימודי הפרקטיקה ולא רק התיאוריה. " בשנת 2007 נרשם גידול של כ-40% במספר הנרשמים. הגידול ללא ספק תלוי במגמות של שוק ההון ומצב הכלכלי. בשנת 2005,למשל, בעקבות ההתנתקות, נרשמה עלייה של קרוב ל-200% במספר התלמידים", מציין פרי טפיארו, מנכ"ל מכללת ברוקרטוב.

במרכז להשכלה פיננסית לומדים מידי חודש כ-1000 סטודנטים בשלוחות השונות הפרוסות ברחבי הארץ. יוסי לחמיש, מנכ"ל המרכז, טוען כי הגידול בכמות נרשמים נובע מהגידול באפשרויות שנפתחו בפני המשקיע הקטן." השנים האחרונות היו שנים של פריחה בתחום המכשירים הפיננסיים שהפכו נגישים למשקיעים, כמו גם עלייה דרמטית בפרסום נתונים כלכליים ובחשיפה מוגברת של המשקיע הממוצע לנתונים כלכליים. שילוב של כל הגורמים הללו יצר את הצורך לדעת יותר", מסכם לחמיש.

מכללת "מגמות",הנחשבת לאחת המכללות הבולטות בתחום, דיווחה על עלייה של 20% במספר הנרשמים בשנה האחרונה." התעניינות הציבור בנושאים פיננסים והצורך בידע ותכנון ההון האישי מעלה ללא ספק את המודעות הכלכלית של האנשים", מציין דניאל קארו, סמנכ"ל המכללה.

הבורות בתחום שוק ההון נובעת בעיקר בשל ההתעלמות המוחלטת של מערכת החינוך בישראל. במדינות המערב מלמדים את התחום כבר מגיל צעיר כחלק ממערך הלימודים בתיכון. " אין חינוך פיננסי בישראל בניגוד לשאר בתי הספר בעולם המערבי, בישראל עדיין רב האנשים לא מבדילים בין אג"ח למניה ובין ערך ריאלי לערך נומינאלי", מציין טפיארו.

בכל הקשור לפילוח הגילאים ישנו פיזור גדול מאוד בקרב תלמידי שוק ההון. החל מצעירים לפני צבא ועד לאוכלוסיית הגיל השלישי. תופעה נוספת ומעניינת שבאה לידי ביטוי היא העלייה במספר הנשים הנרשמות ללימודי שוק ההון. " בשנים עברו לימודי שוק ההון היו נחלתם הפרטית של הגברים, בשנתיים האחרונות ישנן יותר ויותר נשים שמשתלבות בתחום", מציין פרי טפיארו מברוקרטוב.

יוסי לחמיש,מנכ"ל המרכז להשכלה פיננסית:" הגיל הממוצע אצלנו נע סביב 42, אם כי הפיזור גבוהה מאוד מבחינת האוכלוסייה והגילאים, ישנה עלייה חדה במספר הנשים שנרשמות אצלנו לקורסים".

לחמיש טוען כי המכנה המשותף של כל התלמידים בתחום הוא הבנה של החסרונות, המגולם בבורות פיננסית. " אנשים מבינים את הנזק העתידי שיכול להיווצר כתוצאה מחוסר ידע זה: איך בונים תוכנית לפנסיה? כיצד בונים תוכנית לילד? תכנון פיננסי ועוד. רוברט קיוסאקי כתב בספרו:"חושב שהשכלה זה דבר יקר ערך? נסה את הבורות הפיננסית".

"הרבה מהתלמידים שלנו מחפשים דרך ליצור הכנסה פאסיבית או לבדוק אפשרות לשינוי מקצוע", מציין טפיארו.

במכללת מגמות מחזקים אין הטענה כי אין קשר לגיל בלימודי התחום וכי מגוון הקורסים המוצעים יכול להתאים כמעט לכל אחד, מסתבר שההורים משקיעים מחשבה בחינוך הפיננסי של ילדיהם.

" היו לנו מספר תלמידים שקיבלו מתנה לבר מצווה, קורס השקעות. הורים רבים מביאים את ילדיהם ללימודים. הייתה לנו גם אישה חרדית מירושלים ששכרה מיניבוס והביאה את כל משפחתה לסדנא לניהול תקציב משפחתי", מציין קארו.

בברוקרטוב המתמחה בהיבט המעשי של שוק ההון מספרים על התלמיד המבוגר ביותר שלמד אצלם." היה לנו תלמיד בן 92 שנרשם לקורס השקעות סולידיות וניהול תיקי אג"חים, הוא טען שהוא חובב השקעות לטווח ארוך והתעניין על השקעה טובה ל-15 שנה, ללא ספק התלמיד האופטימי ביותר שהיה לנו", מציין טפירו.

השנים הקרובות יהיו שנים של פריחה בתחום הפיננסי ולא רק בתחום קורס שוק ההון, אלא גם בתחומי הנדל"ן, יזמות עסקית ושימוש בטכנולוגיות שוק הוניות שצוברות תאוצה. הגברת המודעות לאיכות חיים פיננסית- כלכלית על רקע התחרות הגוברת על כספי המשקיעים הם רק בתחילתם וצפויים עוד להתעצם בעתיד.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.