כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

מיסוי פטנטים

19/05/2008

אין כל צל של ספק, כי המצאת פטנט ורישומו הוא תהליך ארוך ומייגע, אך יחד עם זאת, הרווח הממתין בסופו של תהליך זה משכיח את המסע הארוך. במאמר זה נבחן בין היתר, כיצד מסווגת ההכנסה ממכירת פטנט, נציין בפניכם מהו שיעור המס החל על מכירת פטנט ונסביר לכם, מה עליכם לעשות בכדי שניתן יהא לחלק את ההכנסה ממכירת הפטנט למספר שנים.

מס פירותי או מס הוני?

האבחנה בין הכנסה הונית ("העץ") לבין הכנסה פירותית, אינה רלוונטית אך ורק לשאלת שיעור המס, שכן לאבחנה זו חשיבות רבה היות וישנן הוראות רבות נוספות בפקודה שלגביהן רלוונטית שאלת לסיווגה של ההכנסה, כגון קיזוז הפסדים ועוד.

עולה השאלה מה דין ההכנסות המתקבלות בגין מכירת הפטנט?

על פניו נראה, כי מכיוון שהפטנט הנו העץ שממנו "קוצר" בעל הפטנט את פירותיו, הלוא הם הכנסותיו, תחויב ההכנסה ממכירתו במס רווח הון ע"פ פרק ה' לפקודה. ברם, המחוקק קבע בסעיף 2(9) לפקודה כי תמורה המתקבלת בעד מכירת פטנט תחויב במס פירותי.

התנאים המצטברים לתחולתו של סעיף 2(9) לפקודה - יש לציין, כי סעיף 2(9) הקובע כ"מקור הכנסה" הכנסה שמתקבלת ממכירת פטנט, חל בהתקיים ארבעה תנאים מצטברים:

1) מכירת הפטנט לצמיתות – כלומר בעל הפטנט "נפרד" מזכויותיו בפטנט.

2) מכירה של הפטנט.

3) המכירה היא על ידי הממציא המקורי או היוצר המקורי.

4) ההמצאה, קרי הפטנט אינה בתחום עיסוקו של הממציא.

מהו שיעור המס על מכירת פטנט?

שיעור המס החל על הכנסה הנובעת ממכירת פטנט אינו תמיד שיעור המס הקבוע בסעיף 121 לפקודה (שיעור מס פרוגרסיבי על הכנסה פירותית עד לשיעור של 48% בשנת המס 2007 ו- 47% ב- 2008).

בסעיף 125 לפקודה קבע המחוקק, כי על הכנסה הנובעת ממכירת פטנט, לא יעלה שיעור המס על 40%. מאידך, אם הפטנט הנו בתחום עיסוקו הרגיל של הנישום, תהיה הכנסתו של הנישום ממכירתו הכנסה מעסק לפי סעיף 2 (1) לפקודה, ואז שיעורי המס שיוטלו על ההכנסה יהיו בהתאם להוראות סעיף 121 לפקודה. היה והכנסות ממכירת הפטנט הופקו על שלא על ידי הממציא/היוצר המקורי (תנאי 3), הרי שלפנינו רווח הון שימוסה בהתאם לשיעור המס הקבועים בסעיף 91, במסגרת חלק ה' לפקודה.

ניתן לחלק את ההכנסות ממכירת פטנט למספר שנים – בסעיף 8(ב) לפקודה נתן המחוקק אפשרות לממציא הפטנט לפנות לפקיד השומה, בבקשה לחלק את ההכנסה האמורה על פני מספר שנים. אישורו של פקיד השומה עשוי יפחית את שיעורי המס שיחולו על ההכנסות ממכירת הפטנט. לעניין זה נבהיר ונדגיש, כי אין בפנייה סתמית בבקשה לחלוקה כדי לשכנע את פקיד השומה לחלק לכם את ההכנסה ובעניין זה נקבעו על ידי סמנכ"ל רשות המיסים הוראות רבות ומפורטות לגבי הזכאות לפריסה.

רמת גן: רח´ החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל´: 03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל´: 04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל: eli-doron@taxlawyers.co.il

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.