כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

תכנוני מס בצוואות

17/07/2007

כאשר אדם  מגיע להחלטה לערוך צוואה, פעמים רבות מעורר התהליך באורח טבעי  תחושות לא קלות הן אצל המצווה והן אצל בני משפחתו.
אנשים לא מעטים מסתפקים בעריכת צוואה בכתב יד ללא כל ייעוץ משפטי ואחרים פשוט הולכים לעורך-דין ומכתיבים לו את רצונם וזאת מבלי ליתן דעתם על כל ההשלכות הצפויות.
בישראל אין מס עזבון וגם לא מס ירושה ומבחינה זו מהווה ישראל מקלט מס עבור האמידים שבין יהודי הגולה.
יחד עם זאת,  לאחר הפטירה ובעת חלוקת העזבון בין היורשים עלולה לקום חבות מס אצל היורשים,  הן בעת חלוקת העזבון והן בעת מימוש נכסי העזבון.
החוק אמנם מאפשר ליורשים לערוך ביניהם הסכם חלוקת עזבון אשר בהתקיים תנאים מסויימים אינו מהווה ארוע מס (ועל כך במאמר נפרד), אולם, תכנון מס נכון בעת עריכת הצוואה עשוי לחסוך ליורשים כסף רב, הן בחסכון במס והן בתשלום לעורכי דין וליועצים אחרים.
קיימות מספר אפשרויות לתכנון מס נכון בעת עריכת הצוואה ואפרט:
בחוק מיסוי מקרקעין (שבח, מכירה ורכישה), התשכ"ג-1963, המוכר לרבים בשמו המקוצר הקודם "חוק מס שבח" (להלן: "החוק"), קיים פטור מיוחד ממס שבח למכירת דירת מגורים שנתקבלה בירושה. מדובר בסעיף 49ב (5) לחוק.
 מכירת דירה שנתקבלה בירושה על פי עילת פטור זו, אינה מובאת בחשבון במניין המכירות האחרות של היורש. כך למשל, אם לאדם יש דירת מגורים אחת משלו ודירה נוספת שקיבל בירושה, הרי אם הוא יהא זכאי לפטור המיוחד מכח סעיף 49ב (5) לחוק, הוא לא יצטרך להמתין במשך ארבע שנים בין מכירת הדירה שקיבל בירושה לבין דירתו הראשונה, אלא יוכל  למכור באופן מיידי את שתי הדירות.
אולם אליה וקוץ בה. הזכאות לפטור המיוחד על פי סעיף 49ב (5) לחוק מותנית, בין היתר (קיימים תנאים נוספים), בכך שלמוריש בעת פטירתו היתה דירת מגורים אחת בלבד.
לפיכך, כאשר לאדם יש שתי דירות,  מן הראוי לשקול בעת עריכת הצוואה להעביר דירה אחת במתנה בחיים לאחד היורשים הפוטנציאליים (תוך חיוב במס רכישה בשיעור של עד כ- 1.6% לכל היותר בהנחה שמדובר בקרוב מדרגה ראשונה) ולהשאר עם דירת מגורים אחת אשר אותה יוכלו היורשים למכור בפטור לפי סעיף 49ב (5) לחוק. [יחד עם זאת, יש לשים לב כי לגבי דירות שנתקבלו במתנה קבועה תקופת צינון בסעיף 49ו לחוק ומקבל המתנה (בהנחה שמדובר בילדו של נותן המתנה) יצטרך להמתין במשך תקופה של שנה עד שלוש שנים עד אשר יוכל למכור את הדירה בפטור (תלוי בנסיבות הספציפיות).]
מי שמסתייג ממתן מתנה בחיים,  יכול לשקול למכור דירה אחת בחיים ואז להוריש ליורשיו דירה אחת אותה יוכלו למכור בפטור ממס שבח לפי סעיף 49ב (5) לחוק ואת הכספים שהתקבלו ממכירת הדירה שנמכרה בחיי המוריש. (במקרה זה יש להיות ערים לכך שהיורשים יוכלו לנצל את הפטור המיוחד על פי סעיף 49ב (5) לחוק רק לאחר שיחלפו ארבע שנים ממועד מכירת הדירה הקודמת שנמכרה ע"י המוריש בחייו).
אפשרות אחרת הינה לייחד נכסים ספציפיים ליורשים על פי צרכיהם באופן שלאחר הפטירה הם לא יזדקקו לא להסכם חלוקת עזבון ולא למימוש הנכסים.
כל אלה רק דוגמאות על קצה המזלג. קיימות אפשרויות רבות נוספות לתכנון מס נכון.
שיקולי מס נוספים קיימים גם לגבי נכסים נוספים שאינם נדל"ן  בישראל כגון מניות בחברות, נכסי נדל"ן בחו"ל (אשר מכירתם ע"י תושב ישראל חייבת במס רווח הון מכח פקודת מס הכנסה ולא במס שבח !) וכיוצ"ב.
לסיכום: אדם המבקש לדאוג ליורשיו לאחר פטירתו,  טוב יעשה אם יקדיש מחשבה מעמיקה גם להשלכות המס הצפויות ליורשיו.
הערה:
רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף ליעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה.
הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

דן אבישר, עו"ד נוטריון ומגשר.
מתמחה בנדל"ן, במיסים, בגישור ובדיני משפחה וירושה.
עוסק בעריכת עסקאות נדל"ן, מכירת חברות, עריכת צוואות, תכנוני מס בחלוקת עזבונות, הסכמי ממון, הסכמים בין ידועים בציבור, גישור בגירושין ובעסקים משפחתיים, תכנוני מס, ייעוץ מס, ייצוג בפני רשויות המס וייצוג בבתי משפט.  מגשר מוסמך. מגשר מוסמך בדיני משפחה.
חבר ועדת המסים של לשכת עורכי הדין בישראל.
(ליצירת קשר: 03-6122111 ; dan@ybhlaw.com )

מקור המאמר:  http://www.articles.co.il מאמרים לשימוש חופשי.
 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.