כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
יזמות, ניהול עסקים

עצמאות רגשית

21/04/2008

כל אחד מאיתנו רוצה להיות עצמאי. עצמאות, לפי מילון אבן-שושן, היא עמידה ברשות עצמנו, אי תלות באחרים, חירות וחופש.

ומהי עצמאות רגשית?

להיות בעל עצמאות רגשית פירושו להיות מודע לעצמי - לדעת מה מעניין אותי, ממה אני נרתע, מה גורם לי להצליח, כיצד אני משלב בין המחשבה לבין הרגש ומנהל אותם לתועלתי ולתועלת הסביבה. במצב כזה אני לא תלוי באחרים - מה הם חושבים עלי ומה הם מצפים ממני. מה קורה לנו כשאנו מופעלים ע"י הרגשות? במקרים אלו הרגש ינהל את התנהגותנו ותגובותינו לסיטואציות שונות. נפעל אוטומטית וכתוצאה מכך מערכות היחסים יפעלו מעצמן ולא כפי שאנו בוחרים שיתנהלו.

Mayer & Salovey, חוקרים מובילים בתחום האינטליגנציה הרגשית, מתארים במודל שפיתחו (1997) את האינטליגנציה הרגשית כיכולת לזהות רגשות, להשתמש ברגשות, להבין אותם ולנהל אותם. כלומר, להשתמש במידע כהכוונה למחשבות ולפעולות.

המודל שלהם משלב יכולות קוגניטיביות ויכולות אישיותיות. לדבריהם, מודעות וניהול העולם הרגשי עשויים לפתח את החשיבה ולהביא להתנהגות סתגלנית. אלו עוזרים ביצירת "אני" בטוח, שלם וברור בסיטואציות אישיות ובסיטואציות חברתיות.
הוכח שטיפוח האינטליגנציה הרגשית גורם לאנשים להיות יותר קשובים לעצמם, להיות יותר שלמים עם החלטותיהם ולהיות יותר קשובים ואמפטיים לאחרים. בדרך זו מערכות היחסים השונות מועצמות ומביאות לשיפור בתקשורת ובפעילות המשותפת.

אינטליגנציה רגשית היא מיומנות חשובה לניהול עצמי ולניהול אחרים. בעזרת יכולת זו אנו מודעים לרגשות, למחשבות, לערכים/אמונות ולהתנהגויות שלנו. הכרות של שפת הרגשות היא הבסיס ליצירת מערכות יחסים ולשימורם. היכולת לזהות רגשות (שלנו ושל אחרים), לקרוא להם בשמם, להבין אותם ולנהל אותם, מאפשרת לנו להיות קשובים לצרכים ולרצונות שלנו ושל האנשים הסובבים אותנו. הווה אומר לזהות מה קורה לנו, מה אנחנו מרגישים (ולא איך אנחנו מרגישים), כיצד אנו פועלים בהתאם לגילויים אלו וכיצד אנחנו מתעלים את רגשותינו להשגת מטרות.

כך, לדוגמא, מנהל בעל אינטליגנציה רגשית גבוהה יכול להקשיב הקשבה מלאה לעובד הפונה אליו בהצעה יצירתית ולא שגרתית. במקום לקטול את ההצעה מיידית הוא יקשיב, יבין את נקודת מבטו של העובד ולא יתנהל ממניעים של פחד משנוי, למשל. הוא ינהג כך כי הוא מודע לעצמו, בטוח בעצמו ומסוגל לקבל דעת אחרים בצורה עניינית וללא שיפוטיות לגבי האדם המציע.

דוגמא נוספת היא מחיי ההורות. כשהילד שלנו עושה מעשה שאינו מקובל עלינו, הרגש הראשוני יהיה כעס והתגובה בהתאם. אם נדע לזהות את רגשותינו באותה נקודת זמן ונהיה קשובים לעצמנו (לרגש שהפעילה הפרשנות שלנו), נוכל להיות קשובים גם לילד ולבחון מה גרם לו לפעול כך. במקום להתפרץ נוכל להבהיר לו כיצד אנו מרגישים כלפי פעולתו ולמה היינו מצפים ממנו.

אז איך נדע אם אנחנו מנהלים את עצמנו או שאנו מנוהלים על ידי הסיטואציות והאנשים שסביבנו? כדי לדעת זאת כדאי לנסות ולבדוק את הדברים הבאים:

1. למפות את הערכים/אמונות- "מה חשוב באמת".

2. כשצף רגש - לזהות אותו, להגדיר אותו ולתת לו מקום.

3. לבחון את הפרשנות לסיטואציה ואת הרגש שעלה. 
לנסות ולשנות את הפרשנות ולפעול בהתאם לרגש החדש.

4.לבחון מאיזה מקום פועלים בסיטואציה הנתונה:
- האם ממקום של להראות טוב או ממקום של שלמות פנימית?
- האם ממקום של פחד או ממקום של קבלה ואהבה?
- האם ממקום של אוטומט או ממקום של הקשבה?

אם נשקיע תשומת לב בפעולות אלו, נוכל לבחון אם אנו עצמאים רגשית. האם באמת ובתמים אנו מנהלים את עצמנו תוך כדי לקיחת אחריות אישית על מה שקורה לנו או שמא אנו מנוהלים על ידי גורמים אחרים.

תהליך של אימון (coaching) לאינטליגנציה רגשית מביא את המתאמן להיות אומן (master) במיומנויות האינטליגנציה הרגשית בדרך של שותפות מעצימה כך שהתהליך ישפיע על חייו האישיים והמקצועיים. בתהליך זה מפנים את תשומת הלב לפעולות הנזכרות לעיל ומתרכזים במצב המתאמן היום ובמה הוא רוצה לעשות כדי להגיע למקום אליו הוא שואף להגיע בעתיד.

האיגוד הישראלי לאסטרטגיה, יארח בחודש הבא (11-22 במאי) את המאמנת העסקית פראן פישר מארה"ב, אשר תנחה מספר סדנאות חווייתיות להעצמת מנהלים, אחת מהן תעסוק באימון לאינטליגנציה רגשית.

במהלך הסדנא ילמדו המשתתפים כיצד להשתמש באינטליגנציה רגשית על מנת להגדיל את היכולות שלהם ושל העובדים האחרים בארגון, כיצד לפתח מודעות עצמית ולהשתמש בה, וכיצד להציב יעדים ברי השגה, לדבוק בהם ולהצליח.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור
לכתבות נוספות
פיתוח אפליקציות ויישומן הכלכלי
כיצד ייעוץ עסקי יכול לשפר את העסק שלך?
פרסום מבוסס תוצאות – לידים
אלי שביט – איך לא להיפגע ממחנק האשראי?, 25/03/2012
יחסי ציבור: תנו לנו לעזור לכם!, 23/03/2012
אלי שביט: "יזמים אמיתיים גורמים לדברים להתרחש", 4/03/2012
אלי שביט: הצלחה בעסקים? הכדור בידיים שלך!, 4/03/2012
תוכנית עסקית בעידן הגלובליזציה, 28/02/2012
מה עומד מאחורי קרן העיזבונות של המדינה, 28/02/2012
למה כל כך קשה למצוא בית דפוס מעולה?, 27/02/2012
Next Page  [6-10]...[21-23]

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.