כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

הרפורמה במיסוי לעולים חדשים ולתושבים חוזרים לרגל שנת ה- 60 לקיומה של מדינת ישראל

17/03/2008

לאור הודעתה של רשות המיסים עולה, כי התוכנית שיזמו משרד הקליטה ורשות המיסים, אשר ענייה הקלות במס לעולים חדשים ולתושבים חוזרים, רקמה עור וגידים ואף לאחרונה כבר אושרה על ידי שר האוצר, מר רוני בר-און.

לרגל שנות ה- 60 לקיומה של מדינת ישראל, עושה המדינה לאל ידה "לפתות" יהודים רבים ברחבי העולם, לעלות לישראל. מטרת תוכנית זו היא לחזק את מדינת ישראל כביתו של העם היהודי ובד בבד לחזק גם את חוסנה הכלכלי של ישראל ולהגביר את הצמיחה במשק. "הפיתוי" נעשה באמצעות הענקת הטבות והקלות במס לתושבים חוזרים ולעולים חדשים.

ההקלות במס המוצעות לתושבים החוזרים ולעולים החדשים (כפי שאלה יפורטו על ידנו להלן) אותן מוכנות המדינה להעניק, מלמדים על רצונה העז של הממשלה לעודד עלייה לישראל. להווי יודע, כי מטרתו העיקרית של המס הוא לממן את פעולותיה של הממשלה, ובכך שהממשלה מוכנה לוותר על גביית מס זו, ולו באופן חלקי מלמדים על רצונה העז.

ההקלה המהותית ברפורמה זו היא לגבי אלה תושבים חוזרים ששהו מחוץ לישראל לפחות 10 שנים מהמועד שעזבו. בהתאם לרפורמה, תושבים חוזרים אילו ייחשבו כעולים חדשים לצורכי מס ולפיכך יוכלו ליהנות מההקלות הניתנות לעולים חדשים.

כיום, עולה חדש אינו נדרש לשלם מס בגין הכנסותיו הפאסיביות מנכסים שרכש בחו"ל במשך 5 שנים. כמו כן, עולה חדש זכאי לפטור ממס למשך 4 שנים על הכנסות מעסק, משלח יד וממשכורת. במסגרת הרפורמה מוצע לקבוע, כי העולה החדש והתושב החוזר ייהנו מפטור ממס בגין כלל הכנסותיהם, המופקות מחוץ לישראל במשך 10 שנים מיום עלייתם ארצה.

אחד מההטבות המעניינות המוצעת ברפורמה היא קביעת תקופה התאקלמות ליחיד, לפיה במשך שנה מיום הגעתו ארצה של היחיד יוכל לבקשתו, לא להיחשב לתושב ישראלי לצורכי מס ובמשך תקופה שנה מיום הגעתו ארצה, המדינה נותנת ליחיד לשקול האם ברצונו להשתקע בישראל ואם לאו. עוד בין ההטבות המוצעות ברפורמה היא מתן פטור ממס לחברות המנוהלות על ידי עולה, ומתן פטור מחובת דיווח על הכנסה שמקורה בחו"ל.

משרדנו מאמין, כי לאור הרפורמה המוצעת על ידי משרד הקליטה, ישראל תוכל להגדיל את מימדיה ולהשיב ארצה יהודים רבים הנמצאים בגולה. כמו כן, מרפורמה זו אנו למדים אודות חשיבותה של מערכת המס, אשר באמצעותה ניתן לעודד פעילויות המועילות לכלכה הישראלית.

ממבט ראשון, בטווח הקצר עולה השאלה, האם הממשלה לא הפריזה ברצונה העז להשיב ארצה יהודים רבים "בעלות" של מיליוני שקלים? ראשית, אנו מאמינם כי מטרת הממשלה להשיב ארצה יהודים רבים היא מטרה ברוכה עד מאוד. שנית, בבחינת הטווח הארוך אנו מאמינים, כי עליית אלפי יהודים מרחבי העולם תחזק את עצמאותה של המדינה ואף בסופו של יום, מאזן התשלומים של מדינת ישראל יטה מעלה.

לסיום נציין, כי התוכנית אושרה בימים האחרונים על ידי שר האוצר, מר רוני בר און אשר הורה לרשות המיסים לנסח תזכיר חוק בהתאם לתוכנית.

רמת גן: רח' החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל': 03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל': 04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל: eli-doron@taxlawyers.co.il

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.