כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
יזמות, ניהול עסקים

אבא תביא כסף....או מישהו יודע איפה הכספומט?

19/09/2007

הפעם חברים יקרים, נבחן היבט נוסף של עולם היזמים ושוב כמו שכולנו אוהבים מתוך סיפור, כפי שכל האגדות נפתחות "הרי סיפור שקרה באמת..." , במהלך שנות ניסיונותיי ופגישותיי הרבות מול יזמים, אני נתקל שוב ושוב בתופעה כואבת ומכאיבה (כמו שאומרים הפולנים אם זה לא היה קורה לי הייתי צוחק).

שבוע שעבר נפגשתי פגישה שלישית או עשירית (מי סופר...המטרה מקדשת את האמצעים) עם יזמת מבריקה ומוכשרת (כפי שהבנתם אני אוהב להשקיע ביזמים מבריקים), בידיה היה מיזם ייחודי אשר בפגישתנו הראשונה כבר הדליק אותי (בכלל זה, האמביציה והאור שקרן מאותה בחורת-חמד חכמה) ועל כן, התחלתי להכין אותה למפגש מול משקיעים פוטנצאיליים, כאשר בכל פגישה ופגישה, אני מקשה עליה ומערים קשיים על המיזם, על מנת שתתמודד עם קשיי השטח ו"המוקשים" הניקרים לפניה כפי שאמרו מפקדינו "קשה באימונים קל בקרב...", בכל מקרה הבחורה כמו לוחמת שדה מיומנת, עברה מוקשים ומכשולים לא מעטים מולי.
ואכן במזל טוב וברכה, הצלחתי להביא לה השקעה ראשונית, של כמה מאות אלפי דולרים, עפ"י התוכנית שהציגה, על מנת, להביא את המוצר לשלב "אלפא" הבחורה החלה בהתלהבות לא מבוטלת, לעבוד ולשפץ, לתקן ולהבריק, את המוצר החדש(כולל גיוס אנשים נוספים למיזם להגברת העבודה) וככל שהתעמקה בו בנוסחת פלא (שאגב לוגית, מסתדרת תמיד לצערנו)ככל שהשקיעה יותר, המוצר נשאר אותו דבר אך מנגד הזמן הלך והתארך (או התקצר מצד המשקיע תלוי מאיזה משקפיים מסתכלים), הרי שנו חכמינו "כל המוסיף גורע".
 בכל מקרה, על מנת לקצר את הסיפור, פגישותינו כאמור התארכו ונמשכו גם על פרקי זמן ארוכים מהמתוכנן (לו"ז צפוף קצת של היזמת שלפרנסתה גם עבדה במקביל עבודה צדדית והמיזם תפס חלק מהיום) ואני מתוקף תפקידי "סנגורו של השטן", המשכתי ללא רחם ללחוץ ולדרוש על מנת להיכנס לתהליך פרוייקטלי מתוזמן, כדי שאוכל להציג את המוצר לפני המשקיע עפ"י לוח הזמנים שנקבע מולו, ואז הגיעה מיודעתנו עם הצהרה חדשה " גיל אני לא יכולה להמשיך לעבוד על הפרויקט אני צריכה עוד כסף...."
מה זאת אומרת "יזמת" (השם שמור במקום שמור ברוך השם וטוב שכך), הרי עפ"י התוכנית שלך בתקופה זו, היית כבר אמורה להיות בהכנה לשלב ב' ואולי עוד עם עודף קטן מההשקעה, שאמורה (ושוב עפ"י תוכניתך) להספיק עד הגיוס הבא, "כן אבל אני טעיתי כנראה בחישוב ונגמר לי הכסף מה אתה רוצה שאני לא אשלם משכורות ל-2 החבר'ה שלנו?" אופס אופס חביבתי אנחנו קצת טעינו? חרגנו? התחייבנו? מה הסיפור?.....
"זהו אז ש..." ניסתה היזמת להתפתל ולהצטדק " אני לא יודעת מה קרה? אבל נגמר לי כל הכסף חודשיים לפני הזמן. ואני לא יודעת איך לשלם משכורות פה" כאן, אני מודה שקצת אבדה לי סבלנותי בפיתולי הדרך וההסברים, הרי אני לא כספומט למיטב זכרוני (להוציא מקרה משפחה ושארים) ובחורה צעירה שמחליטה ביום אחד להיות פתאום מעסיקה או למען הדיוק מנהלת, אמורה גם לשאת באחריות הניהול.... ניסתי לשבת מולה, להסביר לה ולהזכיר לה את הנקודות שבהם חרגה ואני כיועץ וכמלווה שלה (על פי בקשתה) בכל ההליך, התרעתי בפניה שוב ושוב כולל הליך גיוס העובדים היומרני, אותן נקודות שבהן התרעתי על תחילת איבוד מזומנים וזמן, כולל הנקודה שכמעט הכל התפוצץ בינינו, כשהבנתי שהיזמת הקריאטיבית שלנו גם "מעיזה" לעבוד בעבודה נוספת ע"ח זמן/כספי המשקיע כשאותה שיחה אז הסתיימה בהצרה שלה "גיל עזוב אתה רק יועץ ואני לא חייבת לקבל כל עצה שלך זה מיזם שלי ואני מנהלת פה." על כזה משפט מחץ יומרני מודה שלא רציתי יותר להתערב, אך כפי שאתם מבינים נקראתי שוב לדגל כי המלחמה החלה (הסורים על הגדרות) וחייבים להציל את המצב...
זהו, חברים אז כאן נעצור את הסיפור ונעבור למוסר השכל, שהוא לא פחות חשוב בעניין, יזמים יקרים, כאשר אנו באים לבנות תוכנית עסקית עלינו לזכור, תוכנית עסקית היא לא דו"ח וינוגרד (היא לא המלצה ליישום מסקנות אישיות) כאשר אנו מציינים זמנים, עלויות, כמויות, צפי תוצאות לעיתים זה חלק מההסכם השקעה, כאשר הכסף של המשקיע הנחמד (שהוא לא חייב להיות הדוד סם או סנטה קלאוס ולהבדיל אלפי הבדלות אליהו הנביא, אשר נשלח אלינו רק למלא משאלות) הוא כסף יקר והמשקיע העביר אותו לאחריותכם בתנאי שתעמדו בתוכנית בכל דבר ועניין (אל תהיו כמיודענו אולמרט מעדיפים להתעלם מהמציאות) ועל כן כמו שפרה לא ניתן לחלוב בטרם הגיעה לפירקה ויכולה להתחיל להפיק חלב, אל תנסו לחשוב שאת מיודענו המשקיע תוכלו לחלוב בטרם עת, הגעתם לסכום השקעה X ציינו שההשקעה הנדרשת לחלומכם הוא X כפול 1.3 או במקרה הקיצוני (מיזם עם רמת סיכון גבוהה) כפול 1.5 כנ"ל לגבי לו"ז ואבני הדרך (mean stones) בתהליך, להערכתם אבן הדרך הראשונה היא בטווח של 4 חודשים תרשמו חצי שנה, אין לכם מה לדאוג אף אחד לא יאשים אתכם אם תהיו זריזים יותר בהשוואה לתחזית מכסימום הוא ירוויח יותר בשלב זה זמנים בשלב השני מזומנים, על תנסו לצמצם ולמקסם יכולות, על הנייר בתוכנית תהיו לארג'ים (אם כי בל נגזימא הכל ברמת הנורמל הצפוי) על מנת שאם זה יאושר ע"י המשקיעים אתם תדעו לעצמכם שאתם נתתם לעצמכם חצי שנה לעבודה שעל רגל אחת עם צפייה מתמדת ב"כוכב נולד" (תהליך שבאופן תת מודע מייבש את התאים האפורים) תסייימו בארבעה חודשים, כנ"ל (ואולי לא פחות חשוב) לגבי תקציבים ועלויות (בלי להגזים) נמשוך למעלה כ-25% לפחות על מנת ליצור לכם טווח חריגה קטן, רק אל תביאו לעולם למצב של איבוד קונטרול בשטח של ייבוש הקופה ובמקביל אי עמידה בלוחות זמנים שקבעתם אתם בעצמכם... במקרה הטוב ביותר תראו לא רציניים ולא אחראים במקרה הרע אני ראיתי תביעה שהוגשה נגד יזמים שבואו נגיד שהם קיוו שיסתכם הדיון בלא אחראיים .....

שלכם,

גיל רוזנבלט

 

אודות המחבר:

יזם בנשמה. בעל נסיון רב בהקמה ובנייה של מערכות חדשות ניתוח ופיתוח הון אנושי . בשנים האחרונות מנהל השקעות בתחום הנדל"ן והטכנולוגיה. בעל יכולת זיהוי של צרכים ורווחיות ואיתור משקיעים עבור השקעות חכמות.
כמו כן, משמש כמנכ"ל בהתנדבות של עמותת "הקו המאחד" המטפלת בילדים נפגעי טרור וחולים בתסמונות נדירות.

לפורום יזמות של גיל

מקור המאמר: http://www.economist.co.il

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור
לכתבות נוספות
פיתוח אפליקציות ויישומן הכלכלי
כיצד ייעוץ עסקי יכול לשפר את העסק שלך?
פרסום מבוסס תוצאות – לידים
אלי שביט – איך לא להיפגע ממחנק האשראי?, 25/03/2012
יחסי ציבור: תנו לנו לעזור לכם!, 23/03/2012
אלי שביט: "יזמים אמיתיים גורמים לדברים להתרחש", 4/03/2012
אלי שביט: הצלחה בעסקים? הכדור בידיים שלך!, 4/03/2012
תוכנית עסקית בעידן הגלובליזציה, 28/02/2012
מה עומד מאחורי קרן העיזבונות של המדינה, 28/02/2012
למה כל כך קשה למצוא בית דפוס מעולה?, 27/02/2012
Next Page  [6-10]...[21-23]

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.