כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

מספיחי פרשת חפציבה

2/09/2007

מאת רו"ח יורם שיפר – זיו שיפר ושות' – רואי חשבון      
    
אחד האבסורדים הקיימים בחוק מע"מ הינו בכך שהחוק מטיל חובת תשלום מע"מ על הוצאת חשבונית במנותק מביצוע פירעונה בפועל.
יותר מכך – החוק מחייב הוצאת חשבונית ותשלום המע"מ תוך תקופה קצרה של מספר ימים מיום אספקת העבודה או הטובין.
יוצא מכך שעסק אשר מסר סחורה ללקוח – חייב לשלם את המע"מ בגין אותה סחורה כמעט באופן מיידי בכל מקרה – גם אם לא הוציא חשבונית וגם אם לא גבה את התשלום.
הרציונל העומד מאחרי זה הינו – מקבל הסחורה רשאי לקבל את המע"מ על סמך החשבונית שהוצאה לו גם אם לא שילם את תמורת הסחורה שכן המע"מ מסתובב בין העסקים במעגל – ספק משלם , לקוח מקזז/מקבל ונותר סכום אפס ( רק הצרכן הסופי משלם את המע"מ בסופו של דבר ואילו , בין עסקים אין תשלום מע"מ ).
בתי המשפט נדרשו לסוגיה זו והתירו החזר מע"מ לעסק אשר לא קיבל את תמורת החשבוניות אולם התקנות בעניין זה מאד קשיחות ובעייתיות.
ספקי חברת חפצי-בה שלא קיבלו ולא יקבלו בזמן הקרוב הנראה לעין את כספם – חייבים לשלם את המע"מ בגין אספקת העבודות או הטובין .
יותר מכך – שלטונות מע"מ נוהגים במקרים אלו לפקוד את כל ספקי החברה ולהטיל שומות וחיובים על כל האספקות שבוצעו והספקים טרם הוציאו חשבוניות בגינם וזאת בהתאם לאמור לעיל. 
זו אינה הפעם הראשונה שיוצאת צעקה כואבת מכיוון שכזה והיו כאלה שאף העלו רעיונות שספקי הממשלה  לא ישלמו את המע"מ כל עוד לא קיבלו את כספם מהמדינה אשר חייבת להם כסף מהכיוון האחר. קיימת אנומליה בכך שספק אשר לא קיבל את כספו מהממשלה יצטרך לשלם לה את חובו.
 אני קורא לרשויות הנוגעות בדבר להתעשת ולתקן תקנות מקלות במקרים בהם , ספקים אשר חרב עליהם עולמם בכך שספק אם יראו תמורה עבור עמלם ויצטרכו לעמוד בתשלום החובות לספקים שלהם ישלמו גם כספים למדינה עבור מיסים אשר לא גבו , שכן המנגנון הוא כזה שספק גובה מהלקוח את המע"מ ומעבירו למדינה – מדוע עליו לשלם למדינה את הכסף שלאגבה עבורה ומדוע הוא צריך לממן את המדינה כאשר אין לו שיניים לגבות את החוב , למדינה יש את כל האמצעים לגבות את החובות ביתר קלות , שתעשה זאת ולא תגבה היכן שקל לעשות זאת.  
 
מקור המאמר:  Reader - מאגר המאמרים הישראלי

פרטים אודות מחבר המאמר:
רו"ח יורם שיפר הינו מבעלי האתר invoice4u.co.il המאפשר להפיק חשבוניות ולשלוח אותן במייל ואתר ucan2.co.il המאפשר ניהול חשבונות ברשת

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.