כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

תשלום ביטוח לאומי ומס הכנסה לישראלים בחו"ל

30/03/2008

ישראלים העוזבים את הארץ לצורכי עבודה נחשקת בחו"ל, שואלים עצמם האם חלה עליהם חובת תשלום מס הכנסה ודמי ביטוח לאומי גם בארץ?

בהתאם לשיטת המס הישראלית, אדם תושב ישראל חייב במס בגין כל הכנסה ללא קשר למקום הפקתה או צמיחתה. המבחן המכריע שנקבע בחקיקה לעניין קביעת מקום-מושב הנישום הינו מבחן מרכז חייו של היחיד. מבחן זה בודק היכן נמצאים מכלול קשריו המשפחתיים, הכלכליים והחברתיים של הנישום.

בהתאם לאמור יש לבדוק את מקום מושב משפחתו, זהות מקום בית-המשפחה, מיקום רכושו, מקום האינטרסים הכלכליים והמהותיים של הנישום.

סעיף 1 לפקודת מס הכנסה, בכל הקשור להגדרת המונח תושב ישראל, קובע אף חזקה טכנית מספרית אשר התקיימותה תצביע על כך שמרכז חייו של היחיד בשנת המס הוא בישראל:

א. אם אותו יחיד שהה בישראל בשנת המס 183 ימים או יותר.
ב. אם אותו יחיד שהה בישראל בשנת המס לפחות 30 ימים, וסך כל תקופת שהייתו בישראל שנת המס ובשנתיים שקדמו לה הוא 425 ימים או יותר.

החזקות הינן חזקות "חיוביות", באופן שקיומן מצביע על היות מרכז חייו של היחיד בישראל. החזקות המספריות ניתנות לסתירה הן ע"י היחיד והן ע"י פקיד השומה וזאת באמצעות הוכחה של הצד המבקש לסתור אותן, כי מרכז חייו של היחיד איננו בישראל.

בהנחה שאותם ישראלים העוזבים לחו"ל לצורכי עבודה ממשיכים לקיים את מבחן מרכז החיים ולפיכך נחשבים כתושבי ישראל לצורכי מס, חלה עליהם חובת תשלום מס אף בישראל.

הואיל ובסיטואציה זו עלול להיווצר מצב בו אדם תושב ישראל משלם מס הן בישראל והן במדינה אליה עבר לתקופה מוגבלת לצורכי עבודה, קבע המחוקק בפקודת מס הכנסה, כי ניתן לקבל זיכוי בגין המס ששולם בחו"ל כנגד המס המוטל בישראל על אותו אדם. לגבי חלק מהמדינות הגדיל המחוקק לעשות ע"י חתימתו על אמנות למניעת כפל מס המעגנות מפורשות את זכאותו של היחיד לקבל זיכוי בישראל בגין מס ששילם בחו"ל בשל אותה הכנסה.

לגבי תשלום ביטוח לאומי נציין, כי בהנחה שנשלחתם לעבוד בחו"ל על ידי מעסיק ישראלי, רשאים אתם להסיר דאגה מלבכם, הואיל וחובת התשלום חלה על מעבידכם (על ידי ניכוי דמי הביטוח הלאומי ממשכורותיכם).

היה ואינכם מועסקים על ידי מעביד ישראלי, עליכם לשלם את דמי הביטוח הלאומי בעצמכם, כל זמן היותכם תושבי ישראל, הכל על מנת לשמור על זכאותכם בהתאם לסעיף 58(א)(7) לחוק ביטוח בריאות ממלכתית, תשנ"ד-1994.

רמת גן: רח' החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל': 03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל':  04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל: eli-doron@taxlawyers.co.il

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.