כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

שיטת המס בגאורגיה

3/03/2008

גאורגיה, או בשמה השני גרוזיה, קבלה את עצמאותה עם פירוקה של ברית המועצות בשנת 1991, וביום 9.4.1991 חגגה את עצמאותה כמדינה עצמאית.

לאחר הכרזת עצמאותה של גאורגיה חל מהפך בכלכלת גאורגיה, אשר נהפכה לכלכלה קפיטליסטית המעודדת שוק חופשי. יחד עם זאת יש לציין, מדינת גאורגיה ממשיכה לחוות בעיות תקציביות, כאשר הסיבה העיקרית לכך היא שחיתות אשר נפוצה במדינה.

מראשית חודש ינואר השנה הפחיתה הממשלה בגאורגיה את שיעור המס האחיד המוטל על חברות לשיעור של 15% (בניגוד לשיעור המס הקודם שעמד על 20%).

תאגידים תושבי גאורגיה ומוסד של קבע של תאגיד זר מחויבים בתשלום מס החברות על הכנסותיהם מכל מקור שהוא.

זאת, בעוד שתאגידים שאינם תושבי גאורגיה ממוסים על הכנסותיהם ממקורות בגאורגיה ועל הכנסות מוסדות הקבע שלהם בגאורגיה מכל מקור שהוא. תאגיד ייחשב לתושב גאורגיה באם הוא מקיים פעילות בגאורגיה ו/או יש לו מקום ניהול אפקטיבי בגאורגיה.

הכנסות פטורות ממס חברות הן בין השאר מענקים, דמי חברות, תרומות והכנסות מפעולות לא כלכליות שמקבלים ארגונים ללא מטרות רווח.

בראשית חודש ינואר השנה הגדילה הממשלה בגאורגיה את שיעור המס המוטל על יחידים לשיעור אחיד של 25% (בניגוד לשיעור המס הקודם שעמד על 12%).

יחידים תושבי גיאורגיה חייבים במס בגין הכנסותיהם מכל מקור שהוא. בעוד שיחידים שאינם תושבי גיאורגיה חייבים במס על מרבית הכנסותיהם ממקורות בגאורגיה. יחיד ייחשב לתושב גיאורגיה אם הוא שהה בגאורגיה פרק זמן של 183 יום ומעלה בכל תקופה של 12 חודשים רצופים המסתיימת בשנת המס.

רווחי הון ממוסים ככל הכנסה אחרת בגאורגיה. הכנסת יחיד מרווח הון שנצמח לו ממכירת נכס מוחשי שהוחזק על ידיו במשך פרק זמן העולה על שנתיים פטורה ממס.

המשא ומתן אשר מתנהל בין ישראל לגאורגיה טרם הבשיל לכדי אמנה חתומה למניעת כפל מס. יחד עם זאת, מי שמוטל עליו מס בגאורגיה רשאי להזדכות על מיסי חוץ ששילם במדינות אחרות אל מול המס בו הוא מחויב בגיאורגיה.

לסיום נציין, כי חרף האמברגו הכלכלי שהטילה רוסיה על גרוזיה בשנת 2006 נראה, כי גרוזיה מצליחה להתמודד עם החרם הכלכלי בצורה טובה וצמיחתה הכלכלית האיתנה של גרוזיה העולה על 10% בשנת 2007 המעידה על כך, הצליחה להפתיע את הערכותיהם הפסימיות של רבים.

ישנן סיבות רבות לצמיחה הכלכלית של גרוזיה, אך העיקריות שבהן הן הרפורמות שמבצעת ממשלת גרוזיה, לא רק בשיטת ושיעורי המס כפי שחלקן תוארו לעיל, אלא גם בשיפור מתמשך במסגרת החקיקתית והסביבה העסקית, הקטנת השחיתויות במדינה וחיזוק המערכת החוקית של גרוזיה.

לשאלות ניתן לפנות במייל:Eli-doron@taxlawyers.co.il
רמת גן – החילזון 12 בית הקריסטל טל': 036127446 פקס: 036127449
חיפה –המגינים 58 טל': 048526693 פקס: 048555976

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.