כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

תושבי ישראל חייבים במס בישראל בגין הכנסותיהם בכל העולם

12/06/2008

דיני המס בישראל עברו ואף יעברו רפורמות כאלו ואחרות, כדרכה של שיטת המס הדינאמית בארצנו. יחד עם זאת, בראשית שנת המס 2003 נפל דבר בשיטת המס בישראל, עת נכנסה הרפורמה במס הכנסה הממסה את תושבי ישראל בגין הכנסותיהם בכל העולם, ולא רק בישראל כפי שהיה בעבר.

במה דברים אמורים?

ביום 24.07.2002 התקבל החוק לתיקון פקודת מס הכנסה (מס' 132), התשס"ב- 2002, אשר תחולתו הינה על הכנסה שהופקה או נצמחה החל משנת המס 2003 ואילך. עיקר הרפורמה הינה במעבר משיטת מיסוי על בסיס טריטוריאלי, קרי מיסוי כל ההכנסות שהופקו או נצמחו בישראל בלבד, למיסוי על בסיס פרסונאלי, קרי מיסוי כל ההכנסות של תושב ישראל, ללא תלות בזהות מקום הפקת ההכנסה. התוצאה של שינוי שיטת המס והמעבר למיסוי על בסיס פרסונלי פרושה הרחבה, הלכה למעשה, של בסיס המס בישראל.

שיטת המיסוי הפרסונאלית הוכנסה לפקודת מס הכנסה באמצעות שני סעיפים עיקריים. האחד, המתייחס למיסוי בגין הכנסה פירותית, הנו סעיף 2 לפקודה הקובע, כי מס הכנסה ישתלם על  "הכנסתו של אדם תושב ישראל שהופקה או שנצמחה בישראל או מחוץ לישראל" (מיסוי על בסיס פרסונלי) מהמקורות הבאים: עסק ומשלח יד; עבודה; דיבידנד, ריבית והפרשי הצמדה; גמלאות; דמי שכירות, תמלוגים, דמי מפתח, פרמיות ורווחים אחרים שמקורם במקרקעין; השתכרות או רווח מנכסים שאינם מקרקעין; חקלאות; פטנט וזכויות יוצרים; והשתכרות או רווח מכל מקור אחר.

הסעיף השני המתייחס למיסוי רווח הון הנו סעיף 89 לפקודה הקובע, כי "תושב ישראל חייב במס על רווח הון שנצמח או שהופק בישראל או מחוץ לישראל" (מיסוי על בסיס פרסונלי).לאור המעבר לשיטת מיסוי פרסונאלית, הרי שישנה חשיבות מכרעת לבחינת השאלה מי הוא "תושב ישראל"?. הגדרה זו תוקנה במהלך הרפורמה, וכיום לאחר שהמחוקק אימץ את קביעות הפסיקה בנושא, מגדיר סעיף 1 לפקודה כי יחיד תושב ישראל הוא מי שמרכז חייו מצוי בישראל.

הגדרת תושב ישראלי בפקודת מס הכנסה נקבעת על פי מבחן "מרכז החיים", לפיו יחיד נחשב "תושב ישראל" אם מרכז חייו בישראל, הכוונה למכלול קשריו המשפחתיים, הכלכליים והחברתיים, וכיוצ"ב. הגדרת תושב ישראלי מוסיפה שתי חזקות "מספריות" לקביעה ש"מרכז החיים" של יחיד בשנת המס הרלוונטית הוא בישראל. לפיהן נישום בישראל בשנת המס 183 ימים או יותר או היחיד ששהה בישראל בשנת המס לפחות 30 יום וסך כל תקופת שהייתו בישראל באותה שנת מס ובשנתיים שקדמו לה הוא לפחות 425 ימים, ייחשב גם הוא לתושב ישראל לצורכי מס.

כפי שנוכחתם לראות במאמרים רבים שפורסמו על ידי משרדנו, ישנם היבטי מס רבים הכרוכים בבצוע עסקה בינלאומית וכמו כן, ניתן לבצע תכנוני מס רבים, חוקיים וכשרים לכל דבר ועניין, אשר בעטיים ניתן להקטין את שיעורי המס בגין פעילות בינלאומית המניבה לכם הכנסות, ואף במקרים מסוימים ניתן לקבל גם פטור מלא.

לסיום נציין, כי המלצתנו לכם היא לבחון באופן מדוקדק את דפוס פעילותכם העסקית מעבר לגבולות מדינת ישראל, ולהיות ערים לאפשרויות העומדות בניכם לבצע את פעילותכם האמורה.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.