כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

מס פוליטי

15/04/2008

גביית המס בישראל לא אמורה להיות עניין פוליטי או כלי להענשה, שימוש שכזה בדיני המיסים עלול לערער את יסודותיו של תשלום המס בישראל. הפיכת גביית המס לפוליטי עלול לגרום למעבר מההכרה ברשויות המס כדרך לגביית תשלום לקופת המדינה, לדרך בה המדינה יכולה "להעניש" את האזרח על התנהגותו כאשר היא לא תואמת את רוח התקופה.

הצעת חוק שהוגשה באחרונה על ידי חבר הכנסת אביגדור ליברמן מציעה כי אנשים אשר השתמטו משירות צבאי ישלמו אחוז נוסף של מס עד הגיעם לגיל  41- גיל הפטור משירות מילואים.

ההצעה נוגעת רק לגבי גברים אשר לא שירתו בצה"ל מטעמים אשר אינם מזכים אותם לפטור מתוקף חוסר כושרם לשרת. ראוי לציין כי הוספת "עונש המס" באה בחלק המציין עברות בחוק לשירות ביטחון.

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי " קיימות קבוצות שונות באוכלוסיה המשתמטות משירות צבאי ומשירות לאומי." אם כן, חבר הכנסת ליברמן מכוון את ענישתו לקבוצות מסויימות, הוא אינו מנסה להעניש אדם כבודד אלא כקבוצה או סוג של אנשים אשר לטענתו לא משרתים.

דיני המס נועדו להיות מנגנון המבטא את הרצון הכלכלי של המדינה, אם בעידוד השקעות, עידוד יצוא, הגנה על חלקים באוכלוסיה ומימון פעולות המדינה. חבר הכנסת ליברמן  רוצה להופכם לעונש, ממנגנון כלכלי יהפכו דיני המס למנגנון עונשי עבור אותם נישומים.

הסכנה הטמונה בשינוי זה של יעוד דיני המס היא הפיכתם לכלי פוליטי, מדבר קבוע ובלתי תלוי, לזירת התגוששות בין צדדים המנוגדים זה לזה מבחינה פוליטית . האם יכול להתקיים מצב בו לא ישלם נישום את מיסיו בשל דעות פוליטיות? הרי שזה מערער את כל סמכות הגביה הנתונה בחוקי המס.

בנוסף, מבדילה ההצעה בין גברים ונשים אשר אינם מתגייסים והטלת המס נוגעת רק לגברים. קביעת עונש על אדם ואי הטלת עונש על חברו בשל הבדל במינו פוגע בעקרון השוויון בצורה בוטה. אומנם קיים שוני במסגרת אופי השירות הצבאי ומשכו, אך זאת בשל מגבלות הנוגעות למילוי התפקיד.  אין זה מן הראוי כי באם שני אנשים עושים את אותו מעשה דהיינו השתמטות משרות חובה הם יוענשו בצורה שונה. 

קשה להתעלם מהעובדה כי  הצעת חוק זו באה לאחר הסערה התקשורתית בנושא נתוני ההשתמטות בחברה הישראלית. שינוי כזה הוא לא דבר של מה בכך, לא מדובר רק על אחוז נוסף במיסוי הכנסתו של אדם אלא הוספת עיקרון חדש, העיקרון לפיו מותר להעניש אדם דרך דיני המס ובמסגרתם ליצור עברה ברת עונשין אשר אינה קשורה כלל לתחום המיסים.

רמת גן: רח´ החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל´:  03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל´: 04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל: eli-doron@taxlawyers.co.il

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.