כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

הילדים הם גם של האבא

9/03/2008

כידוע פקודת מס הכנסה קובעת הטבה בדמות נקודות זיכוי לגברים ולנשים, הטבה שמטרתה להקטין את נטל המס על הנישום. מעבר לכך הפקודה קובעת כי אם לילדים זכאית לנקודת זיכוי נוספת בגין כל ילד, במטרה להפחית את נטל המס ככל שהמשפחה גדלה.

החוק יוצר מצב אבסורדי לפיו רק אמהות בעלות שכר גבוה זוכות ליהנות בפועל מהטבה זו משום שרק הן מגיעות לתקרת שכר בה נקודות הזיכוי יכולות להשפיע ולהפחית את נטל המס. מכאן שאישה "תהנה" מההטבה רק אם היא עובדת ומשכורתה גבוהה מספיק, באופן בו היא בכלל מגיעה למדרגות המס, כך שללא נקודות זיכוי אלו היא הייתה משלמת מס הכנסה. כעת, בשל העובדה כי החוק אינו מתיר להעביר את ההטבה לבעל, יוצא כי דווקא עקרות הבית המגדלות את ילדיהן, או אמהות במשפחות מרובות ילדים, אשר בוחרות משיקולים כלכליים ואחרים, שלא לצאת לעבוד או כאמור אמהות אשר עובדות בשכר נמוך, כלל אינן זוכות ליהנות מההטבה.

בניסיון לתקן מצב אבסורדי זה, בתאריך 28.1.08 הגיש ח"כ זבולון אורלב הצעת חוק לתיקון פקודת מס הכנסה שמטרתה לאפשר לבעל לעשות שימוש וליהנות במשכורתו מנקודות הזיכוי שרעייתו אינה יכולה לנצל בגלל שכרה הנמוך.
מוצע כי לצורך קבלת נקודות הזיכוי בגין ילדים יוכר התא המשפחתי כנישום אחד, כך שבמשפחות בהן האישה אינה יכולה לנצל לטובתה את נקודות הזיכוי יוכל הבעל לעשות שימוש וליהנות במשכורתו מהטבה זו.

אין ספק כי הצעת החוק הנה יוזמה מבורכת אשר יש בה כדי לתת אפשרות ריאלית לכל משפחות ישראל ליהנות באופן מקסימלי מההטבות הקבועות בחוק, ללא כל קשר לשאלה מי מבין ההורים הוא הגורם המפרנס במשפחה.

יצוין כי לעניין חבויות במס אין מקום להפרדה הקיימת, דווקא לאור העובדה שרשות המסים בכלל ומס הכנסה בפרט נוהגות לעשות חישוב מאוחד לשני בני הזוג ולראותם כנישום אחד, למעט מספר חריגים המאפשרים חישוב נפרד, כנ"ל גם לגבי רווחי הון.

הצעת חוק באה לתקן נקודת קיפוח לא מוצדקת ומקדמת את ההליכה לקראת שוויון מוחלט בין המינים בחברה, השוויון בין בני זוג ובין תאים משפחתיים בחברה כולה.

רמת גן: רח' החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל':  03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל': 04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל: eli-doron@taxlawyers.co.il

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.