כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
פנסיה, ביטוח, בריאות

סוכן הביטוח גרם נזק – ישלם ועוד איך ישלם !

6/01/2008

כך גם קבעה כבוד השופטת דיסקין כאשר בפסק דינה שניתן לאחרונה במקרה בו תבעה לקוחה אשר נענתה להצעת סוכנת הביטוח שלה להחליף פוליסות ביטוח שלה בחברת ביטוח אחת בפוליסת ביטוח בחברה אחרת תוך שהיא מאבדת כיסוי ביטוחי מסוים בנושא אבדן כושר עבודה.
לא אחת הנני ניצב במצב בו תוך כדי הגשת חוות דעת ביטוחית פנסיונית נתקל אני  במקרים של נזקים שנגרמו ללקוחות עקב מעבר מתוכנית ביטוח אחת לאחרת תוך איבוד כיסויים חשובים וטובים למען נחותים ויקרים, ויתור על תעריפים נוחים, מקדמי קצבה פנטסטיים תשואות לעיתים תשואות מובטחות ואפילו תוך איבוד הכיסוי הביטוחי כלל.
נזקים אלה בדרך כלל הינם בסדר גודל של רבבות ומאות אלפי שקלים ללקוח בבחינת הכספים המיותרים אותם ישלם לאורך השנים, בהקטנה משמעותית בסכומי הפנסיה שיעמדו לזכותו בעת היציאה לגמלאות ובמקרה חס וחלילה של אסון בריאותי או מוות הינם בהחלט בבחינת דיני נפשות.
לא פעם נובעות הפעולות שעשה סוכן הביטוח מחוסר מודעות או חוסר מקצועיות שהרי חלק ניכר ממשווקי הביטוח בעבר לא רכשו השכלה מקצועית פורמלית בתחום הביטוח פרט להכשרה זריזה מטעם חברת הביטוח אותה הם מייצגים אשר באופן מובן נטתה בעיקר להכשרתם כמוכרים משווקים .
לא אחת הננו נתקלים גם בהם האינטרסים הכלכליים של הסוכן המשווק, תמריצי חברות הביטוח לסוכנים בגין העברת הלקוחות אליהם בצורת עמלות מוגברות מתנות וטיולים היוו את הסיבה העיקרית לפעולות המזיקות הללו.
המשותף לכל המקרים הינה התנערות הן הסוכן והן החברה מהאחריות בטענה שבידם מסמך בו מורה הלקוח לחברה לבצע את השינויים האמורים ואפילו חתימתו מתנוססת על מסמך ה"גילוי הנאות" אותו סיפקה החברה ו/או הסוכן תוך השוואת הכסויים השונים טרם ביצועם.
והרי כולנו יודעים, הלקוח אינו ולא צריך להבין את רזי הביטוח, הכלים והידע הנדרש אינם עומדים לרשותו וכל שהוא מצפה הוא מסוכן הביטוח "שלו" לדאוג לצרכיו, להגן על רכושו ומשפחתו וכשזה מגיש לו מסמך לחתימה הלקוח אינו מהסס לחתום עליו .
שהרי דומה הדבר ללקוח המבקש מהמכונאי במוסך לטפל במעצורי הרכב וזה יגיש לו מסמך המאשר החלפת הבלמים בבלמים נחותים ומסוכנים והלקוח יצטרך אז לשלוף מאמתחתו את כל הידע המקצועי שלו במכונאות, לבחון ההצעה ולקבל אחריות על הביצוע במקרה של תאונה שתגרם עקב התיקון הלקוי.
ברור שמצב אבסורדי זה לא יתכן וכל בר דעת מבין שהסוכן אינו הסוכן "של הלקוח" אלא שלוחה של חברת הביטוח, נמצא בניגוד אינטרסים גמור מול הלקוח, מקבל שכרו מהחברה  ולכן האחריות הינה עליה ועל סוכניה.

נוהג הבריחה מאחריות בזכות חתימת הלקוח על מסמכי בקשת השינויים הינו מנהג מגונה כאשר התהליך אינו מוסבר בצורה חד-משמעית ובהירה ללקוח תוך לקיחת אחריות הסוכן שאמור להיות מודע לשינויים המרעים מצבו של הלקוח ולא להציע אותם כלל.
כך גם קבעה כבוד השופטת דיסקין כאשר בפסק דינה שניתן לאחרונה במקרה בו תבעה לקוחה אשר נענתה להצעת סוכנת הביטוח שלה להחליף פוליסות ביטוח שלה בחברת ביטוח אחת בפוליסת ביטוח בחברה אחרת תוך שהיא מאבדת כיסוי ביטוחי מסוים בנושא אבדן כושר עבודה .
בפסק דין מיוחד זה קבעה השופטת שעל אף שלא נגרם נזק שהיה מכוסה בפוליסות הקודמות, עצם אובדן הכיסוי הקודם שאינו נכלל עוד בפוליסה החדשה נבע מפעולה שהיא בגדר הפרת חובת הזהירות וקיומה של הרשלנות זו בתוספת עוגמת הנפש שנגרמה ללקוחה מספיקה בכדי לזכותה בפיצוי כספי.
ברור שבתוקף תפקידי כמנכ"ל  בחברת פורשור מומחים לייעוץ פנסיוני וניתוח ביטוח תומך בהסתייעות במומחים אובייקטיבים שאינם נהנים מעמלות כלשהן מחברות הביטוח בבואם לייעץ ללקוחות אודות ביטוחיים והחיסכון הפנסיוני שלהם  וכן שמח על הפסיקות ההולכות ומתרבות בתחום הטלת האחריות על חברות הביטוח ושלוחיהן בוידוא הבנת המבוטחים את השאלות וההצהרות עליהן הוא חותם והמלחמה בהתחמקות המבוססת על ניירת ולא על היגיון בריא.

אודות המחבר:
יועץ פנסיוני מטעם משרד האוצר
מוסמך כעד מומחה להגשת חוות דעת בבימ"ש
מנכ"ל חב' פורשור מומחים לניתוח ביטוח וייעוץ פנסיוני פורשור מומחים:  http://www.forsure.org

לשאר המאמרים של דני טל

מקור המאמר אתר  http://www.economist.co.il

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.