כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

היה אבא עשיר- נשאר אבא עני

20/02/2008

עו"ד רועי פלר מבאר את דיני המס בדירות להשכרה.

ישראלים רבים שקראו את "אבא עשיר אבא עני" חושבים כי אין פשוט מזה: למדנו את הפטנט- נרכוש כמה דירות, נשמור על הירושה ונחיה משכ"ד, ברווחים נקנה רכוש מניב נוסף וכך נחסוך מילדינו את הצורך בעבודה.

רגע לפני שאתם עטים על סוכנויות התיווך, עו"ד רועי פלר מומחה בדיני מיסים מבקש לצנן מעט את ההתלהבות: "אם  רכשתם דירה אחת או שתיים אתם בהחלט לא כרישי נדל"ן ולא תחשבו לכאלה, אך אם ברשותכם 2 דירות שרכשתם לצרכי השקעה  ואתם מקבלים עוד דירה  בירושה מהסבתא ועוד אחת מהסבא ולסיום עוד אחת מדודה רחוקה שעזרתם לה לסחוב את סלי הקניות בילדותכם, אתם כבר מתחילים להיות עסק ויכול פקיד השומה להחליט כי הדירות מהוות מקור הכנסה מעסק ולחייב אתכם לדווח על הכנסות. החוק קובע כי הכנסה מדמי שכירות, אפילו למגורים, המגיעה כדי עסק,  מחויבת הן בתשלום מס (ע"י השוכר) והן בתשלומי המע"מ."

לדברי עו"ד פלר הפטור מתשלום מס ניתן רק בעבור הכנסה של עד כ- 1000 $  לחודש. במקרה ויש לכם יותר מדירה אחת יש לוודא כי ההכנסות מסך כל הדירות לא עולה על סכום התקרה לחודש  ואם ההכנסות מהשכרת הדירות יחדיו עולות על סכום זה  יש לפנות לפקיד השומה לדאוג לתשלום מיסים כדין, שאם לא כן, אתם עוברים על החוק ועלולים להיות מואשמים בפלילים.

ביחס ליחידים, כיום קיימים 3 מסלולים שונים למיסוי השכרת דירה למגורים: מסלול אחד מעניק פטור ממס עד לתקרה של 4,200 ₪ בשנת המס 2007. מעל לתקרה זו תשלמו  מס שולי המגיע במדרגה הגבוהה ביותר עד ל 48% בשנת המס 2007.
מסלול שני הוא מס מחזור של 10% על כל ההכנסות משכר דירה, החל מהשקל הראשון וללא אפשרות לניכוי הוצאות מההכנסה החייבת במס.

לפי המסלול השלישי תשלמו מס שולי המחושב לפי ההכנסות משכר דירה, פחות הוצאות ההשכרה כגון הוצאות על אחזקת הדירה ופחת המחושב מעלות הרכישה ללא רכיב הקרקע, שכן על הקרקע אין פחת. בכל האמור בדירות יוקרה במסלול זה המס נמוך על-פי רוב מאשר במסלול השני (כ- 10%).

בבואנו לבחון את המסלול העדיף עבורנו יש לזכור כי המסלול הראשון והשני פתוחים רק בפני יחיד המשכיר דירות למגורים בישראל ושהכנסתו משכר הדירה אינה מגיעה לכדי הכנסה מעסק.

עו"ד פלר מזכיר גם כי שכיר שברשותו כמות גדולה של דירות, עלול לעורר את חשדו של פקיד השומה והוא ידרוש  הצהרת הון והסברים מהיכן הרכוש הרב. במקרה כזה יש לוודא שברשותכם כל התעודות והמסמכים המתאימים, ובמקרה הצורך, גם את כל העדויות לכך שאתם משלמים מס כחוק עבור הרכוש.

אז לפני שאתם נכנסים בחדווה לעסקי הנדל"ן שיקלו היטב אם אבא שלכם עשיר מספיק כדי לשלם את המס הנדרש כחוק.

 

*אין בכתוב משום יעוץ משפטי ו/או חוות דעת מחייבת והדברים אינם באים כתחליף לייעוץ משפטי.


 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.