כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

הטבות המס- פתח להעלמות מס

24/03/2008

לאורך השנים ניסו ממשלות ישראל השונות לעודד התיישבות אזרחים בפריפריות, בין השאר ע"י מתן הטבות והקלות מס. אין ספק שהניסיון למשוך אוכלוסיה איכותית ליישובי הפריפריה הוא רעיון חשוב, אך הקלות המס אינן הדרך הנכונה לעשות זאת, כיוון שבכך עלול להיפתח פתח לעבירות בתחום העלמות מיסים.

כאשר המדינה מחלקת הטבה מעין זו באופן גורף, נוצר מצב שבו בפועל  הטבות המס מסייעות לאוכלוסיה שחלקה אינו זקוק להן מחד, ומאידך, יוצרות תמריץ לנישומים "לזייף" מקום מגורים ולהצהיר על מגורים באזור ספר, למרות שאינם תושבי המקום, על מנת לזכות בהטבות מס.

מבצעים שנעשו חשפו אזרחים רבים שהצהירו כי מקום מגוריהם הוא באזור ספר, שבו ניתנת הטבת מס, אך לאחר חקירה קצרה התברר כי מזה שנים שאינם מתגוררים הלכה למעשה במקום, או שמעולם לא גרו בו.

שאלת מקום המגורים היא שאלה מורכבת ואין די בשכירת  דירה באזור ספר כדי להוכיח את היות האזרח תושב אותו היישוב. בתי המשפט כבר פסקו פעמים רבות כי ישנם קריטריונים  שונים ומגוונים לקביעת אזור המגורים.

לדוגמא: איש צוות רפואי העובד בבית חולים בנהריה, שהיא אזור הזכאי להטבות מס, שוכר דירה באזור נהריה ומקבל את ההנחות המתבקשות, לאחר שנים של תשלומי מיסים מופחתים הוא מתבקש לסור לרשות המיסים בעכו, הלשכה האזורית של נהריה.

האיש מציג בפני חוקר מס הכנסה חוזה שכירות של הדירה בנהריה אך לחוקר המס שאלות נוספות שבעזרתן הוא יכול להוכיח כי מרכז חייו איננו בנהריה.

בית המשפט כבר פסק כי מקום מגורים יכול להיות אחד ולכן אם מס ההכנסה יוכיח כי האיש הצהיר הצהרה שאיננה  אמיתית יהיה עליו להחזיר את כל ההטבות שקיבל במס במשך שנים והוא אף צפוי להליך פלילי.

בבואם לבחון אם מרכז חייו של האיש נמצא אכן בכתובת עליה דיווח, או שמדובר בשכירת הדירה פיקטיבית שמאחורה עומדים שיקולי מס בלבד, יכולים חוקרי מס הכנסה לברר היכן לומדים ילדיו של האיש, היכן הוא עורך את קניותיו לבית, האם חשבונות החשמל והגז מוכיחים כי בדירה בנהריה חיים אנשים או שהיא מושכרת רק לצרכי מס, האם החשבונות נשלחים בדואר לכתובת המגורים בנהריה או לכתובת אחרת, האם האיש רשום בקופת חולים באזור או במקום אחר, ועוד.

מדי מספר שנים עורך מס הכנסה ביקורת כזאת ואז מועמדים נישומים רבים לדין או מגיעים להסכמי כופר מול רשויות המס.

אין בכוונתי לטעון כי תושבי הפריפריה ואזורי הספר אינם זכאים להטבות ולהקלות.

כולנו עדים למצוקתם הקשה של תושבי שדרות והנגב ושל תושבי הצפון.  אולם טוב תעשה מדינת ישראל אם תעניק את ההטבות ישירות באמצעות תשלום מענק עפ"י קריטריונים ברורים ולא בעקיפין, כהנחה ממס,בכדי שלא תמצא את עצמה מתמודדת עם מעלימי המס בעקבותיה".

עו"ד רועי פלר מומחה למיסים ובכיר לשעבר במס הכנסה

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.