כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

בעקבות פיטוריו של גרנט מצ'לסי - איזהו פקיד השומה השמח בחלקו - האנגלי או הישראלי?

27/05/2008

כעולה מהפרסומים האחרונים, בגין פיטוריו צפוי אברם גרנט לקבל כפיצוי סך של 5 מיליון ליש"ט. עולה השאלה, עם מי מרשויות המס, הישראלית ו/או האנגלית, יאלץ גרנט להתחלק בסכום הפיצוי ובאיזה שיעור.

התשובה לשאלה היכן ימוסה גרנט על כספי הפיצויים נעוצה בראש ובראשונה בשאלת מקום תושבותו לצורכי מס.

"תושב" לצורכי מס באנגליה הנו אדם ששהה 183 ימים או יותר באנגליה, או אדם שביקר באנגליה 91 יום ומעלה, בממוצע, במהלך 4 שנות מס עוקבות. "תושב קבע" לצורכי מס באנגליה, הנו אדם שענה להגדרת "תושב" במשך שלוש שנים, או אדם שעבר לאנגליה בכוונה להשתקע באנגליה למשך שלוש השנים ומעלה. תושב אנגליה ותושב הקבע באנגליה חייבים במס על כל הכנסותיהם המופקות באנגליה ומחוצה לה.

מאחר וגראנט שהה בשנת המס האחרונה אנגליה יותר מ- 183 יום, ועבר אליה  בכוונה להשתקע בה למשך חמש שנים (לפי חוזהו בצ'לסי), ניתן לקבוע כי גראנט ייחשב כ"תושב קבע" באנגליה לצורכי מס.

"תושב ישראל" בפקודת מס הכנסה [נוסח חדש], התשכ"א- 1961 מוגדר על פי מבחן "מרכז החיים", לפיו יחיד נחשב "תושב ישראל" אם מרכז חייו בישראל, כשהכוונה למכלול קשריו המשפחתיים, הכלכליים והחברתיים, ובהם בין השאר: מקום ביתו הקבוע, מקום המגורים שלו ושל בני משפחתו, מקום עיסוקיו הרגילים ומקום העסקתו הקבוע, מקום האינטרסים הכלכליים הפעילים והמהותיים שלו, ומקום פעילותו בארגונים, איגודים ומוסדות שונים. בפקודה קיימות חזקות הניתנות לסתירה שלפיהן יחיד ששהה בישראל בשנת המס 183 ימים או יותר או ששהה בישראל בשנת המס לפחות 30 יום וסך כל תקופת שהייתו בישראל באותה שנת מס ובשנתיים שקדמו לה הוא לפחות 425 ימים, ייחשב גם הוא לתושב ישראל לצורכי מס. תושב ישראל חייב במס על כל הכנסותיו המופקות בישראל ומחוצה לה.

מכיוון שאין בידנו נתונים אודות "מרכז חייו" של גרנט לא ניתן לקבוע האם גרנט הנו תושב ישראל לצורכי מס אם לאו, אך ראוי לציין כי העובדה שצופית עברה לגור איתו באנגליה עשויה לחזק טענה כי גרנט חדל להיות תושב ישראל.   

באם נגיע למסקנה כי גראנט הנו הן תושב ישראל והן תושב אנגליה לצורכי מס ההכרעה בדבר המדינה בה יאלץ גראנט לשלם מס על פיצויי הפיטורים שיקבל תיעשה באמצעות סעיפים "שוברי שוויון" באמנה למניעת כפל מס שנחתמה בין ישראל לאנגלייה. לעניין זה יבחנו מקום בית הקבע של גראנט, מקום מירב הזיקות האישיות והכלכליות שלו, מקום מגוריו ומקום אזרחותו.

על פי האמנה למניעת כפל מס בין ישראל לאנגליה, באם יוכרע במבחן שובר השוויון כי גראנט הנו תושב אנגליה לא יהיו זכאיות רשויות המס בישראל לנתח מרווחיו בעוד שבאם יוכרע כי גראנט הנו תושב ישראל ניתן יהיה למסותו הן באנגליה והן בישראל. ראוי לציין כי בכל מקרה יהיה זכאי גראנט לזיכוי בישראל על מס שישלם באנגליה על הכנסותיו.

להכרעה במבחן "שובר השוויון" עשויות להיות משמעויות כלכליות נכבדות עבור גראנט שכן בעוד שבישראל שיעור המס המוטל על הכנסת עבודה של יחידים הנו פרוגרסיבי עד לשיעור מקסימאלי של 47% שיעור המס באנגליה הנו פרוגרסיבי עד לשיעור מקסימאלי של כ- 40%.

נקווה בשביל גראנט שב"שובר השוויון" הזה הוא לא יפסיד...

רמת גן: רח´ החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל´:  03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל´: 04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל: eli-doron@taxlawyers.co.il

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.