כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
פנסיה, ביטוח, בריאות

השינויים בשוק הפנסיה והשפעתם על מגזרים שונים

17/01/2008

אלי דורון, עו"ד ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) /          eli-doron@taxlawyers.co.il 
 
המצב המשפטי הנוכחי בשוק הפנסיוני, הציב למרבית הקרנות אתגרים מקצועיים ואפשרות לחדור לארגונים וסקטורים בזכות ביצועיהן. שוק הפנסיה הפך במידה רבה למשוכלל יותר. במה דברים אמורים? 
 
המגזר הפנסיוני נתון במשך תקופה ארוכה לשינויים ותהפוכות המתרחשים בתדירות גבוהה. 
  
השינויים המהותיים בשוק הפנסיה החלו בשנת 1995, עת נסגרו קרנות הפנסיה הוותיקות לקליטת מבוטחים חדשים. מאותה עת נפתח עידן חדש – "קרנות הפנסיה החדשות". 
  
בשנת 2002 שונו הנחות היסוד האקטואריות של קרנות הפנסיה החדשות במקביל לשינוי זכויות המבוטחים. 
  
בשנת 2003 התבצעה רפורמה נרחבת בקרנות הפנסיה הוותיקות ושוב תוך שינוי בזכויות המבוטחים. 
  
בשנת 2004 אירע "המפץ הגדול", דהיינו מעבר קרנות הפנסיה ממתכונת של "קרן זכויות" ל"קרן תשואה". מהלך זה מכתיב תנאי חיסכון בקרן הפנסיה ע"פ "כללי משחק" חדשים. 
  
בימים אלו אנו עומדים, כנראה, לפתחם של שינויים נוספים, נרחבים ומהותיים. 
  
שינויים אלו מצטרפים לשינויים נוספים שחלו שהשפעתם על פעולת הקרנות ישירה
  
א. חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (קופות גמל) 2005 נותן בידי המבוטח את הכוח ואת היכולת לבחור את ההסדר הפנסיוני הראוי עבורו תוך קביעת כללי פיקוח נוקשים על פעילות הגורמים השונים בשוק. 
  
 
ב. חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (עיסוק בייעוץ פנסיוני ובשיווק פנסיוני) הניח יסוד ל"כללי משחק" חדשים במקביל לכניסתם הצפויה של הבנקים כיועצים פנסיוניים. 
  
ג. שקיפות השוק. 
  
המציאות משתנה, בעבר הצטרפו מבוטחים לקרנות על פי שיוך תעסוקתי, הסכמים קיבוציים, צווי הרחבה וכו'. לא היה קשר בין ביצועי קרן הפנסיה וטיבם לבין שיעור המצטרפים אליה. רוב השוק נשלט ע"י שלוש קרנות גדולות. היום, החזות שונה, המבוטחים בוחנים את כדאיות המעבר בין הקרנות בעוד בעבר בדיקה זו נעשתה רק ברמת הארגון. 
  
אין ספק שמצב זה גורם בטווח הקצר לבלבול וחוסר יציבות מסוימת אולם המצב החדש מוליד הסדרי פנסיה שבעבר לא היה שום סיכוי שיתבצעו. 
  
כך, לדוגמא, נבחרה לאחרונה קרן פנסיה של קבוצת הראל לבטח את חברי הסתדרות המורים. במסגרת הסכם הפנסיה יינתנו למורים דמי ניהול מופחתים (כיאה למספר הרב של חברי הסתדרות המורים) ואובדן כושר עבודה עיסוקי , המכסה , בין היתר , אובדן כושר עבודה כתוצאה מצרידות ומאפיינים אחרים המתאימים לאוכלוסיית המורים. 
  
לסיכום, המרוויחים הגדולים מכל ההתרחשויות האחרונות הם העמיתים בסקטורים השונים, אך כדי לממש את הרווח עליהם לבחון את הנושא ע"י בעלי מקצוע, יועצים פנסיוניים, ובכך למקסם את תנאיהם הפנסיוניים. 
 
 
רמת גן: רח' החילזון 12, (בית הקריסטל)  טל':        03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58  טל':        04-8526693 פקס: 04-8555976
טבריה: רח' הירדן 100א'  טל':        04-6717201, פקס: 04-6717203 
   
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל:   eli-doron@taxlawyers.co.il

מקור המאמר:  Reader - מאגר המאמרים הישראלי

פרטים אודות מחבר המאמר:
הכותבים הינם שותפים במשרד דורון, טיקוצקי, עמיר, מזרחי - עורכי דין ונוטריון, המתמחה במשפט מסחרי - מיסויי, עסקאות נדל"ן והשקעות בארץ ובכל רחבי העולם. למשרד מחלקת משפחה הכוללת כ-5 עורכי דין. למשרד סניפים בתל אביב-ר"ג, חיפה, טבריה. כמו כן למשרדנו סניף בבוקרשט - רומניה אשר מרכז את פעילות מזרח אירופה, תוך שיתופי פעולה בינלאומיים עם עו"ד ונוטריונים בכל רחבי העולם. במשרד כ-40 משפטנים, כולל 7 שותפים, בנוסף לצוות העמיתים, צוות המומחים (רו"ח, יועץ פנסיוני ועוד) והצוות האדמיניסטרטיבי.    תל אביב - רמת גן:  רח' החילזון 12, (בית הקריסטל)  טל': 6127446-03, פקס: 6127449-03    חיפה:  שדרות המגינים 58  טל': 8526693-04, פקס: 8555976-04    טבריה:  רח' הירדן 100א'   טל': 6717201-04, פקס: 6717203-04     http://www.adviser.co.il     לשאלות, ייעוץ או פגישה נא כתבו ל:     eli-doron@taxlawyers.co.il     פרסומים ומאמרים נוספים     עורך דין      

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.