כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
פנסיה, ביטוח, בריאות

בית המשפט המחוזי בחיפה: המוביל התרשל באי שמירה על מסמכי השחרור

7/04/2008
לאחרונה ניתן פסק דינו של בית המשפט המחוזי בחיפה בעניין אחריותו של המוביל היבשתי בשל גניבת מסמכי שחרור שנגנבו ממשאיתו.
 
מדובר בתביעת שיבוב שהגישה חברת ביטוח כנגד (בין היתר) מוביל יבשתי, לקבלת תגמולי ביטוח שהיא שילמה ליבואנית - מבוטחת שלה, בגין גניבת מכולה ובה מטען של סוללות שאמור היה להיות מועבר ליבואנית, אך נגנב קודם לכן ע"י אלמונים בשטח נמל חיפה. בחקירת המשטרה  התברר שמסמכי השחרור נעלמו מהמשאית, והמטען הוצא מתוך שטח הנמל באמצעות מסמכי השחרור של המטען ותעודת שער שנרשם בה מספר רישוי של משאית אחרת. גם התברר כי המוביל היבשתי לא דאג לרשום על גבי תעודת השער את פרטי החברה ו/או פרטי הנהג מטעמה שהיה אמור להוציא את המטען משטח הנמל.
 
בית המשפט פסק שהאחריות שניתן לייחס למוביל היבשתי היא אחריות שילוחית למעשיו של הנהג, שהועסק על-ידה במועדים הרלוונטיים לתביעה, וכי משום כך היא אחראית ברשלנות לגניבת המסמכים. בית המשפט לא קיבל את עמדת המוביל היבשתי לפיה הנהג לא נהג על פי ההוראות והימרה את הוראותיהם ומשום כך אין להם אחריות, וקבע כי המוביל היבשתי אחראי על כך שהמשיך להעסיק עובד "בעייתי".
 
בית המשפט לא הסכים לקבל את טענת המוביל בדבר רשלנות חוזית תורמת מצד היבואנית. המוביל היבשתי טען כי מאחר וקשרי העבודה בין היבואנית למוביל היבשתי נמשכו משך שנים רבות (למעלה מ- 20 שנה) תוך אמון הדדי בין שתי החברות, הייתה ליבואנית רשלנות תורמת בכך שלא פיקחה על נוהלי העבודה של המוביל היבשתי.  בית המשפט דחה טענה זאת מהנימוק שרשלנות המוביל היתה כה גבוהה עד שהיא שוללת רשלנות תורמת של היבואנית.
 
בית משפט הגיעה למסקנה נוספת בענין אחריותה של חברת השמירה אשר שומרת על המחסנים במשך 24 שעות והייתה יכולה למנוע את הגניבה. המשאית שמתוכה נגנבו המסמכים, חנתה במרחק של 10 מטרים בלבד מחדר השמירה, וכשהיא נמצאת בטווח ראייתם של השומרים  ולמרות זאת, לא עלה בידי חברת השמירה למנוע את הגניבה. היקף לאור אחריותה הנוספת של חברת השמירה, קבע בית המשפט שהמוביל היבשתי ישא ב- 50% מהנזק הכולל.
 
יצוין שחברת הביטוח הגיעה קדום לכן להסדר הפשרה עם סוכן המכס ששילם כשישית מסכום התביעה.
 
 ת.א. 105/01 סהר חברה לביטוח בע"מ נ' אלחנטי הובלות ושירותים בע"מ ואח'. לסהר - עו"ד נשיץ, ברנדס ושות', לאלחנטי - עוה"ד רן לוין.
 

עו"ד גיל נדל עוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט:   www.nadel-law.co.il

* האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.