כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
שוק ההון

אסטרטגיה למסחר באופציות

1/01/2008

כאשר מספרים לאדם מן השורה, על האפשרות לבצע מסחר דרך אופציות, מייד תשובתו תהיה "אופציות? אין מצב, זה מסוכן מדי", והוא צודק לגבי עצמו. אבל לגבי סוחר מיומן, אשר קנה ומכר כבר מספיק מניות בחייו, או שאפילו השקיע דרך חוזים עתידיים, אין כל סיבה לפחד מלהשתמש בכלי מתקדם זה.
במאמר הבא אני אציג כיצד ניתן לפעול באופציות בגישה שמרנית יותר ממסחר ישיר במניות או בחוזים, מבלי לאבד את האפשרות להפקת רווחים נאים. הגישה השמרנית תושג רק בתנאי שהסוחר יודע ומבין לעומק, את מבנה הסיכון הכרוך בשימוש באופציות. 

***  בכל מקרה, כלים ממונפים ונגזרות פיננסיות אינם מיועדים ואינם מתאימים לסוחרים בתחילת דרכם.***  
 
מהי הגישה השמרנית למסחר דרך אופציות? 
בגישה השמרנית, הסוחר מחפש למכור אופציות, רחוק (מאד) מחוץ לכסף, לטווח של עד 40 יום, בתקווה שהן יפקעו חסרות ערך.
לדוגמא: כאשר מדד המיני-נאסדק נמצא בשער של 2200 נק'. הסוחר יחפש למכור אופציה פוט (PUT), לחודש הקרוב, עם מחיר מימוש (סטרייק) רחוק מאד מהמחיר הנוכחי, למשל סטרייק 1920 ( רחוק 13% מהכסף). הפרמיה שתתקבל מהמכירה תהיה קטנה יחסית (עד 100$) אולם גם הסיכון, שהמדד אכן יצנח בחודש אחד מעל 13%, הינו נמוך ביותר (ומי שלא חושב כך הרי שהאסטרטגיה הזו כלל איננה מתאימה לו). 
 
מדוע לחפש למכור אופציות? 
האם אי פעם שמעת כי מרבית האופציות על מדד המעו"ף פוקעות חסרות ערך? הערכה מקצועית של הבורסה לחוזים בשיקגו (CME) טוענת כי מעל 80% מהאופציות פוקעות מחוץ לכסף ללא ערך כספי. אז מדוע לא למכור אופציות במקום לקנות אותן? 
 
שחיקת ערך הזמן 
כאשר מוכרים (או "כותבים") אופציה, שחיקת ערך הזמן עובדת לטובתך במקום לרעתך. הקונה של האופציה משלם את הפרמיה בעבור האופציה. כאשר אתה מוכר אופציה מחוץ לכסף, אזי ערך הפרמיה כולה הינו ערך של זמן. וכך, ככל שהזמן חולף, והאופציה לא נכנסת לכסף, האופציה לבסוף תפקע חסרת ערך וכל הפרמיה תישאר בידך, המוכר. זו הסיבה העיקרית לכך שגם שיטת ניהול התיקים דרך מרקט פלייס משתמשת רבות במכירת אופציות רחוקות מחוץ לכסף.
 
אופציה נחשבת ל- "נכס מתכלה". ערך הזמן נשחק קצת בכל יום שעובר, כאשר השחיקה מואצת ככל שהפקיעה קרבה. את התופעה הזו מכנים המקצוענים "שחיקת התטא". אם נכס הבסיס לא ינוע בצורה חדה מאד עד לפקיעה, האופציה תאבד את מלוא ערכה ותפקע בערך אפס כך שמוכר האופציה ישאיר בחשבונו את מלוא סכום הפרמיה שקיבל. שים לב כי השחיקה החזקה ביותר מתרחשת החל מהיום הארבעים לפני הפקיעה וגוברת ככל שתאריך הפקיעה קרב. 
 
מימוש רווחים 
אחת המשימות הקשות ביותר במסחר בחוזים עתידיים (וגם במניות) היא להחליט מתי לממש רווחים. כאשר מוכרים אופציות, אם השוק התנהג, פחות או יותר, על פי הצפי, אין צורך לבצע את החלטת המימוש. שחיקת ערך הזמן תעבוד לטובתך עד שהשוק, לבסוף, יעניק לך את הרווח. ברגע הפקיעה, אם האופציה עדיין מחוץ לכסף (כלומר שמחיר המימוש שמכרת לא הגיע), הפרמיה כולה, זו שהתקבלה מהמכירה, תישאר בחשבונך. ברגע זה, האופציה נסגרת אוטומטית ואין לך יותר פוזיציה בשוק. 
 
פחות לחצים 
מניסיוני ומעדויות רבות של סוחרים פרטיים דרך מרקט פלייס, עבודה מול השוק באמצעות אופציות רחוקות מהכסף מבטלת חלק גדול מהלחץ והמתח האופייניים למסחר בחוזים "נקיים". למרות שכל פוזיציה בבורסה מייצגת רמה מסוימת של סיכון, דרך עבודה נכונה, מכירת אופציות יכולה להתבצע מספיק רחוק ממחירו הנוכחי של הנכס ובכך להוריד דרמטית את ההשפעה של שינוי מחיר קצר טווח (ואקראי) המתרחש בשוק, על ערך תיק ההשקעות שלך. עובדה זו, לא רק שמעניקה לך את הכוח הנפשי להימצא בשוק אלא גם מאפשרת לך להתרכז במסחר ארוך טווח המבוסס יותר על מהלכים כלכליים אמיתיים. 
 
להיות קרוב זה מספיק (או: מספיק לגעת בקרש ולא חייבים לקלוע לסל) 
דרך השימוש במכירת אופציות, אתה מונע מעצמך את הצורך בלנסות לחזות ולתזמן בדיוק את כיוון השוק. כלומר, שבמקום להתמקד בשאלה "איפה השוק יהיה?", מספיק רק להעריך איפה השוק לא יהיה. נמחיש זאת בדוגמא. אם אתה שוורי על השוק (מאמין שהשוק יעלה), אתה מוכר אופציית פוט רחוקה מהכסף. במקרה כזה, השוק יכול או לעלות, או להישאר במקום או אפילו לרדת, אבל כל עוד השוק נמצא מעל למחיר המימוש של האופציה שמכרת (מחיר זה נקרא סטרייק) עד לתאריך הפקיעה, אתה עדיין תשאיר אצלך את כל הרווח שקיבלת מהמכירה.  
 
ומה לגבי הסיכון? 
מכירה של אופציה (נקראת גם "שורט אופציה") מכילה בתוכה את אותם הסיכונים כמו במסחר דרך חוזים עתידיים אבל עם הבדל משמעותי אחד: ערכה של האופציה ינוע לאט יותר משינוי הערך של החוזה העתידי (בספרות הכלכלית מכנים זאת: דלתא קטנה מ-1). עובדה זו מעניקה לסוחר יותר זמן תגובה במקרה והוא צריך לצאת מהפוזיציה עקב תנועת שוק חדה. עם זאת, למרות שהסיכון הכרוך במסחר באופציות-רחוקות-מהכסף הינו נמוך משמעותית מזה הכרוך במסחר בחוזים "נקיים", עדיין שיטת מסחר זו מתאימה רק לסוחרים היודעים מה הם עושים ומבינים לעומק את כל הסיכונים הכרוכים במסחר. 
 
לסיכום , אף על פי שאני מאמין כי הגישה של מכירת אופציות רחוקות מהכסף מעלה את הסיכויים שלך להרוויח בנחת מהשוק, עדיין זו אסטרטגיה הכרוכה בסיכון גבוה ודורשת יכולת ניתוח וראיית שוק גבוהה. ההבדל המשמעותי הוא שמכירת אופציות מאפשרת לך יותר מרווח לטעויות, אתה פשוט לא נדרש לדייק בתחזיותיך אלא מספיק רק כי תקלע בקירוב.
 
*** סוחר המעוניין לפעול באסטרטגיה זו מוזמן להתייעץ איתי בטלפון או בפגישה אישית. 
 
בברכת מסחר חכם יותר.

מקור המאמר:  Reader - מאגר המאמרים הישראלי

פרטים אודות מחבר המאמר:
שחף פרקש מנהל השקעות בנגזרות מרקט פלייס  03-6122223
הכותב הינו מנהל השקעות דרך נגזרות בחברת מרקט פלייס  www.mptrade.co.il

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.