כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

רצף קצבה

31/08/2007

במשך כ- 20 שנים ברציפות עבדת במקום עבודה אחד, הנה מגיע הרגע לשינוי קריירה, מצאת מקום עבודה חדש, שיפרת את תנאי ההעסקה שלך, העלת את השכר החודשי, רגע לפני שאתה עוזב את מקום העבודה הקודם, שמח ומאושר, בדרכך לחברת הביטוח למשוך את כספי הפיצויים שלך, ניגש אליך סוכן הביטוח ומבקש ממך לחתום על כל מיני טפסים ובקשות..בכל הנוגע לכספי הפיצויים שלך, ביטוח המנהלים שלך, קרן הפנסיה שלך וכיוצא בזה.
 
לראשונה בחייך אתה נחשף לכל מיני מושגים חדשים שמעולם לא שמעת... רצף קצבה ? רצף פיצויים ? מה זה ?
 
כאמור כספי פיצויי פיטורים חייבים בתשלום מס הכנסה, אמנם ישנו סכום של פיצויים פטורים (הנמוך מבין השכר האחרון או התקרה - 10,220 ש"ח - לכל שנת עבודה, נכון לשנת 2007) אך יתרת הכספים חייבת בתשלום מס לפי שיעור המס השולי שלך.
 
ברגע זה ניצבות בפניך שתי אפשרויות:
להתחשבן עם מס הכנסה על כספי הפיצויים (עם פריסת מס / בלי פריסת מס והכל בהתאם לפקודת מס הכנסה) ולמשוך את הכספים.
לדחות את ההתחשבנות עם מס הכנסה למועד מאוחר יותר תוך כדי שכספי הפיצויים נשארים לעת עתה בתכניות הפנסיה שלך או בקופת גמל אישית על שמך וזאת מתוך מטרה לחסוך בתשלומי המס באמצעות תכנון מס נבון וליצור לעצמך מקור להכנסה חודשית לתקופה מאוחרת יותר בחיים או לתקופת הפנסיה.
 
האם זה כדאי ? מה משמעות הדחיה ?
 
 רצף קצבה 
 
רצף קצבה - משמעות "הקללה" הזו שטרם שמעת אותה..הינה השארת כספי הפיצויים במסגרת ביטוח מנהלים בחברת הביטוח ו/או במסגרת קרן פנסיה למטרת קבלת קצבה חודשית בעתיד לאחר פרישתך המוחלטת מעבודתך. ייתכן וזהו הפתרון המתאים לך ביותר. מדוע ? מאחר ובדרך זו ייתכן (לאחר בדיקה על ידי איש מקצוע !) שתחסוך לא מעט כסף בכך שתפחית באופן משמעותי את גובה המס החל על כספי הפיצויים במועד עזיבת העבודה ותזכה בעתיד לקבל קצבה חודשית בתקופת הפנסיה שגובה המס החל על הקצבה נמוך יותר אם בכלל קיים. במילים פשוטות, בדרך זו ניתן ליצור מקור הכנסה לתקופת הפנסיה שבאמצעותו תוכל להתקיים בכבוד לכל ימי חייך תוך כדי שאתה חוסך בתשלומי המס, היום ובעתיד.
 
החלטה מסוג זה, לרוב הינה בלתי הפיכה ! להיפרד לכאורה מכספך עד למועד פרישתך מהעבודה המוחלט זו לא החלטה קלה. על מנת לקבל את ההחלטה הטובה ביותר, כמה מתוך כספי הפיצויים כדאי לך לייעד לקצבה אם בכלל ! עליך לקבל יעוץ פרישה אישי ממומחה למיסוי ופרישה, שהוא גם רואה חשבון או יועץ מס אשר יש ביכולתו לבצע חישובי מס מורכבים ולבדוק עבורך מה הוא הסכום האופטימלי לייעוד לקצבה (שלא תגיע למצב בו היום אתה חוסך בתשלומי המס אך בעתיד תהיה לך גיבנת מס על תשלומי הקצבה לכל החיים), מומחה למיסוי ופרישה המכיר את תנאי הפוליסות השונות וקרנות הפנסיה ויש לו גם רקע פיננסי שיסייע לו לתת לך את העצה הטובה ביותר, שכן מדובר בהחלטה כלכלית לכל דבר ועניין ויש לה כמובן גם היבטים פיננסים בהשוואה לאלטרנטיבות השקעה של הכספים העומדות לרשותך.
 
האם ניתן להתחרט מרצף קצבה ?
 
החל משנת 2000 כל רצף קצבה שבוצע, לכאורה אינו ניתן לחרטה, דהיינו במידה והתחרטת ותרצה למשוך את כספי הפיצויים בעתיד בסכום חד פעמי ולא בדרך של קצבה חודשית, תיאלץ לשלם מס מלא על הכספים.
 
לעיון בסעיף הרלבנטי בפקודת מס הכנסה -  רצף קצבה  
 
  
רצף פיצויים 
 
רצף פיצויים I רצף מעסיקים I רצף מעבידים - משמעות "הקללה" הזו שטרם שמעת אותה..הינה השארת כספי הפיצויים במסגרת ביטוח מנהלים בחברת הביטוח ו/או במסגרת קרן פנסיה ו/או במסגרת קופת גמל אישית לפיצויים, למועד מאוחר יותר, לעת עזיבת מקום העבודה החדש אליו נכנסת כעת ו/או למועד פרישתך המוחלטת מעבודתך. ייתכן וזהו הפתרון המתאים לך ביותר. מדוע ? מאחר ובדרך זו ייתכן (לאחר בדיקה על ידי איש מקצוע !) שתחסוך לא מעט כסף בכך שתפחית באופן משמעותי את גובה המס החל על כספי הפיצויים במועד עזיבת העבודה. 
 
איך זה חוסך לך מס ?
 
כאשר דוחים את ההתחשבנות עם מס הכנסה על כספי הפיצויים באמצעות ביצוע רצף זכויות פיצויים ניתן להגיע למצב בו תתחשבן עם מס הכנסה כאשר שיעורי המס השולי יהיו נמוכים יותר על פי הרפורמה...תיתווסף לך תקופת עבודה נוספת אצל המעסיק החדש אשר תזכה אותך במספר שנות פריסה גדול יותר (בכל מקרה לא יותר מ- 6 שנות פריסה).. עצם ההתחשבנות עם מס הכנסה בתקופה שבה כבר לא יהיו לך הכנסות מעבודה חדשה המשמעות היא שיעור מס שולי נמוך יותר. מאמר זה קצר מלהכיל את כל היתרונות והחסרונות בביצוע מהלך שכזה ומומלץ להתייעץ עם מומחה למיסוי ופרישה אשר רואה חשבון או יועץ מס במקצועו על מנת שזה, יוכל לתכנן עבורך את המס, בדרך האופטימלית.
 
האם ניתן להתחרט מרצף פיצויים ?
 
התשובה היא כן. גם אם ביצעת רצף זכויות פיצויים, הנך יכול להתחרט במהלך השנה הראשונה לאחר עזיבת מקום עבודתך האחרון, ואם מצאת מקום עבודה חדש, אף במהלך השנתיים הראשונות לאחר עזיבת מקום עבודתך.
 
לעיון בסעיף הרלבנטי בפקודת מס הכנסה -  רצף פיצויים  
 
  
מאמר זה אין בו כדי להכיל את כל הנושאים הקשורים ליעוץ פרישה והוא מובא כאן להמחשה בלבד. 
הוא נועד לשפוך אור על מושגים שטרם היכרת ואינך מודע למשמעותם.
 
בחירת מסלול המיסוי בפרישה הינה על-פי שיקול דעתך הבלעדי. נקיטת פעולות אלו אינן מהוות תחליף 
לקבלת יעוץ פרישה ולליווי מקצועי מאיש מקצוע. שום אינפורמציה המופיעה במאמר אינה מהווה המלצה 
לביצוע או אי-ביצוע מהלך כלשהו. מחובתך להתייעץ לפני כל פעולה!

מקור המאמר:  Reader - מאגר המאמרים הישראלי

פרטים אודות מחבר המאמר:
רואה חשבון, בעל ניסיון רב בתחומי המיסוי, הפיננסים והביטוח.כמו כן, בוגר תואר ראשון במנהל עסקים וחשבונאות במכללה למנהל, סטודנט לתואר שני התמחות במיסים בקריה האקדמית, בעל רישיון בביטוח פנסיוני וכללי ובעל רישיון בהשקעות נושאי התמחות:  יעוץ פרישה  , תכנון מס הכנסה  לפורשים, תכנון מס בהטבות סוציאליות, מיסוי יחיד וחברות, קרנות פנסיה, תכניות ביטוח וקופות גמל, תכניות פרישה, מימון וכדאיות ומתן חוות דעת מומחה.  רצף פיצוים   רצף קצבה  אתר  פרישה
http://www.prisha.co.il/

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.