כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

שיטת המס בסין ליזם הישראלי

29/08/2007

אלי דורון, עו"ד – אורי פסטליך, משפטן וחשבונאי /  eli-doron@taxlawyers.co.il  
 
בשנים האחרונות חל גידול בהשקעות של החברות הישראליות בסין. הכלכלה הסינית בצמיחה אדירה עקב רפורמות שלטוניות מרחיקות לכת בחקיקה. רוב הייצור של ענפים שלמים מרכזו בסין. החלטנו לסקור בפניכם בקצרה את עקרונות שיטת המס בסין. 
 
מבוא 
סין היא המדינה הגדולה בעולם. אוכלוסייתה מונה 1.3 מיליארד בני אדם. בסין כ-22 פרובינציות וכ-4 אזורים מוניציפאליים (בייג'ינג, שנגחאי, טייאנג'ין וצ'ונג צ'ינג). בנוסף לאלה, קיימים שני אזורי מנהל מיוחדים שלהם ממשלה, מערכת משפט, ומערכת חוקים נפרדת –הונג-קונג ומקאו, הממשל המרכזי אחראי אך ורק על ענייני החוץ והביטחון של השניים. העיר הגדולה היא צ'ונג צ'ינג המונה 30 מליון תושבים, לאחר מכן שנגחאי עם 14.2 מליון ובייג'ינג עם 13 מליון. הרפובליקה העממית הסינית שנוסדה עוד בשנת 1949 היא מפלגה קומוניסטית. ומבחינה פוליטית למרות הרפורמות הכלכליות שהביאו לעלייה ניכרת ברמת החיים סין עדיין מדינה בעלת מאפיינים מרקסיסטיים קומונסטיים. סין צמחה בשיעור של 9.5% בשנים 2004-2005, ושיעור הצמיחה רק עלה ב-30%-40% ב-2006 ו-2007. 
מס חברות 
חברות מקומיות ממוסות גם על פעילותם העסקית מחוץ לסין, ולאו דווקא על הכנסות ממקור סיני, אך יש קרדיט למס הזר. חברות זרות ימוסו רק על הכנסותיהם ממקור סיני. מבחן תושבות החברה היא אם הנהלתה יושבת בשטח רפובליקה הצ'כית. שיעור המס חברות עומד על 33%, כאשר הוא מחולק ל-30% מס חברות כללי בתוספת 3% מס מקומי, אך משקיעים זרים בדרך כלל לא ישלמו מס מקומי על הפרויקטים. ישנם גם מגזרים או מקומות שבהם יש פטור מוחלט ממס. החל מינואר 2008 תתבצע רפורמה בשיטת המס בסין, כך שהמיסוי בגין הכנסת חברות יופחת ל-25%.
מס יחיד 
המס המוטל על היחיד הינו מס מדורג (פרוגרסיבי - כמו בישראל) עד לשיעור של 45%. תושבים אשר שהו בסין יותר מ-5 שנים ימוסו גם על הכנסתם מחוץ לסין. אנשים שאינם תושבי סין ששהו מ-90 יום עד שנה קלנדארית אחת, ישלמו מס רק על הכנסתם ממקור סיני. אנשים ששהו בסין פחות מ-90 יום בשנה קלנדארית אחת, ימוסה רק על הכנסה שהניב מישות או חברה סינית. 
מס רווח הון 
אם בעל עניין בחברה סינית מעביר או מוכר את מניותיו בחברה, יצטרך לשלם מס בשיעור 10% נטו (בהפחתת עלויות העברה או מכירת המניות). 
מס עקיף - מע"מ 
המע"מ המוטל ברפובליקה הצ'כית הינו בשיעור 17%. ישנם מוצרים מועדפים על ידי הממשלה אשר הטילה עליהם שיעורי מס נמוכים יותר, לדו' חיטה, שמן לטיגון, ספרים ומים ששיעור המס העקיף עליהם הינו נמוך ושיעורו 13%. על מיזמים ופרויקטים קטנים מוטל מע"מ נמוך בשיעור 6%.על יצוא קיים מע"מ בשיעור אפס.
קיים מס עסקי למספר מסוים של שירותים, כגון ביטוח, בנייה, מקומות בידור ומכירת נכסים נייחים. המס העסקי מוטל בשיעורים של בין 3%-5% לרוב השירותים, חוץ ממקומות בידור ששם מוטל מס עסקי בשיעור של 20%. קיים פטור מלא ממס על תמלוגים ששולמו על מעבר טכנולוגי לסין.
מועדי דיווח ושנת המס הסינית 
חברות צריכות להגיש דיווחים רשמיים עד 15 יום מתום כל רבעון, הדיווחים צריכים לכלול גם את ההחזרים. בתום כל רבעון יש לשלם את המס המבוסס על הרווחים היחסיים של אותו רבעון. תושב יחיד צריך לשלם ולתת דיווח לרשויות המס הסיניות עד ל-4 חודשים מתום שנת המס.
מס דיבידנד, ריבית ותמלוגים 
שיעור המס על דיבידנד הינו 0%, המס המוטל על הכנסות מריבית הוא 10%. שיעור המס על תמלוגים הינו בשיעור 10%. סין חתומה על למעלה מ-75 חוזים ובריתות בין-מדינתיות, ומאמצת את רוב הבריתות הישנות עוד מהיותה צ'כסלובקיה. ברפורמה אשר תתחיל בינואר 2008 יתחיל לחול מס על הכנסות מדיבידנד.
חשוב לציין, שמערכות המס במדינות המזרח הרחוק וסין מהמורכבים בעולם, לכן לפני ביצוע פעולות השקעתיות יש לקבל ייעוץ מקיף ממשפטנים המתמחים במערכת החוק והמיסוי במזרח הרחוק בכלל ובסין הקומוניסטית בפרט.

מקור המאמר:  Reader - מאגר המאמרים הישראלי

פרטים אודות מחבר המאמר:
הכותבים הינם שותפים במשרד דורון, טיקוצקי, עמיר, מזרחי - עורכי דין ונוטריון, המתמחה במשפט מסחרי - מיסויי, עסקאות והשקעות בארץ ובעולם. המשרד החל לפעול בחיפה, וכיום פועל בכל רחבי הארץ באמצעות משרדים ברמת גן ובטבריה. במשרד כ-40 משפטנים, וכולל 7 שותפים, בנוסף לצוות העמיתים, צוות המומחים (רו"ח, יועץ פנסיוני ועוד) והצוות האדמיניסטרטיבי.   רמת גן: רח' החילזון 12, (בית הקריסטל), 52522   טל': 6127446-03, פקס: 6127449-03   חיפה: שד' המגינים 58, 33264   טל': 8526693-04, פקס: 8555976-04   טבריה: רח' הירדן 100א' ת.ד. 1902, 14200   טל': 6717201-04, פקס: 6717203-04   http://www.adviser.co.il     לשאלות נא כתבו ל:    eli-doron@taxlawyers.co.il   

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.