כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

היה ומר נתניהו יזכה בפיצוי בגין הוצאת לשון הרע, היחוייב הוא במס בגין כך?

19/03/2008

בעקבות מלחמת לבנון השנייה, יצא יו"ר האופוזיציה, מר בנימין נתנהיו, בליווי רעייתו שרה נתניהו לבריטניה למסע הסברה. מתחקיר ערוץ 10 עולה, כי במהלך מסע ההסברה של מר נתניהו  הוציאו מר נתניהו ורעייתו סך של 131,000 ₪, תוך חריגה לכאורה מכללי האתיקה החלים על חברי כנסת. מפירסומיו של העיתונאי רביב דרוקר עולה, כי סך זה כלל בין היתר מלונות פאר במחיר של 12,000 ש"ח ללילה, 3,500 ש"ח הוצאות כביסה, ו-2,500 ₪ לעיצוב שיער.

מר נתנהיו בתגובה החליט לתבוע את חברת החדשות של ערוץ 10,עורך מהדורת החדשות ואת העיתונאי רביב דרוקר בתביעה דיבה בסך של 2,000,000 ₪ לערך, בעקבות פרסום הידיעה בדבר חשבון ההוצאות המופרז של נתניהו.

היה ולאחר ניהול הליך משפטי ארוך ומפרך, יזכה מר נתנהיו בתביעת הדיבה שהגיש, האם יוכל לשלשל לכיסו את סכום זכייתו, או שמא עליו לחלוק את כספי זכייתו עם פקיד השומה?

ברגיל, אופיה של החבות במס תקבע בהתאם לפירצה שסכום הזכייה במשפט בא לסתום. לשון אחרת, עלינו לשאול מהי מטרתם של כספי הזכייה במשפט של מר נתניהו? בהקשר של פיצויים בגין נזק גוף נבחנה בדומה השאלה האם מטרת הפיצויים היא לפצות על העדרה של הכנסה פירותית (באופן זמני) או על פגיעה מוחלטת במקור ההכנסה עצמו. בדומה גם נשאלה השאלה לגבי הפרת הסכם - האם פיצוי בעד הפרת הסכם הוא פיצוי בעד אבדן מקור הכנסה או האם הוא פיצוי בעד אבדן ההכנסה עצמה? ((ע"א 463/71, מאיר שטיין נ' פקיד השומה, תל-אביב 1. פ"ד כ"ז(1), 183 פ"ד כ"ז(1), 183,עמ' 1.)

תביעת דיבה מוגשת על יסודו של חוק איסור לשון הרע, תשכ"ה-1965, מטרת חוק זה היא למנוע פגיעה בזכות לשמו הטוב של האדם. ברע"א 10520/03 איתמר בן-גביר נ' אמנון דנקנר חזר בית המשפט העליון על ההלכה, לפיה הזכות לשם טוב הוכרה כזכות יסוד במשפטנו (ראה גם בדנ"א 7325/95 ידיעות אחרונות בע"מ נ' קראוס, פ"ד נב(3) 1, 74) שמו הטוב של אדם הוא המוניטין שצבר לעצמו במהלך חייו - הוא נכס מקניינו, הנרכש בעמל רב ולאורך זמן. (ראה גם בע"א 6871/99 רינת נ' רום, פד"י נו(4) 72).

שמו הטוב והמוניטין של לאדם הם נכסים בעל תוחלת חיים בלתי מוגדרת ואף לעיתים גם בלתי מוגבלת (בדומה לידע), שלא ניתן להעבירם ללא רצונו של בעל המוניטין. הפיצוי שיקבל מר נתניהו (לו ייזכה במשפטו) הינו תחליף לפגיעה בשמו הטוב ותחליף לפגיעה במוניטין.

לדעתנו, פקיד השומה יתקשה להצביע על כך ששמו הטוב והמוניטין של מר נתניהו מהווים מקור הכנסה המניב למר נתניהו רווחים ומשכך אנו סבורים, כי התשלום החד פעמי בו יזכה לכאורה מר נתניהו אינו פטור ממס היות ותשלום זה אינו נכלל בהגדרת הכנסה החייבת במס לפי סעיף 2 או לפי סעיף 89 לפקודת מס הכנסה.

רמת גן: רח' החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל':  03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל':  04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל: eli-doron@taxlawyers.co.il


 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.