כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
שוק ההון

ניהול תיקי השקעות-לא רק למיליונרים!

4/11/2007

הכותבת היא : מנכ"ל פרמטר ניהול תיקי השקעות   

בשבוע שעבר נפגשתי עם מנהל כספים מנוסה. בסוף הפגישה הוא התוודה: "אני מותש". הוא הודה כי המטלה שנטל על עצמו, ניהול תיק ההשקעות של הוריו, מעייפת אותו וטורדת את מנוחתו. האמת, אפשר להבין אותו. בעולם המודרני ניהול השקעות באופן עצמאי היא משימה שאדם מן היישוב מתקשה לעמוד בה. גם אם הוא חושב את עצמו למומחה עצמאי בניהול השקעות.
ניהול כסף היא משימה שהופכת למסובכת יותר עם השנים. כמות הנתונים שעומדת בפניו של משקיע מן השורה גדולה ומבלבלת. מספר ההחלטות שצריך לקבל בתנאי אי וודאות וכמות הסחות הדעת שמספק שוק ההון מידי יום, הופכים את המשימה הזו למתסכלת למדי.
כיוון שהמצב מסובך, לא פלא שתחום ניהול התיקים צובר בשנים האחרונות תאוצה. יותר ויותר אנשים מעדיפים להפקיד את כספם בידי מנהל השקעות מומחה.
מנהל תיקים הוא איש שאמור לתת שירות מוגדר למדי - ניהול נכסים פיננסיים בהתאם להגדרות של הלקוח. זהו שירות כמו כל שירות אחר , ממש כפי שרופא מספק שירותי בריאות ועורך דין מספק שירותים משפטיים. כיוון שרוב האנשים אינם מעלים על דעתם לטפל במחלות שלהם בעצמם, הגיוני הוא שרוב האנשים יהיו זקוקים לשירות של ניהול נכסיהם הפיננסים.
למרות זאת, המציאות היא שרוב האנשים, גם כאלו שברשותם נכסים רבים, מעדיפים לדלג על קבלת השירות הזה. במקרים רבים הם מעדיפים לבצע את העבודה בעצמם. החשש הוא מובן- רוב האנשים חוששים לתת למישהו אחר לטפל בענייניהם הכספיים, ומעדיפים להחזיק את השליטה בידיהם.
החשש מובן אבל האם זה גם חכם מצידם? לא בטוח.
בסדרת הטורים שנפרסם כאן בשבועות הקרובים אנסה לגעת בסוגיות האופייניות לשירות הקרוי "ניהול תיקים". אנסה להסביר מהו בעצם השירות שניתן על ידי מנהל התיקים, מה היתרונות והחסרונות שבניהול מקצועי, למי השירות הזה עשוי להתאים ולמי לא.
בטור הנוכחי בחרתי לענות על כמה שאלות בסיסיות שנוגעות לשירות הקרוי ניהול תיקים.
הנה הן לפניכם. 
 
 
1. מה זה בעצם ניהול תיקים?
  
בישראל קיימים גופים רבים המציעים שירות של ניהול תיקים. ניהול הכספים נעשה על ידי חברה שמתמחה בניהול כספים של לקוחות פרטיים או של חברות עיסקיות.
ניהול תיקים כשמו כן הוא - ניהול נכסיו הפיננסים של פרט, יחיד או חברה. בניהול תיקים הכסף נשאר בחשבון הפרטי של הלקוח (בדרך כלל בבנק או בחשבון ניהול השקעות של חבר בורסה) אך הניהול בפועל נעשה ע"י מנהל השקעות חיצוני שמורשה לעשות פעולות בחשבון.
יפוי הכח למנהל נחתם בדרך כלל בבנק ומאפשר למנהל ההשקעות לראות את תיק הלקוח מידי יום.
 
2. למי מתאים ניהול תיקים ולמי לא? 
  
ניהול תיקים מתאים לאנשים עסוקים או בלתי מיומנים (שזה הרוב) שאינם רוצים מעורבות יום יומית בניהול הכספים שלהם. הוא מתאים בעיקר לאלה שמעדיפים לקנות את הערך המוסף של מנהל השקעות ולהמשיך לעסוק במה שהם באמת אוהבים.
השירות אינו מתאים למי שרוצה להיות שותף בכל החלטה שנעשית על ידי המנהל. הוא גם לא מתאים למי שאינו מסוגל להתגבר על הפחד של מתן ייפוי כוח לאדם אחר בחשבונו.
רוב החברות נוקבות בסכום מינימלי לניהול תיק בודד שנע בין 250 ל-500 אלף שקל.
אלו סכומי חיסכון שאנשים רבים מחזיקים. עם זאת, מי שהיקף הנכסים שלו נמוך מכך לא יתאים לניהול תיקים, ועדיף כי ישקיע את כספו לבד, באמצעות קרנות נאמנות או תעודות סל.
 
 
3. איך אני עוקב אחר תיק ההשקעות שלי? 
 
חברות ניהול התיקים מספקות לכל לקוח דוח"ות חודשיים או רבעוניים על מצב התיק שלהם.
זאת בנוסף לדיווחים שוטפים שמקבל הלקוח מסניף הבנק שלו. הדו"ח כולל דיווח על מצב תיק ההשקעות, הרכב ניירות הערך בו, פעולות קניה ומכירה שנעשו בתיק ועוד.
כל פעולה שנעשית בתיק ההשקעות מדווחת כולל העמלות שנגבו. בנוסף נעשה ניתוח של התיק ברמה של תשואה חודשית ותשואה מצטברת מתחילת השנה. יש מנהלים שמספקים ללקוחות גם סקירה מקיפה יותר של ההתרחשוות בשוק ההון.
באמצעות אתר האינטרנט של חברות ניהול התיקים ניתן לקבל גם דיווחים יום יומיים.
 
4. אלו הסמכות עובר מנהל תיקי השקעות? 
 
העיסוק כמנהל השקעות מצריך רישיון הניתן על ידי רשות לניירות ערך.
העוסקים בתחום נדרשים לעבור מבחנים בתחומי הכלכלה, חשבונאות, מימון, סטטיסטיקה, ניתוח ניירות ערך, ניהול תיקי השקעות ואתיקה מקצועית.
מי שעמד בהצלחה בכל הבחינות חייב לבצע התמחות שנמשכת תשעה חודשים תחת מאמן בעל נסיון של 5 שנים לפחות. 
 
 
5. האם בטוח לנהל תיק השקעות בחברה שלא שייכת לבנק? 
 
בישראל פועלות כ-140 חברות לניהול תיקים. הענף קיים בישראל שנים רבות ורוב החברות הפעילות בו אינן שייכות לבנקים.
בעבר נושא ניהול תיקי ההשקעות מחוץ לבנקים לא היה מוסדר במסגרת חוקית. כיום החוק מסדיר את פעילותם של מנהלי תיקי השקעות בישראל ותפקידו להגן על הלקוח ועל כספו.
 
חברות ניהול התיקים חייבות לשמור על מסגרת מוגדרת של הון עצמי (מעין כרית ביטחון כספית שמיועדת לפיצוי לקוחות במקרה הצורך) וכן היא חייבת לרכוש ביטוח שישמור עליה מפני הונאות של עובדים.
למעשה גם הבנקים מחוייבים לנהל תיקי השקעות באמצעות חברה נפרדת, ורמת הביטחון בניהול תיקים בחברה שאינה בנק זהה לחברה שנמצאת בבעלות של בנק.
בכל מקרה, מומלץ לכל לקוח שמעוניין לקבל שירות של ניהול השקעות לוודא שהחברה בעלת רישיון לניהול תיקי השקעות ושמנהלי ההשקעות בה בעלי ניסיון ומוניטין בשוק ההון.
מי שחושש במיוחד יכול כמובן להשאיר את הכסף בחשבון הבנק שלו, ולהיעזר במנהל ההשקעות חיצוני רק לצורך ביצוע הפעולות. בשיטה הזו מתנהלים היום רוב תיקי ההשקעות בישראל. 
 
 
6. למה צריך לצפות בפגישה הראשונה עם מנהל התיקים? 
 
מנהל השקעות יבדוק תחילה את מצב הנכסים הפיננסים שלך, יקיים איתך ראיון כדי לקבל מושג מהו הידע שלך ומה רמת הסיכון שאתה מעוניין בה, וימליץ לך על מדיניות השקעה שתואמת את נתוניך. ההמלצה לוקחת בחשבון לא רק את הנתונים האוביקטיביים (כמה כסף יש לך) אלא גם נתונים הסובייקטיביים.
הוא יבדוק האם אתה משקיע מתחיל או מנוסה? מהן הציפיות שלך והאם הן סבירות ביחס לרמת הסיכון שבחרת? הוא יבדוק אם אתה אוהב או שונא סיכון? מהו טווח הזמן להשקעה? מהי מטרת ההשקעה?
 
 
7. איזה שאלות כדאי לברר אצל מנהל ההשקעות?
 
לקוח נבון צריך גם הוא לנסות לשאוב אינפורמציה מהמנהל ורצוי שיגיע מוכן. רצוי שיבדוק מהי פילוסופיית ההשקעה של מנהל התיק, האם הוא מגדיר את עצמו כמנהל "סולידי" או "נועז" (שלא לומר ספקולטיבי)? 
רצוי לבקש אינפורמציה על מחלקת המחקר שמפעילה חברת ניהול התיקים? רצוי לברר בכמה לקוחות מטפל המנהל בו זמנית? מהו תהליך קבלת ההחלטות לגבי ההשקעות בתיק שלך?
וכמובן, חשוב לבקש ולקבל נתונים על ביצועי מחלקת ההשקעות של החברה, ולבקש רשימת ממליצים. 
מוטב גם לבקר בכמה חברות לפני שמקבלים החלטה לגבי התיק. ביקור בשלוש חברות צריך להספיק. גם עודף אינפורמציה עלול למנוע קבלת החלטה נכונה.
אחד הדברים שחשוב להתרחק מהם הם מנהלים שמבטיחים תשואה או מתחייבים לדמי ניהול נמוכים במיוחד. אלו סימנים מקדימים בעייתיים. 
 
8. כמה עולה השירות?
אין ארוחות חינם.החברות  גובות דמי ניהול בסוף כל חודש. התעריף  לניהול תיק השקעות שווה לכל נפש והוא נע בין 0.5%-3% לשנה.התעריף משתנה בהתאם לסוג הלקוח :לקוח פרטי או לקוח מוסדי.פרמטרים נוספים לקביעת דמי הניהול הם מדיניות הלקוח וגודל התיק.

נרחיב נושא זה במאמר הבא בו  ניתן לצרכן כלים לבחינת  העלויות הכוללות לניהול תיק השקעה.

9. מספרים  בתעשיית ניהול התיקים:
א. כ-140 הם מספר חברות הנותנות שירותים בניהול השקעות.
ב. התיק הממוצע של הצרכן הישראלי כ-300 אלף ₪.
ג. התיק הפופולרי ביותר- תיק עם חשיפה של עד 25% במניות.
ד. תשעה חודשי התמחות צריך לעבור מנהל השקעות
ה. 150 אלף ₪ -הסכום המינימלי לניהול תיק השקעות  .
 

אודות המחבר:
שרון פור גליק, מנכ"ל פרמטר ניהול תיקי השקעות,בוגרת הטכניון בכלכלה וניהול ובעלת תוארMBA במינהל עסקים, בעלת ניסיון של כ-15 שנה בשוק ההון. בתפקידה הקודם כיהנה כמנכ"ל מנורה מבטחים ניהול תיקי השקעות. מילאה שורה של תפקידים בכירים בחברת מיטב בתחומי השקעות, חיתום ושיווק.
מרצה ופרשנית בנושאי שוק ההון . sharon@parameter-inv.co.ill

 קישורים רלוונטים:

http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=710618&contrassID=2&subContrassID=6&sbSubContrassID=0
 
http://www.nrg.co.il/online/16/ART1/552/994.html
 
http://forum.bgu.co.il/lofiversion/index.php?t73701.html
 
 
http://www.discountbank.co.il/cgi-bin/inetcgi/discount/front//show_item_globes_new.jsp?itemOID=1000173916&catID=-13501
 
https://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=706504&contrassID=2&subContrassID=6&sbSubContrassID=0

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.