כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
יזמות, ניהול עסקים

כמה שייתן המשקיע כך יותר טוב

17/01/2008

אני חושב שכל יזם מוכן לתת מהחלום שלו מניות בתמורה להון שהוא יקבל ממשקיעים, אבל לפעמים אנחנו רואים יזמים שמוכנים לקבל סכום שהם לאו דווקא חייבים, שיגרום לדילולם במניות רבות שיעברו למשקיע ואולי אפילו יאבדו את השליטה על המיזם. 
אז מה עדיף ? שהמיזם ימשיך להתקיים ולי יהיה מספר מועט מאוד של מניות או שהמיזם יסבול מחבלי לידה קשים אך ברשותי יישארו מרבית המניות?. מניסיוננו מול משקיעים ויזמים רבים ,אני לא חושב שיש תשובה חד משמעית לשאלה הזו. השילוב בין שתי השאלות האלו הוא אחד הנקודות העיקריות והחשובות ביותר בתהליך ההקמה של המיזם, במיוחד בשלבים הראשונים שלו ועל אחת כמה וכמה בגיוס ההון הראשון. 
למען הסר ספק, אין מיזם שאינו סובל מחבלי לידה, ואם יזם יחשוב בצורה הזאת סימן שהוא עוד לא נכנס לעולם העסקי. יתר על כן חברה שאין לה קשיים, בעיות, תחרויות וכד', אינה חברה מתפתחת, כי הרי בעיות וקשיים יוצרים את השלבים הבאים בהתפתחות. 
 
כל דולר שאתה מקבל ממשקיע עולה לך המון כסף בשלבים הראשונים, כל יזם היה רוצה שיהיה לו סכום כסף בלתי נדלה והוא יוכל להקים את מערך המכירות הטוב ביותר, לנסוע לחו"ל לכל פגישה, צוות פיתוח מספר אחת, ומשרדים, רק תדמיינו...... עסקית זה לא נכון. הקשיים וחבלי הלידה של מיזמים תמיד יהיו, בואו לא נשכח שאנחנו מנסים להחדיר מוצר חדש לשוק, אף אחד עדיין לא מכיר את החברה, אין לה צבר הזמנות וכמובן שאין לה קהל לקוחות. נכון, ייתכן ויהיה יותר קל עם סכום בלתי נדלה, אבל האחוזים שתתן בגין זה יהיו לעין שיעור ביחס לשווי ה"שקט" שקנית. 
 
החישוב של סכום הכסף הדרוש חייב להיות מדויק ככל הניתן ולכלול כ- 5% שונות. כמובן שלאחר שהגענו לסכום הנדרש אנחנו כבר ביצענו פיתוח עסקי מלא למיזם ואנחנו יודעים בדיוק מה לעשות ביום לאחר קבלת ההון, שלב שהמשקיעים מאוד מעריכים אותו. 
לשבת מול משקיע ולומר שצריכים מיליון דולר לשם תחילת הפעילות לא נשמע רציני. לומר שהמשקיע יחזיר את השקעתו תוך כמה חודשים, לא רציני עוד יותר. כולנו יודעים כמה חברות משקיעות בשביל להגיע לנתח שוק משמעותי, כמה כספים מוזרמים לחטיבות השיווק או למפיצים לפני שמתחילים להראות רווחים, וכמובן ששכחנו כמה המיסוי לא מקל על התהליכים של עסקים בארץ. 
 
אני חושב שאחת ההמלצות הטובות והחשובות ביותר שי.ם. נותנות ליזם או לחברה שמעוניינת בגיוס הון הוא תכנון מבנה וגובה ההשקעה. בתחילת הדרך לרוב היזמים זה נראה חסר משמעות, אבל הקונספט העומד מאחורי זה אומר שאם ישנם סכומים אותם לא צריכים בשלב הראשון, אז לא מגייסים. לא לוקחים הון בגלל שנותנים, כמובן שחשוב לראות את התמונה המלאה ולבנות את כלל השלבים, אבל לגייס כמה שצריך כי כל דולר עולה המון כסף ! 
בהצלחה, כפיר חזז

מקור המאמר:  Reader - מאגר המאמרים הישראלי

פרטים אודות מחבר המאמר:
* מאת כפיר חזז, מנכ"ל ים הזדמנויות עסקיות, חברה לייזום עסקים ופיתוח מיזמים, על פי תהליך מוגדר וסדור משלב הרעיון דרך גיוסי הון ועד לפעילות העסקית השוטפת, מעניקה את השירות בכל הרמות העסקיות- אסטרטגיה, פיננסי ושיווק תוך מתן ליווי צמוד להוגי רעיון, יזמים, ובעלי עסקים המעוניינים להגשים את עצמם ואת שאיפתם המקצועית. 
 
ים הזדמנויות עסקיות, חברה לייזום עסקים ופיתוח מיזמים, על פי תהליך מוגדר וסדור משלב הרעיון דרך גיוסי הון ועד לפעילות העסקית השוטפת, מעניקה את השירות בכל הרמות העסקיות- אסטרטגיה, פיננסי ושיווק תוך מתן ליווי צמוד להוגי רעיון, יזמים, ובעלי עסקים המעוניינים להגשים את עצמם ואת שאיפתם המקצועית.   www.yam-net.com    טלפון: 03-5615123 פקס : 03-5615129

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור
לכתבות נוספות
פיתוח אפליקציות ויישומן הכלכלי
כיצד ייעוץ עסקי יכול לשפר את העסק שלך?
פרסום מבוסס תוצאות – לידים
אלי שביט – איך לא להיפגע ממחנק האשראי?, 25/03/2012
יחסי ציבור: תנו לנו לעזור לכם!, 23/03/2012
אלי שביט: "יזמים אמיתיים גורמים לדברים להתרחש", 4/03/2012
אלי שביט: הצלחה בעסקים? הכדור בידיים שלך!, 4/03/2012
תוכנית עסקית בעידן הגלובליזציה, 28/02/2012
מה עומד מאחורי קרן העיזבונות של המדינה, 28/02/2012
למה כל כך קשה למצוא בית דפוס מעולה?, 27/02/2012
Next Page  [6-10]...[21-23]

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.