כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

מיסוי מענקי פרישה ( פיצויים )

17/01/2008

בעת ניתוק יחסי עובד ומעביד, במידה ומשולם לעובד מענק פרישה או שנצברו עבורו זכויות פנסיוניות, חובה לדווח על כך למס הכנסה כאשר חובה זו מוטלת על המעסיק. הדיווח מבוצע על גבי טופס "הודעת מעביד על פרישה מעבודה של עובד" המוכר יותר בשמו "טופס 161".
על מנת שהמעביד יוכל לבצע את חישוב המס על המענק ( באותם מקרים המותרים לו ), עליו לקבל מעת העובד הפורש את טופס "הודעת עובד עקב פרישה מעבודה" הידוע כ"טופס 161א".
בטופס זה מבקש העובד מפקיד שומה לאשר לו בקשות שונות הנוגעות למענק הפרישה ו/או לקצבאות אשר תשולמנה לו.
במאמר זה נתאר בקצרה את האפשרויות השונות, העומדות בפני העובד הפורש, להקטין את המס שישלם על המענק ואת המשמעויות הנובעות מבקשות אלה.
במידה ויש לשלם מס, יהיה זה על פי שיעור המס השולי של הפורש.
 
1. בקשה לפטור על המענק : מס הכנסה פוטר ממס מענק בגובה משכורת אחרונה מוכפלת בשנות העבודה כאשר קיימת מגבלה למשכורת שעומדת בשנת 2007 על 10,220 ₪. במקרה מוות הפטור מוענק על שתי משכורות עבור כל שנת עבודה. במידה והמשכורת האחרונה נמוכה, בסמכות פקיד שומה להגדיל את הפטור עד לתקרה. מה המשמעות של ניצול הפטור ? מי שבוחר בקבלת הפטור על הפיצויים מוותר, לתקופה של עד 15 שנה, על זכותו לקבל פטור מסוים על קצבאות. מי שעומד לצאת לגמלאות בחמש עשרה השנים שלאחר קבלת הפיצויים הפטורים חייב לקחת עובדה זו בחשבון. בנוסף, החל מקבלת הפטור כספים אלו חייבים במס רווחי הון.
2. ייעוד לקצבה : מי שחלק מכספי הפיצויים שלו נצברו בקופת גמל לקצבה ( קרן פנסיה או פוליסת ביטוח ), רשאי להשאיר את הכספים בקופה תוך התחייבות לקבלם אך ורק כקצבה חודשית לאחר היציאה לגמלאות. תמורת התחייבות זו, מס הכנסה לא רואה בכספים אלה חלק מהמענק המשולם בעת הפרישה וכך "מוקטן" המענק החייב במס. אין מניעה לבקש ייעוד לקצבה בנוסף לבקשת פטור. צריך לזכור כי קצבאות חייבות במס הכנסה כך שייתכן ונשלם מס בעתיד. יחד עם זאת, בגלל פטורים שונים, סביר כי המס שנשלם על הקצבאות יהיה נמוך יותר.
3. רצף פיצויים : ניתן לדחות את ההתחשבנות על הפיצויים למועד בו נעזוב מקום עבודה עתידי. במקרה כזה, חובה להשאיר את כל כספי המענק בקופות גמל לפיצויים ולמצוא מעסיק חדש אשר ימשיך ויפקיד לאותן הקופות. כאשר תבוצע עזיבת עבודה מהמעסיק האחרון, הוותק לחישוב המענק יכלול את כל מניין שנות העבודה ולא רק של המעסיק האחרון. פעולה כזו כדאית למי שמשכורתו הנוכחית נמוכה ועומד לעבור למקום עבודה בשכר גבוה יותר. על ידי ביצוע הרצף אנו מגדילים את הפטור על המענק לכל התקופה וחוסכים מס מיותר. 
4. פריסת מס : במידה וקיים מענק חייב במס, ניתן "לפרוס" הכנסה זו למספר שנים ( שנה אחת על כל ארבע שנות עבודה מלאות אך לא יותר משש שנות פריסה ). המשמעות היא שהחלק היחסי של המענק יצטרף ליתר הכנסותינו בשנים הקרובות ונשלם עליו את המס השולי שיחול עלינו בשנים אלו. המענק משולם בפועל כעת לאחר ניכוי מקדמות מס. במשך שנות הפריסה יש צורך להגיש דו"ח למס הכנסה לבדיקת ההכנסות האמיתיות וחישוב מס מדוייק. פריסת המס כדאית למי שהכנסותיו בשנים שלאחר הפרישה צפויות לרדת ועימן המס השולי שלו.
 
האפשרויות העומדות בפנינו אינן כה פשוטות. לכל החלטה משמעויות משלה, מגבלות והטבות. יש לקבל החלטה לאחר ניתוח כל האפשרויות ובדיקת המשמעויות הכספיות לכל החלטה.
לא בהכרח קבלת פיצויים פטורים ממס זו הבחירה הנכונה !

מקור המאמר:  Reader - מאגר המאמרים הישראלי

פרטים אודות מחבר המאמר:
ניר וילף, יועץ פנסיוני מורשה, כלכלן ומרצה בכיר בתחומו, בעל ניסיון רב והשכלה רחבה בתחום הפנסיה בכלל והפרישה בפרט. מתמחה באסטרטגיה פנסיונית לפרט ובמגוון שירותים בתחום הפנסיה לחברות ולארגונים.
 "ניר וילף, ייעוץ פנסיוני" הוקמה במטרה לתת מענה מקצועי, אובייקטיבי ובלתי תלוי לחוסכים לפנסיה.

משרד : 077-3255115
נייד : 052-3255115
 nir@nirwilf.co.il
 www.nirwilf.co.il

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.