כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

השקעות ביוון

11/06/2008

רקע כללי

יוון הינה מדינה הכוללת 3,000 איים, והינה ממוקמת בדרום-מזרח אירופה בקצה הדרומי של מדינות הבלקן לחוף הים התיכון. יוון מורכבת מ-13 אזורים מנהלתיים, הנקראים מחוזות, או פריפריות, שמחולקים חלוקה משנית ל-51 מחוזות משנה. השפה הרשמית במדינה היא יוונית, והכתב היווני ביוון הוא למעשה פיתוחו של הכתב הכנעני הקדום.
העיר הגדולה ביותר ביוון היא עיר הבירה אתונה, ואוכלוסיית המדינה מונה כלמעלה מעשרה מיליון תושבים. יוון פסעה צעד חשוב לקידומה הכלכלי בשנת 1981, עת הצטרפה לקהילייה האירופית, שהפכה כידוע בהמשך לאיחוד האירופי. כמו כן, יוון שינתה את המטבע שלה מהדרכמה המפורסמת לאירו בשנת 2001. לגבי קבלת אזרחות נציין, כי כל מי שנולד לאם או לאב יווניים, שנולדו בוון, זכאי באופן עקרוני לקבל אזרחות יוונית. עוד נציין, כי ישראלים אינם צריכים להצטייד בויזה לצורך כניסה ליוון.

פעילות של ישראלים ביוון

הקרבה הגיאוגרפית, המנטאלית והתרבותית של יוון לישראל יוצרת אקלים נוח והזדמנויות רבות לשיתוף פעולה עסקי, גם קרבתה של יוון למדינות הבלקן וקשריה החזקים של הקהילה העסקית היוונית עם מדינות אלו, מייצרות הזדמנויות עסקיות רבות לתעשייה הישראלית. פעילותם של משקיעים ישראליים ביוון היא מגוונת ביותר, והיקף היצוא הגבוהה מישראל ליוון הינו אחד האינדיקציות לכך. הייצוא הישראלי ליוון צמח מ- 156 מיליון דולר בשנת 2002 ל 242 מיליון דולר ב- 2006 (גידול של 55%). פעילת מהותית של ישראלים ביוון הינה בתחום הנדל"ן. כמו כן, בעקבות סיועו של האיחוד האירופי ליוון להקמת תשתיות תקשורת, מחשוב, תוכנה וכיוצ"ב, חברו תקשורת רבות החלו להשקיע בתחום ההיי-טק ביוון (יצוא היי-טק ליוון הסתכם במחצית הראשונה של 2007 בכ- 27 מיליון דולר, עליה של כ- 148% לעומת מחצית מקבילה ב- 2006).

הבנייה ביוון

ענף הבנייה ביוון הנו אחד מהענפים המשגשגים ביותר ביוון. לצד המבנים העתיקים שנותרו עוד מימיה של יוון העתיקה, המהווים מוקד משיכה תיירותית בפני עצמם, נבנים בזה אחר זה מלונות רבים בכל רחבי יוון ויחידות דיור רבות. זאת, בכדי להיענות על כמות התיירים הגדולה הפוקדים את יוון מדי שנה, כמו גם לענות על צורכיהם בעת שהייתם ביוון. מכיוון שיוון מחולקת כאמור לאיים רבים, לכל אי ואי ביוון יש את סגנון ואופי הבנייה הייחודי משלו.

מחירי נדל"ן ביוון

מחירי הנדל"ן ביוון אינם גבוהים האופן יחסי. זיהוי הפוטנציאל בנדל"ן ביוון, תוך שינוי ייעודו במקרה הצורך, מניב למשקיעים ישראלים תשואה גבוהה הן ממכירת הקרקע ברווח לאחר השבחתה, והן תשואה גבוהה מהשכרת הקרקע למשך זמן מסוים.

מוטל באי סקופולוס ביוון, הכולל בריכת שחייה, בר, גינה גדולה ומקומות חנייה, ששטחו 522 מ"ר הבנוי על שטח של 5.5 דונם, בעל 17 יחידות דיור הכוללות: מטבח, חדר אמבטיה סלון קטן וחדר שינה (לכל חדר יש מרפסת פרטית או יציאה לפטיו), המרוחק 1.5 ק"מ מחוף הים מוערך בסך של 710,000 יורו. דירת 3 קומות באותו אי, ששטחו 114 מ"ר (38 מ"ר לכל קומה), אשר בכל קומה ישנם 3 חדרים וסלון, מוערכת בסך של  82,000 יורו.

דירת יוקרה צפונית לאתונה ששטחה 130 מ"ר הכוללת חנייה צמודה, מרפסת ברביקיו ומרפסת גג פרטית עם נוף להרים, בעלת 2 חדררי שינה, סלון ושני חדרי אמבטיה ושירותים מוערכת בסך של 270,000 יורו.

מסעדה/בית קפה באי התיירותי קוס, אשר שטח הפנים שלו הנו 160 מ"ר (80 מקומות ישיבה) והשטח החיצוני שלו 60 מ"ר (40 מקומות ישיבה) לרבות תכולתו, מוערך בסך של 70,000 יורו.

וילה באי סקפירוס ששטחה 180 מ"ר הבנויה על חצי דונם, הכוללת 3 חדרי שינה ו- 3 חדרי אמבטיה ושירותים מוערכת בסך של 151,00 ליש"ט.

שיטת המס ביוון

אחת מהסיבות העיקריות לכדאיות ההשקעה ביוון היא שיטת המס הנהוגה במדינה זו. חברה הנה תושבת יוון לצורכי מס אם היא יוסדה ביוון (בהתאם לדין המקומי) ו/או מנוהלת מיוון. חברה תושבת יוון חייבת במס ביוון בגין כלל הכנסותיה ללא קשר למקום הפקת/צמיחת ההכנסה בתוך גבולות יוון או מחוצה להן. מנגד, חברה זרה חייבת במס ביוון אך ורק בגין רווחים שהופקו/נצמחו ביוון.

בעוד שחברות חייבות במס חברות ביוון בשיעור של 25% על רווחי הון והכנסות מפעילות עסקית, שותפות נהנית ממס הכנסה מופחת בשיעור 20% בלבד. דיבידנדים המשולמים ע"י חברת בת תושבת יוון לחברת אם תושבת יוון פטורים ממס, ואילו דיבידנדים המשולמים ע"י חברת בת זרה לחברת אם תושבת יוון כפופים למס חברות (25%). דיבידנדים המשולמים ע"י חברת תושבת יוון לתושבים זרים כפופים לניכוי מס במקור בשיעור אפס. יש לציין, כי רשויות המס ביוון מאפשרות לקזז כנגד רווחים בשנת המס הפסדים אשר היו לחברה בחמשת השנים האחרונות.

אדם יחשב תושב יוון אם מרכז חייו, בהתאם למבחן מהותי, הנו ביוון. על מנת לקבוע אם מרכז חייו של היחיד הנו ביוון יש לבדוק את זהות המקום בו נמצאים מירב הזיקות והאינטרסים הכלכליים, משפחתיים, חברתיים שלו, ובין היתר יש לבדוק: מקום מגוריו הנו ביוון ולא במדינה אחרת; משפחתו מתגוררת וחיה ביוון; ילדיו מתחנכים ביוון; כל מבחן אחר אשר יהווה עדות כי מרכז חייו של הנישום הנו ביוון.

תושב יוון חייב במס בגין כלל הכנסותיו ללא קשר למקום הפקתן או צמיחתן. מנגד, תושב זר, חייב במס ביוון רק בגין הכנסות אשר הופקו ו/או נצמחו ביוון. שיעורי המס על הכנסות יחידים ביוון הנם פרוגרסיביים, והם נעים בין 5% ועד ל - 40%.

הכנסותיו של יחיד מתחלקות להכנסות ממשכורת והכנסות שאינן ממשכורת. עבור הכנסות ממשכורת טבלת המס הפרוגרסיבית של יחיד הנה כדלקמן:

הכנסה חודשית (ביורו) אחוז מס

1-11,100 0%
11,101-13,000 15%
13,001-23,000 30%
מעל 23,001 40%

עבור הכנסותיו של יחיד שלא ממשכורת, טבלת המס הפרוגרסיבית הנה כדלקמן:

הכנסה חודשית (ביורו) אחוז מס

1-9,500 0%
9,501-13,000 15%
13,001-23,000 30%
מעל 23,001 40%

רווחי הון בידי יחידים כפופים למס בשיעור הנע בין 5% ל – 20%, תלוי בסוג הנכס הנמכר.

דיבידנדים המשולמים לתושבים זרים אינם כפופים לניכוי מס במקור ביוון. ריביות המשולמים לתושבים זרים כפופים לניכוי מס במקור בשיעור 25%, אלא אם האמנה הרלוונטית למניעת כפל מס קובעת שיעור מס שונה. תמלוגים המשולמים לתושבים זרים כפופים לניכוי מס במקור בשיעור 20%, אלא אם האמנה הרלוונטית למניעת כפל מס קובעת שיעור מס שונה.

כמו כן, בהתאם לדרקטיבה האירופאית לעניין ריבית ותמלוגים, ריבית ותמלוגים המשולמים ע"י חברה יוונית לחברה זרה תושבת אחת ממדינות האיחוד האירופאי פטורות מניכוי מס במקור. יחד עם זאת, קיימות הוראות מעבר לעניין זה הקובעות כי יוון רשאית להמשיך ולנכות מס במקור בשיעור 10% עד לשנת 2009 ו – 5% עד לשנת 2013.

רמת גן: רח´ החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל´: 03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל´:  04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל: eli-doron@taxlawyers.co.il

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.