כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
דיני עסקים

נקלעתם לחובות מול הבנק? עדיין אין צורך להעניק לו מתנות

19/02/2008

חושבים שחוב לבנק זה מפחיד? מה עם הרעיון שהבנק יתבע- ויזכה- ותצטרכו לשלם סכומי עתק שלא ברור מאין תצליחו "לגרד" אותם?

עו"ד ירון בן עזרא טוען שגם לאחר שנפסק כנגדך פס"ד בגין חובות, חשוב לטפל בנושא ויש להתמודד מול הבנק גם לאחר הפסיקה. יש לוודא כי בית המשפט מקבל מעורך הדין של הבנק את הנתונים הנכונים לגבי הריביות בהם תחוייבו ולא נתוני ריביות שונים וגבוהים ממה סוכם. כמו כן יש לוודא כי בהוצאה לפועל מקפידים לקיים את פסק הדין כלשונו וכי  הריבית שגובים מכם על החוב היא הריבית שפסק בית המשפט..

"מדובר בבעייה מערכתית",  אומר עו"ד בן- עזרא, "לא פעם ההוצאה לפועל עורכת חישוב ריביות לא נכון, לעיתים כתוצאה מדרישות של הבנקים  וכתוצאה מכך החוב תופח לממדי ענק והחייבים, עומדים בפני קריסה כלכלית.

משרדנו טיפל לאחרונה  בלקוח של בנק מסויים, שנקלע לחובות כבדים וגילה לתדהמתו כי הוא שילם סכום הגבוה ב- 350 אלף שקל מהסכום שנקבע בפסק הדין, רק משום שהריבית על סכום החוב המקורי לא חושבה נכון במערכת ההוצאה לפועל " הוא מספר: "באותו התיק,  קבע השופט כי הלקוח יחויב בריבית 'בשיעור אשר יהא נהוג אצל התובע מעת לעת לגבי משיכת- יתר החורגת מקו האשראי.' בפועל, חושבה הריבית בה חוייב אותו לקוח כ'ריבית מרבית הנהוגה בחשבונות הבנק', כלומר בריבית המקסימלית באותו בנק ולא עפ"י הריבית שהיתה נהוגה בחשבונו של התובע.

כתוצאה מכך, תפח החוב והגיע לכ - מיליון ומאתיים אלף שקל! מאוחר יותר, בהתערבותנו, קבע מומחה מטעם ההוצל"פ כי החוב עומד על 850 אלף שקל בלבד- בחישוב נכון של הריבית.

רק כדי לסבר את האוזן, מדובר בחוב בריבית בערכים של כ- 22% , במקום בריבית בערכים של כ- 12% בהם הבנק היה אמור לחייב אותו, עפ"יסיווג החשבון; עו"ד בן- עזרא מדגיש כי טעויות שכאלה במערכת ההוצאה- לפועל מתרחשות מכיוון שמרבית החייבים אינם טורחים, ובמקרים רבים אינם מסוגלים, לבדוק כיצד חושבה הריבית  של והאם החישוב שנעשה תואם את לשון פסק הדין, ומזהיר את החייבים מפני שאננות בעניין זה.

"ככלל, לא מומלץ לוותר מראש על הגשת כתב הגנה", הוא אומר, "בתי המשפט נוטים, במקרים רבים ובייחוד כאשר הנתבע אינו מגיש כתב הגנה, לאמץ באופן כמעט אוטומאטי את התביעה ומעניק לתובע- במקרה זה הבנק- את  את מבוקשו, עפ"י טענותיו ובכלל זה, הריבית על החוב.

לכן , אם נתבעתם ע"י הבנק, מומלץ מאוד לבדוק היטב מה דורשים מכם ומה כתוב בהסכם שלכם עם הבנק (ההסכם עליו חתמתם באושר כאשר פתחתם את החשבון ), חשוב עוד יותר לוודא כי בהוצאה- לפועל פועלים בתיאום מוחלט עם לשון פסק הדין וגובים את הריבית שהשופט פסק ולא ריביות אחרות, גבוהות בהרבה, והכי חשוב- לא לוותר על התייעצות עם עורך- דין, שעשויה לחסוך לכם הרבה כסף ועוגמת- נפש.
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.