כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

מי חייב לדווח לרשות המסים על תכנון המס שביצע? כיצד יש לדווח על כך לרשויות המס?

20/03/2008

אין זה סוד, כי מטרתם של משקיעים רבים היא להרוויח כסף, אשר בסופו של יום ייכנס לכיסם ללא תשלום מס, או למצער, יכנס לכיסם תוך תשלום מס מופחת ככל האפשר.

השגת המטרה של אי תשלום מס או תשלום מס מופחת לפקיד השומה, יכולה להיעשות במסגרת חוקי המס הפיסיקאליים עצמם, תוך ניצול הוראות החוק והפרצות הקיימים בהם.

בתיקון מס' 147 תוקן סעיף 131 לפקודת מס הכנסה, המסדיר את חובת הגשת הדו"חות השנתיים. בעקבות התיקון, נוסף לפקודה סעיף 131 (ז) המקנה לשר האוצר סמכות לקבוע פעולות שהן תכנוני מס החייבים בדיווח, אופן והיקף הדיווח.

ביום 1.1.07 נכנסו לתוקפן תקנות מס הכנסה (תכנון מס החייב בדיווח) (הוראת שעה), התשכ"ז - 2006 (להלן: "התקנות"), המונות רשימה של תכנוני מס אשר טעונות חובת דיווח לרשויות המס.

מהוראות התקנות ניתן ללמוד מהן אותן פעולות של הנישום, המוגדרות כתכנון מס, החייבות בדיווח לרשות המיסים.

לדוגמא, מכירת נכס לקרוב, שנוצר בה הפסד של 2 מיליון ש"ח לפחות, שקוזז, כולו או חלקו, בשנת המכירה או בתוך 24 חודשים שלאחר שנת המכירה, מכירת נכס לאחר, בהתקיים תנאים הקבועים בתקנות, מחילת חוב לאדם קרוב ועוד.

רשות המיסים פרסמה זה עתה את נוסחו של טופס מס' 1213, אשר באמצעותו יש לדווח לרשויות המיסים אודות תכנון מס שבוצע על ידי הנישום.

על הנישום המעורב בפעולת תכנון המס חלה חובה למלא טופס זה ולצרפו לדו"ח השנתי המוגש מטעמו.

חשוב להדגיש, כי למס הכנסה ניתנה סמכות לשום את תוצאות הפעולות שהוגדרו כתכנוני מס החייבים בדיווח בהתעלם מתכנון המס.

עוד ברצוננו להדגיש לעניין זה, כי ישנה חשיבות רבה להבנת התקנות לא רק בכדי למלא את הטופס האמור, אלא גם בכדי להבין איזה פעולה נחשבת כתכנון מס ועליה כאמור, חלה חובת דיווח לרשויות המס.

משרדנו מאמין, כי לאור חובתם של נישומים לדווח על תכנוני מס אותם הם עתידים לבצע, טוב יעשו לו יתייעצו עם מומחה מס/עו"ד הבקיא בתחום המיסים, בכדי לעמוד השאלה האם הפעולה שבצעו הנה בגדר תכנון מס ואם לאו וחשוב מכך, ומכאן יוכלו אותם נישומים לדעת האם חובת הדיווח בגין הפעולה שבצעו חלה עליהם.

שכן, אי דיווח על תכנון מס בו הנישום חייב בדיווח יגרור מספר סנקציות, כגון הטלת קנס מנהלי, הטלת "קנס גירעון" בשיעור של 30% מסכום תכנון המס, כאשר בוצע תכנון מס החייב בדיווח (ולאחר מכן, לאחר סיום כל ההליכים לרבות ההליכים בבית המשפט, הסתבר כי אותו תכנון מס מהווה עסקה מלאכותית) וחמור מכך, הנישום חושף עצמו באי דיווח כאמור לפתיחת הליכים פליליים נגדו (והעונש המרבי עליה הוא עד שנה מאסר או קנס של עד כ - 26,000 ₪ או שניהם), מכיוון שלא כלל תכנון מס החייב בדיווח.

רמת גן: רח' החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל':   03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל':  04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל: eli-doron@taxlawyers.co.il

 

 

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.