כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
פנסיה, ביטוח, בריאות

הונאות ביטוח רכב חובה, האם קץ לחגיגות?

27/08/2007

אך כעת, לאחר התייעצויות ממושכות של צוותו של ידין ענתבי - המפקח על הביטוח וקבלת מסקנות וועדה מייעצת, הוצאה טיוטה שניה בנושא לקראת אישורה הסופי, ככל הנראה במהלך 2008.
מטרת התקנה הינה לאפשר לגורמים בענף הביטוח מידע חיתומי טרם הפקת פוליסת הביטוח, אשר יאפשר להם קבלת החלטה לגבי קבלת המבוטח לביטוח ובאילו תנאים. מידע זה יגיע למבטחים באמצעות ביצוע אימות במאגר שיפתח.
רקע: חברות הביטוח סובלות לא מעט מהונאות ביטוח בכלל וחובה בפרט (פגיעות גוף רכב). השיעור הגבוה של ההונאות, גורם לחברות הביטוח להתייחס בחשדנות לתביעות המוגשות לה, דבר הפוגע לעיתים קרובות באזרחים הגונים וישרים.
על מנת להילחם בתופעה, יזם לפני כשנתיים משרד האוצר, בשיתוף עם משרד המשפטים ומשרד התחבורה, חקיקה המאפשרת הקמת מאגר מידע מרכזי לאיתור חשד להונאות בתביעות ביטוח חובה. 
כל חברות הביטוח בארץ משתתפות במאמץ והפעלת המאגר הוטלה על חברה אשר לה ניסיון רב בהפעלת מערכים דומים בחו"ל. ייחודה של המערכת הוא ביכולת כריית הנתונים שלה ובאופן שבו היא מצליבה בין כמות אדירה של נתונים ממקורות שונים.
המערכת מסתנכרנת לכל מערכות המידע בחברות הביטוח ואוספת פריטי מידע. במקביל, נאסף מידע חיצוני כמו מודעות אבל או מודעות למכירת רכב אשר מוצלב עם המידע המצוי כבר במערכת. 
לעידוד הציבור לקחת חלק במאבק בהונאות, נפתח קו אדום, באמצעותו יכול הציבור להשאיר ידיעות שיש בהן לחשוף את הקושרים להונות את חברות הביטוח, עוד בטרם ישלמו להם פיצויים בגין התביעה הכוזבת שהוגשה. 
האומדן אומר כי היקף ההונאות עומד על כ- 20% מסך תשלומי הפרמיות לענף ביטוח החובה (למעלה מ- 400 מיליון שקל בשנה). כמובן שכולנו משלמים על כך את המחיר.
מסתבר כי ציבור לא קטן ולעיתים משפחות, רואות בכך סוג של ספורט לגיטימי (משום מה) שפרנסה בצידה, כאשר כל פגיעה בבית או ברחוב הופכת לפגיעה בתאונת רכב ולעיתים גם אין צורך בפגיעה כלשהי על מנת לתבוע את חברת הביטוח. דוגמאות לא חסרות:
מבוטח בביטוח חובה, תושב חיפה, הגיש כ- 11 תביעות בתוך 6 שנים. פעם אוטובוס הבהיל אותו והוא נכנס במיכל אשפה, פעם אחרת פגעה אבן בשמשת המכונית והוא עצר באופן פתאומי ונפגע. פעם אחרת אשתו טרקה את דלת הרכב ופגעה בכף ידו. המבוטח המציא אישורים מבית חולים לחברת הביטוח אלא שאז התברר כי אשתו אחות באותו בית חולים. 
יש גם את המשפחה שהציגה לכידות, נחישות והתמדה כאשר לבן היו 8 תביעות כנגד ביטוח החובה, לאימא 2, לבן-דוד 4 ולאבא 5. 
יש את אותו בן כפר, אהוב החיות, אשר התנגש בפרה, סטה לתעלה עקב חזיר שנכנס לנתיב נסיעתו. התנגש בכלב שפרץ לכביש, סנוור מהשמש והתנגש בעץ, נתקל בחגורת בטיחות ונפל.
שיא לאומי שמור כנראה למשפחה אחת החשודה בביום 25 תאונות (!) בתוך 4 שנים. 
אבל לא לעולם חוסן. כמובן שרבים נתפסים בשקר, נתבעים ומשלמים על כך ביוקר. אחד כזה הוא גוני שאער, נהג מונית, אשר יוצג על ידי עו"ד אלמאדי. שאער הגיש 11 תביעות ונתפס במקרה ה- 12 כאשר טען שאשתו סגרה את דלת הרכב על כף ידו. תביעתו נדחתה והוא אף חוייב בהוצאות לדוגמא בסך של 50,000 שקל. אם לא די בכך, עורך דינו הגיש תביעה נגדו על על מצג שוא שגרם לו להגיש תביעה שקרית, להכנת תיק לריק, טרחה מרובה, פגיעה בשמו הטוב ובמוניטין המקצועי שלו ותבע ממנו פיצוי בסך 114,000 שקל.
הכניסה למאגר המידע תאופשר אך ורק באמצעות סיסמא אישית, למי שקיבלו לכך הרשאה מאת המבטח, קרי עובדי החברה וסוכנים לאחר שחתמו על הצהרה לשמירת סודיות והיותם מודעים לעונשים הקבועים בחוק בגין הפרת הסודיות.

מקור המאמר:  Reader - מאגר המאמרים הישראלי

פרטים אודות מחבר המאמר:
איציק בידרמן – בעל חברת "בידרמן יועצים" העוסקת ביעוץ לניהול סיכונים בביטוח אלמנטרי. 
www.ibiderman.co.il  
 
B.A במנהל עסקים, בעל ניסיון מקצועי משנת 1976 בענף הביטוח האלמנטרי. ניהל תחום ביטוח אלמנטרי בסוכנויות ביטוח גדולות. מומחה במתן פתרונות מקיפים לסיכונים עיסקיים. בעל רישיון מורשה. יועץ לחברים מטעם איגוד לשכות המסחר, ארגון העסקים של ישראל

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.