כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
פנסיה, ביטוח, בריאות

היועץ הפנסיוני ומקומו לצד סוכן הביטוח

1/01/2008

מאז נכנסו לתוקפם "חוקי בכר" הופרדו העיסוקים השונים של העוסקים בתחום החסכון הפנסיוני. 
1.  "סוכן ביטוח פנסיוני" התואר החדש של סוכן הביטוח; 
2.  "משווק פנסיוני" התואר של עובד גוף מוסדי; 
3.  "יועץ פנסיוני" מי שעיסוקו ייעוץ. אלא, שבלחץ כזה או אחר של הבנקים, נעתר המחוקק ואישר ליועץ הפנסיוני עובד הבנק, למכור פתרונות פנסיוניים (למעט ביטוחים – עד שנת 2010), ולקבל דמי שווק בשיעור 0.25%. בחוק ההסדרים לשנת 2008 הנמצא בהליכי חקיקה בימים אלו, ישנה התייחסות לנושא.
 
כל זה בא לאמור לסוכן הביטוח כי במהלך השנים הבאות, לא יהיה כמעט מצב, בו הלקוח לא יפנה ליועץ פנסיוני לפני או אחרי הביקור אצל סוכן הביטוח. בטוחני כי הדור הצעיר יראה יועץ פנסיוני אחת 
ל - 3 – 5 שנים כדי שיבדוק עבורו את הכיסויים הפנסיוניים ויתאימם למצבו. בבחינת השוואת המצוי אל מול הרצוי.
 
אלא, ש"חוקי בכר" יצרו גם אווירה חדשה והתעוררות שלא הכרנו אצל המבוטחים ובמסגרת מקומות העבודה. מעסיקים יודעים כי אסור להם יותר להתנות ולכפות את המסלול הפנסיוני על עובדיהם, ההסתדרות באמצעות אגף הפנסיה והחיסכון ארוך הטווח פעילה, עם כי לא באותה עוצמה כבעבר, והעובדים עומדים לעיתים חסרי אונים לגבי סוג הבחירה, הערוץ והמסלול אותו הם רשאים לבחור.
 
העובדה שכל עובד יוכל לבחור את קרן הפנסיה, קרן ההשתלמות או קופת הגמל שלו, העובדה שדי בקלות ניתן להעביר כספים ממקום למקום – ומאוגוסט 2008 מבטיחים לנו, שגם מחברת ביטוח אחת לרעותה, יצרו מצב בו חייב יהיה העובד, להיוועץ במישהו אובייקטיבי וחסר פניות.
 
נכון, סוכני הביטוח הם המיקצוענים והרציניים ביותר בענף. מה שיודע סוכן הביטוח בעל הניסיון לא ידע
היועץ העובד בבנק עוד שנים רבות. אלא שהסוכן – כמו כל סוכן מכירות "חשוד" באינטרסים צרופים.
לכן, לדעתי תיווצר שיטת עבודה של שיתוף פעולה בין סוכן הביטוח הפנסיוני לבין היועץ הפנסיוני. חובה על שניהם להיזהר מזיקה עיסקית ביניהם, או לפחות לוודא כי בגילוי הנאות ייאמר הכל בגלוי ללקוח. אולם אני משוכנע, כי סוכן הביטוח יעדיף שהלקוח יקבל ייעוץ מהיועץ הפנסיוני שלו מאשר יקבל "יעוץ" מסוכן הביטוח המתחרה בו.
 
המחשבה – השגוייה לדעתי, כי היועץ הפנסיוני מתחרה בסוכן הביטוח הינה לקוייה וסובלת מחשיבה קיצרת טווח. היועץ הפנסיוני לעולם ייתפס בעיני הלקוח כחסר אינטרס מובנה בייעוץ אותו הוא נותן. היועץ הפנסיוני מתוגמל אך ורק מהייעוץ הפנסיוני ולא מעמלת שיווק ומכירה. 
 
כיום ישנם פחות משני תריסרים של יועצים פנסיוניים עצמאים. ביחד עם עוד מספר יועצים פנסיוניים חברנו להקים את  "לשכת יועצי הפנסיה והביטוח בישראל"  ויש לי הכבוד לעמוד בראש ועדת הפנסיה של הלשכה. 
 
אני קורא לחוסכים במסלול החסכון ארוך הטווח, לכל סוכני הביטוח ולכל העוסקים בענף הביטוח והפנסיה, היוועצו עם ה"יועץ הפנסיוני" שתפו איתו פעולה ובקשו את דעתו לגבי התוכנית המוצעת. זה נכון גם עיסקית וגם עיניינית – תמיד אפשר יהיה לאמור ללקוח "החשדן" שהנה גם היועץ מאשר את התוכנית המוצעת.
 
ליועץ הפנסיוני יש גישה ישירה למעסיקים, לנציגי עובדים ולעובדים מתוחכמים ואיכפתניקים, אני עורך מכרזים, פונה למנהלי הסדרים פנסיוניים ולסוכני ביטוח המנהלים לעובדים את התיק הביטוחי וכל זאת כדי לשפר ללקוח את הכיסויים הפנסיוניים שלו. 
 
נכון, ייעוץ עולה כסף. כמו בביטוחי בריאות  SECOND OPINION  הוא חשוב ביותר. העובדה שהיועץ לא יכול להציע חלופה ביטוחית מתוך אינטרס של מכירה, מקילה לאין שיעור על מתן הייעוץ. גם סוכני הביטוח יבינו עם הזמן כי דעתו של "היועץ הפנסיוני" עדיפה להם – ללקוח ולסוכן, על פני דעתו של "המתחרה" – סוכן הביטוח האחר.
 
העתיד יהיה מקצועי יותר, מתוחכם יותר ושקוף יותר. אל לנו לטעות – "יועץ פנסיוני" אינו ערובה למקצועיות יתרה. על היועצים להיות צנועים ומכירים כי סוכני הביטוח הם מיקצוענים ובעלי ידע עצום, אך ה"יועץ הפנסיוני" לעולם אמור להיות אובייקטיבי יותר ונטול אינטרסים – ואם לא- אבוי לו!!! 
 
 
דן ארז   *  
  
יועץ פנסיוני מורשה ומאושר – תרתי משמע. 
     
מנהל מכרזים ופניות לקבלת הצעות RFP למנהלי הסדרים פנסיוניים. 
     
יועץ בתחום השכר, הפנסיה והפרישה ליחידים ולארגונים. 
     
נציג ציבור בבית הדין לעבודה. 
     
נציג לשכת סוכני הביטוח בישראל בדיוני ועדת הכספים של הכנסת בנושא פנסיית חובה.  
     
 
מקור המאמר:  Reader - מאגר המאמרים הישראלי

פרטים אודות מחבר המאמר:
יועץ פנסיוני מורשה ועצמאי. נציג צבור בבית הדין לעבודה. מורשה ההסתדרות לבחינת 35 שנות חסכון בפנסיה הותיקה. עורך מכרזים לבחירת מנהלי הסדר ויצרנים. מגשר בגרושין לבחינת זכאות החלוקה של נכסי תקופת השיתוף.   www.erez-yoatzim.co.il    מכבי 23 רעננה 43253. טלפקס: 09-7602890 נייד: 050-5246590   דוא"ל:    dan@erez-yoatzim.co.il    אתר:   www.erez-yoatzim.co.il

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.