כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
יזמות, ניהול עסקים

מדוע חשוב להכין תוכנית עסקית לפני פתיחת עסק?

1/05/2008

את הכנתה של תוכנית עסקית לפני פתיחת עסק חדש ניתן להמשיל להכנת תוכניות אדריכל לפני בנייתו של בית. האם מישהו חשב אי פעם לצקת יסודות לביתו לפני שהייתה בידו תוכנית אדריכלית מגובשת? דומני כי לא אילוצי רישוי הם הגורמים לתשובה השלילית לשאלה זו.

תפקידה החשוב של התוכנית העסקית איננו בשרטוט קווי מתאר של העסק המאפשרים לראות כמה נרוויח או נפסיד ומתי. תפקידה החשוב ביותר של התוכנית העסקית הוא תהליך החשיבה שהיא יוצרת עם היזם בעת הכנתה.

תכנון מוקדם הוא לעיתים עניין של אופי. ישנם אנשים אשר רגילים לקבל החלטות תוך כדי תנועה ופועלים אך ורק לפי תחושותיהם. אחרים מתכננים ולומדים מראש כל דבר לפני שניגשים לביצועו. לעניות דעתי, פתיחה של עסק חדש חייבת להתבצע תוך יישום של שתי הגישות יחד. תפקידה של התוכנית העסקית הינה בין השאר לסייע בקבלת ההחלטות הנכונות החשובות בתחילת הדרך, אשר שינויים בהמשך עשוי להיות יקר ולא כלכלי. כפועל יוצא נוצרת גם מסגרת תכנונית אשר תאפשר בעתיד נקודת ייחוס לנתונים בפועל לצורך אותם קבלת החלטות "תוך כדי תנועה" במציאות מורכבת ובשוק משתנה.

להמחשת חשיבותה של הכנת התוכנית העסקית אגע במספר נקודות:

 הכרת השוק והלקוחות אליו פונה העסק החדש: לא בכל סוג של עסק נדרשים סקרי שוק ודעת קהל מקיפים ויקרים. הכרות בסיסית עם השוק, כיצד הוא מפולח, היכן פוטנציאל הצמיחה הגדול ביותר, מי הם הצרכנים, מניעים, רגישויות, האווירה העסקית בענף וכד', כל אלה עשויים לסייע רבות במוקדי החלטה כגון מיקום העסק, מי הלקוח הפוטנציאלי שלי, כיצד נכון לפנות אליו, מה הם הסיכונים שלי וכיצד אני יכול להשתמש בחוזקותי ולהתרחק מחולשותיי בצורה הטובה ביותר.

 הכרת השחקנים המתחרים בתחום העסק ובסביבתו: האם מדובר בתחרות גיאוגרפית, מספר המתחרים האפקטיבי מולם העסק יתמודד, אופייה של התחרות ועוצמתה, חולשות המתחרים ובניית יכולת בידול.

 הכרת הספקים ואפשרויות הקניה: רמת המחירים, רמת התחרות אצל הספקים, שוק מקומי או יבוא, יכולת יבוא עצמאית, היקפי מלאי נדרשים ועוד.

 עלויות השקעה: הערכת עלויות ההשקעה תוך קבלת הצעות מחיר מאנשי המקצוע הנכונים, יועצים, אדריכלים, מהנדסים, מעצבים, קבלנים וכד'. חשוב לזכור שבסופו של דבר בהעדר שיקולים עסקיים רחבים יותר, כדאיותו הכלכלית של פתיחת העסק נמדדת במשך החזר ההשקעה. לפיכך, ישנה חשיבות גדולה להערכה נכונה של העלויות.

 הון עצמי ומימון:  כמה כסף יש לי להשקיע בעסק? האם אני מעוניין לצרף לכך התחייבות בנקאית? מה היכולות גיוס שלי ושל העסק החדש מהבנק? האם כל אלה יספיקו כדי לכסות את עלות ההשקעה, עלות תקופת ההרצה (עד ההגעה לאיזון תפעולי) וצורכי מימון ההון החוזר של העסק? שאלות אלו הן מהחשובות ביותר שכן רעיונות עסקיים נפלאים שבוצעו ע"י אנשים מוכשרים נפלו בתכנון לקוי של נקודה זו.

 נתוני תמחיר: גיבוש טווח מכירי מכירה אפשריים בסביבת התחרות ומידת הגמישות שלהם, תנאי תשלום, הנחות, החזרות, פחת ושבר. הכרות עם עלויות ייצור, יבוא, הוצאות משתנות לעומת קבועות והוצאות ישירות לעומת עקיפות.

 נתוני תפעול: בחירת מערכת המידע המתאימה, מבנה ארגוני וכוח אדם, תהליכי עבודה, לוגיסטיקה, הפצה.

הנושאים והשאלות שהובאו לפניכם אינם רשימה סגורה כלל ועיקר. כמובן שהשאלות אותן צריך לשאול יזם לחנות קמעונאית בתחום ההלבשה שונות מיזם הפותח מפעל יצרני לטקסטיל ושניהם שונים מפרויקט נדל"ני.

במאמר זה ניתנו, ורק לצורך המחשה "על קצה המזלג", מגוון השאלות אשר כה חשוב לשאול מבעוד מועד בכדי להקטין את הסיכונים ולהגביר את הסיכויים להצלחתו של העסק.

אני מעריך כי אילו הרוב היו עורכים תהליך חשיבתי ותכנוני זה, ישראל לא הייתה "מככבת" בתחתית הרשימה לבחינת שיעורי ההישרדות של עסקים קטנים ובינוניים ולא היה ניתן לומר כי מעל 70% מהעסקים החדשים נסגרים בחמש שנים הראשונות לקיומם .

הכותב הינו, רו"ח שי סטרשנוב (M.B.A ומשפטן), שותף בחברת סטרשנוב-קלדרון ניהול פיננסי ועסקי בע"מ העוסקת בלווי לעסקים ובמתן שירותים כלכליים למגזר העסקי.

כתובת: רח' בן-גוריון 2, רמת גן (מגדל בסר 1) טלפון: 03-6129237

חברת סטרשנוב קלדרון ליווי פיננסי ועסקי מנוהלת על ידי שי סטרשנוב - רו"ח  (M.B.A, משפטן) אלי קלדרון - כלכלן אשר עוסקים בלווי לעסקים ובמתן שירותים כלכליים למגזר העסקי.

החברה מלווה מידי יום עשרות עסקים בפעילותם השוטפת בענפים רבים ומגוונים ועורכת תוכניות עסקיות והערכות שווי עבור עסקים ומשרדי רואי חשבון.

ניסיונם האופרטיבי של אנשיה מאפשר לבנות תוכנית עסקית מקצועית הנתמכת באותו ניסיון אופרטיבי יומיומי ומאפשרת לבעל העסק, לבנק או למשקיע לקבל הערכה מהימנה בפני מה הוא עומד.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור
לכתבות נוספות
פיתוח אפליקציות ויישומן הכלכלי
כיצד ייעוץ עסקי יכול לשפר את העסק שלך?
פרסום מבוסס תוצאות – לידים
אלי שביט – איך לא להיפגע ממחנק האשראי?, 25/03/2012
יחסי ציבור: תנו לנו לעזור לכם!, 23/03/2012
אלי שביט: "יזמים אמיתיים גורמים לדברים להתרחש", 4/03/2012
אלי שביט: הצלחה בעסקים? הכדור בידיים שלך!, 4/03/2012
תוכנית עסקית בעידן הגלובליזציה, 28/02/2012
מה עומד מאחורי קרן העיזבונות של המדינה, 28/02/2012
למה כל כך קשה למצוא בית דפוס מעולה?, 27/02/2012
Next Page  [6-10]...[21-23]

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.