כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

כיצד ניתן להיחשב כמוסד ציבורי לצורכי מס? האם וכיצד ניתן לקבל זיכוי ממס בגין תרומה למוסד ציבורי?

5/05/2008

כבר עתה, בראשית דברינו נשיב לכם, כי אדם שתרם למוסד ציבורי תרומה זכאי לניכוי מהמס שהוא חייב בו. במאמר זה נסביר לכם באילו דרישות על המוסד לציבורי לעמוד, בכדי שיכירו בו כמוסד ציבורי, כיצד מקבלים אישור על כך, כיצד ניתן לקבל את הזיכוי, כמו כן נציין בפניכם מהו גובה הזיכוי ואף ניתן לכם מספר עצות חשובות, שיקלו עליכם מבעוד מועד לקבל את הזיכוי המיוחל.

מהו מוסד ציבורי?

פקודת מס הכנסה מציבה שישה תנאים, אשר בהתמלאם יחשבו חבר בני אדם כמוסד ציבורי לצרכי מס:

א. חברים בחבר שבעה חברים לפחות.
ב.  אין קרבה משפחתית בין רוב החברים.
ג.  המוסד קיים למטרה ציבורית.
ד. המוסד פועל למטרה ציבורית.
ה. נכסי המוסד והכנסותיו משמשים למטרה הציבורית בלבד.
ו.  המוסד מגיש דין וחשבון שנתי לגבי נכסיו, הכנסותיו והוצאותיו, להנחת דעתו של פקיד השומה ועל פי התקנות שהתקין שר האוצר.

מהי מטרה ציבורית?

מטרה ציבורית הינה מטרה שעניינה דת, תרבות, חינוך, מדע, בריאות, סעד או ספורט או מטרה אחרת שאושרה על ידי שר האוצר כמטרה ציבורית, למשל מוסד שפועל במטרה להלחם בתאונות הדרכים, מוסד שפועל למען חיילים משוחררים, או למשל מוסד שפועל למען איכות הסביבה וכיוצ"ב.

הרשימה שקבע שר האוצר היא אינה רשומה סגורה, ומתוקף סמכותו הוא יכול לאשר מטרות ציבוריות אחרות. ברצוננו לציין בפניכם, כי שר האוצר מפעיל את סמכותו "בקמצנות". לדעתנו לא רק מטעמים כלכליים אשר מובנים לכל, אלא גם משום שישנם קווים מנחים רבים וראויים מאוד, אשר עומדים לנגד עיניו של האוצר, כגון: מטרה שתשרת אך ורק את הציבור הרחב, מטרה שאינה מצויה במחלוקת ציבורית או פוליטית (וגם בכדי לא לעורר כאלו), מטרה נטולת גוון פוליטי, מטרה בעלת אופי מתמשך ולא זמני וכמובן מטרה שנועדה לשרת יעדים לאומיים.

למי וכיצד עלי לפנות בכדי לקבל אישור מוסד ציבורי?

אם הנכם חבר בני אדם העומד בששת התנאים מעלה, וברצונכם לפעול למען מטרה ציבורית כאמור עליכם להגיש בקשה להכרה במוסד ציבורי באמצעות טופס 5245, אשר אותו ניתן להוריד מאתר רשות המיסים, לבקשה זו עליכם לצרף כתב התחייבות החתום על ידי שניים ממייסדי המוסד בנוכחות עורך דין, על קצה המזלג נציין, כי  בכתב ההתחייבות הנכם מתחייבים לנהל למוסד ספרים כדין, להגיש דו"ח שנתי במועד, לפרסם לציבור אחת לשנה דו"ח תקבולים ותשלומים, כמובן הנכם מתחייבים גם שלא לחלק כספים או טובות הנאה מחוץ למסגרת ולמטרות המוסד, והתחייבויות נוספות בדבר מנהל תקין של המוסד.

עצות לקבלת זיכוי ממס בגין תרומה - בכדי לדעת האם המוסד הציבורי לו תרמתם בעבר הנו "מוסד ציבורי", אתם מוזמנים לעיין ולבדוק באתר האינטרנט של משרד האוצר, האם אותו מוסד ציבורי מופיע ברשימת המוסדות המוכרים לעניין תרומות. יחד עם זאת, לפני שהחלטתם לתרום למוסד ציבורי זה או אחר, אנו ממליצים לכם לוודא כי למוסד הציבורי יש "אישור תרומות" שניתן לו מתוקף סעיף 46 לפקודה. בכל אופן, לא יינתן לכם זיכוי אם אין בידי המוסד הציבורי אישור כאמור, למרות שהוא מופיע באתר האינטרנט של משרד האוצר.

בדקו כי על גבי הקבלה שקבלתם מהמוסד הציבורי רשומים פרטי המוסד ואופן תשלום התמורה.  ע"פ הוראות ניהול ספרים המוסד הציבורי, מחובתו של המוסד הציבורי להדפיס על גבי חשבוניותיו את פרטיו האמורים, כמו כן עליו לציין את המילה "תרומה" על גבי הקבלה. חשוב מאוד לשמור על הקבלה המקורית, משום שבלעדיה לא יינתן לכם זיכוי.

גובה הזיכוי – אדם שתרם תרומה למוסד ציבורי, זכאי לקבל זיכוי ממס בדין תרומתו בשיעור של 35% מסכום התרומה. כאן המקום לציין, כי בכדי ליהנות מהזיכוי עליכם לתרום לפחות סך של 380 ₪ ולא יותר מסך של 4,000,000 ₪ (נכון לשנת המס 2007), אך בכל מקרה לא יותר מ- 50% מהכנסתכם החייבת במס לאותה שנה.

רמת גן: רח´ החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל´:  03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל´:  04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל: eli-doron@taxlawyers.co.il

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.