כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
פנסיה, ביטוח, בריאות

על חשיבות הייעוץ הפנסיוני

17/01/2008

 

אלי דורון, עו"ד ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) /          eli-doron@taxlawyers.co.il 
 
" אל תשליכני לעת זקנה" (תהילים ע"א ט') - תכנון מוקדם ונכון לחיסכון הפנסיוני של כל אחד ואחת מאתנו יכול והיה מייתר את הצורך במשפט קשה זה, אשר אז כמו היום, הנו ביטוי לחשש של כולנו מחוסר האונים בעת זקנה / צרה. 
  
ובמה דברים אמורים? חסכון פנסיוני נכון מאפשר בניית מסת נכסים פיננסיים איתנה אשר תעניק בטחון סוציאלי למבוטח בעת זקנה / צרה - שעה שמנגנון ההשתכרות שלו נפגע. 
  
אלא שחרף החשיבות היתרה שיש לתת להפרשה למרכיב הפנסיה מן ההכנסה, הרוב המכריע של המבוטחים אינו מודע כלל להבדלים הדרמטיים שבין התוכניות השונות ולעובדה, שלא כל תכנית שמתאימה לפלוני מתאימה גם לאלמוני וכי תכנית שהתאימה למבוטח לפני שנים אחדות אינה מיטבית עבורו כיום (משתנים כגון מצב תעסוקתי, רמת הכנסה, מצב משפחתי, מצב בריאותי וכד') - לאמור: כל מקרה לגופו. 
  
כך, למשל, טעות נגררת בהפרשה לחסכון פנסיוני (אשר מטבעו נבנה באופן איטי על פני עשרות שנים) משמעותה הפסד של עד מאות אלפי ₪ ביום הפרישה! 
  
המשמעות הלאומית של יצירת מסת נכסים איתנה לאדם, כך שבבוא העת ישען על משענתו ולא על המדינה לא זרה לקברניטנו. תפיסה זו, של חשיבות לאומית יתרה להפרשה לבטחון סוציאלי, העלתה על נס את משמעות הביטוח הפנסיוני והביאה למהלכים מרחיקי לכת, אשר מצאו דרכם לפתחה של ועדת בכר וזו עגנה את מסקנותיה בדו"ח מפורט שחיברה (להלן: " הועדה"). 
  
מסקנות הועדה, יאמר מיד, אף הומרו לחקיקה מחייבת (ר', למשל, חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ובשיווק פנסיוני), תשס"ה-2005) והדבר מלמד על עוצמת השינוי שעוברת התעשיה מאז ועד היום. 
  
בשלב זה מצאנו לנכון לנטוע את הבסיס ולגעת, בקצרה, בעיקרי הדברים לשם מתן מושג כללי לגבי המטריה גופה: 
  
אם כן, קיימים מספר פתרונות בשוק הפנסיה בישראל: 
  
א. פנסיה תקציבית. 
  
ב. פנסיה צוברת (וותיקה וחדשה). 
  
ג. ביטוח מנהלים (הון וקצבה). 
  
ד. קופות גמל.  
 
  
כל אחד ממישורי החסכון הללו מתאפיין במרכיבים ייחודיים ונבדל מרעהו בשיטת צבירת הזכויות, תפקוד ואופן החסכון. 
  
בתוך רשת מסואבת זו, של אפשרויות ופתרונות לחסכון פנסיוני, פועלים שניים: יועץ פנסוני וסוכן שווק פנסיוני. 
  
והנה, על פי המלצות הועדה, שעוגנו בחקיקה מתאימה כאמור, יש להפריד את העיסוק ביעוץ פנסיוני מהעיסוק בשווק מוצרים פנסיונים. בעשותה כן, הפכה הועדה את תפקיד היועץ לאובייקטיבי ואף מוטה טובתו של המבוטח. 
 
יועץ פנסיוני חייב להחזיק ברשיון מתאים על מנת להעניק את היעוץ המתחייב בתחום סבוך ומורכב זה. עליו לסקור בפני הלקוח את כל האלטרנטיבות הקיימות בשוק ולקבל את שכרו ישירות מהלקוח - ולא מספק השירות (חברת ביטוח קופת גמל וכו'). 
 
סוכן שווק פנסיוני, להבדיל, מחויב לעבוד על בסיס ה BEST ADVICE באמצעות מוצרים פנסיונים שיש לו זיקה אליהם. 
  
כך קרה שפניה ליועץ פנסיוני, מורשה ובלתי תלוי, מניבה יעוץ אובייקטיבי ואפקטיבי, שהרי הלה, אשר שכרו משולם על ידי הלקוח, ינתח את התיק הפנסיוני על פי המאפיינים של המבוטח ולתועלת המבוטח בלבד. 
 
מסמך זה חובר ע"י המחלקה הפנסיונית במשרד עוה"ד דורון טיקוצקי עמיר מזרחי לשם מתן מושג כללי, ואין לפרשו כמתן שירותי יעוץ מכל מן וסוג, לא כל שכן, כתחליף לייעוץ מקצועי. 
 
 
רמת גן: רח' החילזון 12, (בית הקריסטל)  טל':  03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58  טל':        04-8526693 פקס: 04-8555976
טבריה: רח' הירדן 100א'  טל':        04-6717201, פקס: 04-6717203 
   
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל:  eli-doron@taxlawyers.co.il

מקור המאמר:  Reader - מאגר המאמרים הישראלי

פרטים אודות מחבר המאמר:
הכותבים הינם שותפים במשרד דורון, טיקוצקי, עמיר, מזרחי - עורכי דין ונוטריון, המתמחה במשפט מסחרי - מיסויי, עסקאות נדל"ן והשקעות בארץ ובכל רחבי העולם. למשרד מחלקת משפחה הכוללת כ-5 עורכי דין. למשרד סניפים בתל אביב-ר"ג, חיפה, טבריה. כמו כן למשרדנו סניף בבוקרשט - רומניה אשר מרכז את פעילות מזרח אירופה, תוך שיתופי פעולה בינלאומיים עם עו"ד ונוטריונים בכל רחבי העולם. במשרד כ-40 משפטנים, כולל 7 שותפים, בנוסף לצוות העמיתים, צוות המומחים (רו"ח, יועץ פנסיוני ועוד) והצוות האדמיניסטרטיבי.    תל אביב - רמת גן:  רח' החילזון 12, (בית הקריסטל)  טל': 6127446-03, פקס: 6127449-03    חיפה:  שדרות המגינים 58  טל': 8526693-04, פקס: 8555976-04    טבריה:  רח' הירדן 100א'   טל': 6717201-04, פקס: 6717203-04     http://www.adviser.co.il     לשאלות, ייעוץ או פגישה נא כתבו ל:     eli-doron@taxlawyers.co.il     פרסומים ומאמרים נוספים     עורך דין      

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.