כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

הטבה במס בגין עבודה במשמרות

23/04/2008

הדרך המרכזית להגדלת רווחים במפעלי תעשייה היא על ידי ניצול מקסימאלי של מכונות הייצור במפעל, בכדי לעשות זאת נדרשים עובדי המפעל לעבוד סביב השעון.

עובדי המשמרות השנייה והשלישית במפעלי תעשייה, אשר עיקר פעילותם היא פעילות ייצורית, זכאים להטבות במס.

במאמר זה נסביר לכם איזה מפעל עונה להגדרת "מפעל תעשייתי"? איזו פעילות הנה פעילות ייצורית? אילו שעות עבודה הנן במכסת "המשמרת השנייה" ו"המשמרת השלישית"? אילו עובדים במפעל זכאים ליהנות מההטבה? והחשוב מכל – מהי הטבת המס המגיעה לכם?

מהו מפעל תעשייתי?

מפעל תעשייתי הנו מפעל בבעלותה של חברה תעשייתית  שעיקר פעילותה בשנת המס הנה פעילות ייצורית. חברה תעשייתית הנה חברה תושבת ישראל שלפחות 90% מהכנסותיה, בשנת מס הם מהמפעל תעשייתי שבבעלותה. לשון אחרת, בכדי שמפעל ייחשב כמפעל תעשייתי עליו להיות בבעלותה של חברה תעשייתית ש- 90% מהכנסותיה הם מהמפעל התעשייתי שבבעלותה.

מהי פעילות ייצורית? 

לשאלה זו אין תשובה בחוק אלא בפסיקה של בית המשפט העליון, אשר קבעה ארבעה מבחנים עיקריים ומנחים, העוזרים לנו לבחון האם פעילותו של המפעל התעשייתי היא 'פעילות ייצורית'. בטרם נסקור בקצרה את ארבעת המבחנים נציין, כי פעילות של אריזה, בניה, מסחר, תחבורה, אחסנה, תקשורת, שירותים סניטריים ושירותים אישיים היא אינה פעילות ייצורית. להלן ארבעת המבחנים:

1) מבחן "יצירתו של יש מאין מוחשי אחד מיש מוחשי אחר" –האם פעילותה של החברה התעשייתית בסופו של יום תהפוך חומר גלם למוצר פרודוקטיבי.

2) המבחן הכמותי –מהם מספרם וטיבם של שלבי הייצור של המפעל, המכונות המופעלות במפעל ומהו היקף פעילותו הכלכלית של המפעל. ככל ששלבי הייצור, מספרן וטיבן של המכונות במפעל והיקף פעילותו הכלכלית של המפעל רב יותר, יהיה המפעל ראוי להכרה כמפעל תעשייתי.

3) מבחן היקף שימושו של המוצר המוגמר – מהו היקף השימוש של המוצר המוגמר שהופק מחומר הגלם? אם לאחר ה"פעילות הייצורית" עושה שימוש במוצר לא רק הלקוח שהזמין את המוצר, אלא גם הציבור הרחב, יראו בפעילותה של החברה כפעילות ייצורית.

4) מבחן כלכלי – האם יש וראוי מבחינה כלכלית להכיר במפעל כמפעל תעשייתי? האם הפעילות הייצורית של המפעל משביחה את הערך הכלכלי של החומרים? מטרתו של מבחן זה, היא להעניק זכויות יתר למפעלים יצרניים המקדמים את הפיתוח התעשייתי של המדינה.  

אילו שעות עבודה הנן בגדר משמרת שנייה ושלישית?

משמרת שנייה היא מכסת שעות העבודה היומית המלאה, שאיננה פחותה משבע שעות רצופות על פי סדר העבודה הקבוע במפעל, ואשר שעת ההתחלה שלה היא לאחר תום שעות העבודה של המשמרת הראשונה, אך לא לפני השעה 14:00, משמרת שלישית מתחילה בתום המשמרת השנייה.

אילו עובדים זכאים ליהנות מההטבה?

עובדי המנהלה ועובדי השירותים של המפעל זכאים להטבה אך ורק עם בעל המפעל הוכיח, להנחת דעתו של פקיד השומה, כי עבודתם במשמרת השנייה והשלישית הייתה חיונית להפעלת קווי הייצור של המפעל. עובדי הייצור זכאים להטבה ללא צורך להוכיח כי עבודתם הייתה חיונית כאמור.

הטבת המס – בתקנות מס הכנסה (שיעור המס על הכנסה בעד עבודה במשמרות) קבע שר האוצר, לאחר התייעצות על שר התעשייה והמסחר ובאישור וועדת הכספים של הכנסת, כי יינתן זיכוי מהמס בשיעור של 15% מהכנה מעבודה במשמרת שנייה או שלישית של העובדים במפעל תעשייתי. סכום הזיכוי לא יעלה על 9,600 ₪ לשנת המס 2008 וסכום הזיכוי החודשי הוא 800 ₪ (9,300 ₪ בשנת2007). עובד שהכנסתו השנתית עולה על סך של 109,200 ₪ לא יהא זכאי להטבה בשל חלק ההכנסה העולה על סכום זה.


רמת גן: רח´ החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל´: 03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל´:  04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל: eli-doron@taxlawyers.co.il

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.