כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

גזר דין לבני זוג שהעלימו הכנסות בעסק

28/04/2008

השופט פלאח זאיד קבע, כי העבירות בהן הודו בני הזוג, הנאשמים באי דיווח לשלטונות המס מתוך כוונה להתחמק הינן עבירות חמורות, ומדיניות הענישה הכללית מחייבת הרשעה ואף החמרה בעונשים. אולם, במקרה דנן, הוחלט לאמץ את ההסדר אליו הגיעו רשויות המס וב"כ הנאשמים, כך שהבעל יורשע ויבצע עבודות שירות לציבור, והאישה לא תורשע, אך תבצע עבודות לציבור.

הנאשמים, שהינם בעל ואישה, ניהלו בשנים 2000-2002 עסק של מתן הלוואות לעובדים זרים בריבית חודשית של 10%. סך ההכנסות שנבעו לנאשמים מהעסק הינו 350,000 ₪, שלא דווחו לשלטונות המס מתוך כוונה להתחמק מתשלומי מס.

בנוגע לנאשם 1, לוריא יובל, הגיעו באי כח הצדדים להסדר טיעון, לפיו ביקשו להטיל עליו עונש של מאסר בפועל למשך 6 חודשים אותם ירצה בעבודות שירות, מאסר מותנה לשיקול דעת בית המשפט וקנס ע"ס 30,000 ₪. בנוגע לנאשמת 2, לוריא ליסה, הופנתה לשירות המבחן, וזה המליץ שלא להרשיעה ולחייבה לבצע של"צ בהיקף של 150 שעות, ובנוסף – סוכם כי תשלם קנס ע"ס 10,000 ₪.

בימ"ש בהחלטתו קבע, כי העבירות בהן הודו הנאשמים חמורות, ומדיניות הענישה הכללית מחייבת הרשעה ואף החמרה בעונשים. אולם, מקרה זה מהווה חריג וזאת ממספר טעמים. עדי התביעה ברחו בחלקם לחו"ל, ולמעשה לא ניתן היה להעידם, באם היו הנאשמים כופרים במיוחס להם בכתב האישום, לא ניתן היה להוכיח חלק מהאישומים.

כמו כן, בקשת הנאשמים להמרת כתב האישום בכופר אושרה, והם החלו בביצוע התשלומים, כך ששולם עד כה סכום של 20,000 ₪. העבירות בהן הורשעו הנאשמים בוצעו בשנים 2000 עד 2002, כך שמאז עברו שנים רבות, ולא בוצעו עבירות כלשהן במהלך תקופה זו.

ביהמ"ש שמע את הנאשמים, ושוכנע כי חרטתם אמיתית וכנה, ואכן הסבירות שיבצעו עבירות כאלה בעתיד הינה קטנה ביותר, אם בכלל. הנאשמת 2 שוהה בארץ כ-10 שנים, ומאז שנת 2002 היא נשואה לנאשם 1, ומכאן שגירושה מהארץ עלול לגרום לענישה בלתי מידתית, הן בנוגע אליה אישית, והן בנוגע לזוגיות שבינה ובין הנאשם 1.

שירות המבחן סקר את הנסיבות האישיות של נאשמת 2, ובסופו של הליך הומלץ להטיל עליה צו של"צ בהיקף של 150 שעות, וזאת ללא הרשעה. לאחר בחינת מכלול השיקולים והנתונים, הוחלט לאמץ את ההסדר אליו הגיעו הצדדים.

עוד הוחלט לאמץ את המלצת שירות המבחן שלא להרשיע את הנאשמת 2, זאת בשל מכלול השיקולים שציין לעיל שהביאו את בהימ"ש למסקנה לפיה הרשעת הנאשמת 2 תהא בלתי מידתית, ותפגע קשות בשיקומה.

לאור האמור, הוחלט כי על הנאשם 1 ייגזרו 6 חודשי מאסר בפועל אותם ירצה בעבודות שירות. 6 חודשי מאסר על תנאי אשר יופעלו אם יעבור הנאשם תוך 3 שנים מהיום אחת או יותר מהעבירות בהן הורשע בתיק זה. קנס ע"ס 30,000 ₪ או 6 חודשי מאסר תמורתם. באשר לנאשמת 2 – פסק דין ללא הרשעה. ביהמ"ש הטיל על הנאשמת 2 צו לביצוע עבודות שירות לתועלת הציבור בהיקף של 150 שעות, אותן תבצע תוך שנה מהיום, בהתאם לתכנית שתוגש ע"י שירות המבחן תוך 21 ימים מהיום. קנס ע"ס 10,000 ₪ או חודשיים מאסר תמורתם. סכום זה יקוזז מהסך שהופקד ע"י הנאשמים במסגרת בקשת ההמרה. 

אלי דורון, עו"ד-  יפעת גוטמן, משפטנית- eli-doron@taxlawyers.co.il, ממשרד עורכי הדין דורון, טיקוצקי, עמיר, מזרחי www.adviser.co.il

הכותבים ממשרד דורון, טיקוצקי, עמיר, מזרחי, עורכי דין ונוטריון, משרד המתמחה במשפט מסחרי-מיסויי

סימוכין- ת"פ 2173/06, מדינת ישראל נ' לוריא יובל

רמת גן: רח´ החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל´:  03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל´: 04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל: eli-doron@taxlawyers.co.il

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.