כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

הוצאות שהוצאו להנצחת יקירים נפגעי פעולות איבה מקנות זיכוי ממס

5/05/2008

משפחות רבות בישראל, שאיבדו את יקיריהן במהלך שירותם הצבאי או בפעולות איבה, מקדישות משאבים רבים של רגש, זמן וממון להנצחת זכרם של הנפגעים. מדובר בתהליך הדורש השקעה ותעצומות נפש גדולות.

חשוב לציין כי לפחות בנקודה זאת מגלה המדינה התחשבות והנצחת היקירים מקנה זיכוי ממס הכנסה, וכל אדם המקדיש מכספו להנצחת זכרו של בן משפחה,  רשאי  לדרוש זיכוי  בשיעור של 30% מגובה ההוצאה שהוציא להנצחה.

הגדרת "נפגע פעולות איבה" כוללת פגיעה מכוחות אויב, פגיעה בשגגה מידי אדם עקב פעולות איבה ופגיעה מנשק שהיה מיועד לפעולות איבה של כוחות האויב. ההגדרה להנצחת נפגע וזכרו מכוונת אל  חייל  או מי שנספה בפעולות איבה שהוא בן משפחה: בן הזוג, בן, אח, הורה, נכד, חתן, גיס.

דרכי הטיפול בנפגעי פעולות איבה בישראל מעוגנות בחקיקה ייחודית, אשר לצדה פועלת מערכת מסועפת של ארגונים ציבוריים הנמנים על המגזר השלישי, השואפים לייצג את הנפגעים ובני משפחותיהם ולתת מענה לצורכיהם.

בעוד שבעבר הייתה המדינה היוזמת הבלעדית, כמעט, פעולות ההנצחה, ישנן כיום משפחות רבות המעוניינות לקיים את זכר יקיריהן ע"י סוגים שונים של פעילויות, החל מתרומות והקמת גנים ציבוריים, דרך מלגות ועד לפעילויות ספורט שונות.

לאור השינוי במדיניות ההנצחה, הוחלט כי בני משפחה שישקיעו כספים במפעלי הנצחה יהיו זכאים לזיכוי  ממס בשיעור של 30% .משמעותו של זיכוי ממס הינה הפחתה בסכום המס לתשלום בשונה מניכוי שמשמעותו הפחתת ההכנסה החייבת, לדוגמא: ליחיד הכנסה ממשכורת בסך 1,000 ₪, היחיד הוציא 100 ₪ לטובת הנצחת קרוב משפחתו, בהנחה ששיעור המס השולי של היחיד הינו 30% הרי שהכנסתו החייבת של היחיד הינה 1,000 ₪ ולכן המס לתשלום הינו 300 ₪, ולאחר הזיכוי בגובה 30% מההוצאה עבור הנצחה, יהא סכום המס לתשלום 270 ₪. (הופחתו מסכום המס לתשלום 30% מגובה ההוצאה עבור ההנצחה- 30%*100=30) דהיינו, הזיכוי הינו רק מהסכומים ששולמו או חייבים לשלמם למס הכנסה, וכאמור הזיכוי יינתן בשיעור של 30% מגובה ההוצאה שהוצאה להנצחת בן המשפחה ההוראות אינן כוללות מגבלות על אופי ההוצאה, מועד או סכום. בנוסף, ניתן לחלק הוצאה בין בני המשפחה בהתאם לחבות המס שלהם.

לאלו שאינם בעלי תיק במס הכנסה, את החזרי המס ניתן לבקש עד 6 שנים רטרואקטיבית מהשנה בה הוצאו הכספים לצורכי הנצחה, וכמו כן  ניתן בהתאם, לבקש תיקוני דוחות שהוגשו למס הכנסה והחזרי המס מבוצעים בתוספת הפרשי הצמדה וריבית.

לפונים לרשות המסים ראוי לזכור כי קיימת בעייתיות בחוק: מס הכנסה עדיין נמנע מלהבהיר את עמדתו כלפי סוגי ההנצחה המוכרים וסעיפי ההוצאה המוכרים אינם בהירים מספיק וניתנים לפירוש בדרכים רבות ומגוונות.

הכותב הוא בכיר לשעבר במס הכנסה ומומחה משפטי למיסים.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.