כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

רכישת נכסים ונדל"ן בגיברלטר

14/09/2007

אלי דורון, עו"ד /    eli-doron@taxlawyers.co.il  
 
גיברלטר, השוכנת בדרום ספרד על פיתחו של האוקיינוס האטלנטי ובקצהו המערבי של הים התיכון, אינה רק יעד מועדף לתיירים. 
  
מזה תקופה ארוכה שגיברלטר מהווה גם יעד מועדף על אנשי עסקים המעדיפים לנהל עסקים בינלאומיים באמצעות חברות שיוסדו בגיברלטר, ועל פי דיני המס והחברות הנוהגים בחצי האי. 
מה יש בגיברלטר שהפך אותה לאטרקטיבית? ברשימה קצרה זו ננסה לתאר את היתרונות המרכזיים הגלומים בהתאגדות בגיברלטר: 
ראשית נציין כי גיברלטר הייתה בעבר קולוניה בריטית, ואף כיום היא תחת הכס הבריטי תוך שהשפה והמטבע בגיברלטר הנם האנגלית והלירה שטרלינג, בהתאמה. 
  
חוק החברות בגיברלטר הינו "צאצא" של החוק האנגלי ומשכך הוא מבוסס על דיני החברות האנגליים. לאחרונה שונה החוק במידת מה, כך שיתאים להנחיות האיחוד האירופי ועל מנת לשמור על מעמדו של חצי האי כמרכז עסקים לגיטימי בקונטיננט. חשוב לציין כי דיני החברות הנוהגים בגיברלטר דומים - בחלקים ניכרים מהם - לדיני החברות בישראל ולכן קל להתמצא בהם. 
שנית, תהליך ההתאגדות בגיברלטר הנו פשוט וחברה יכולה להתאגד תוך ימים בודדים בדומה לאופן בו נעשה הדבר בישראל. 
שלישית, דיני החברות ודיני המסים בגיברלטר מעניקים מעמד מיוחד לחברה שאיננה בבעלות תושב גיברלטר ואשר עסקיה מתנהלים מחוץ לגיברלטר (Exempt Company). 
  
מעמד זה מקנה לחברה אישור פטור ממס למשך 25 שנה, בתנאי שהון המניות של החברה עומד על לפחות 100 לירות שטרלינג. 
חברות שנהנות ממעמד מיוחד זה נהנות מפטור מלא ממס על הכנסתן וכן מפטור מניכוי מס במקור על תשלומי דיבידנד וריבית. הפטור מותנה בתשלום אגרה שנתית. חברה פטורה כאמור יכולה לנהל משרד ולהעסיק מקומיים וכן לפתוח חשבונות בנק בבנקים מקומיים. 
  
רביעית, ויהיו כאלו שיראו בכך יתרון, גיברלטר אינה קשורה באמנה למניעת כפל מס עם ישראל או מדינות אחרות, והיות והמס המוטל בגיברלטר הוא זניח לא עולה הבעיה של כפל מס. 
  
בשל כך שגיברלטר אינה קשורה באמנות מס עם ישראל ומדינות נוספות, לא חלות על רשויות המס בגיברלטר, הוראות המצויות תדיר באמנות מס, לעניין שיתוף פעולה ומסירת מידע בנוגע לנישומים, דהיינו שהתאגדות בגיברלטר אף עולה בקנה אחד עם שאיפתו של איש עסקים להצניע את עסקיו הבינלאומיים. 
  
לסיכום נציין כי אין בטחון מלא שמשטר החברות ודיני המס ימשיך להיות כפי שנהוג כיום, כאשר בעטיין של תמורות פוליטיות וכלכליות עשוי לקום צורך לשנות את משטר המס ולהנהיג בו רפורמות (בדומה לאלו שהונהגו, למשל, בקפריסין ובמלטה). 
יחד עם זאת כל שינוי שיעשה לא יחול – כנראה – באופן רטרואקטיבי על חברות קיימות או כאלו שיוסדו עד מועד מסוים עתידי (וראה לעניין זה את האופן שבו בוצע שינוי משטר המס בקפריסין). גיברלטר הינה כיום יעד מומלץ ואטרקטיבי ליזמים ולאנשי העסקים הפועלים מחוץ לישראל ויש לבחון את יתרונות ההתאגדות בגיברלטר מול הפעילות העסקית הקיימת או העתידית.  
 
מקור המאמר:  Reader - מאגר המאמרים הישראלי

פרטים אודות מחבר המאמר:
הכותבים הינם שותפים במשרד דורון, טיקוצקי, עמיר, מזרחי - עורכי דין ונוטריון, המתמחה במשפט מסחרי - מיסויי, עסקאות נדל"ן והשקעות בארץ ובכל רחבי העולם. המשרד החל לפעול בחיפה, וכיום פועל בכל רחבי הארץ באמצעות משרדים ברמת גן ובטבריה. כמו כן למשרדנו סניף ברומניה ושיתופי פעולה בכל אירופה. במשרד כ-40 משפטנים, כולל 7 שותפים, בנוסף לצוות העמיתים, צוות המומחים (רו"ח, יועץ פנסיוני ועוד) והצוות האדמיניסטרטיבי.   רמת גן: רח' החילזון 12, (בית הקריסטל), 52522   טל': 6127446-03, פקס: 6127449-03   חיפה: שד' המגינים 58, 33264   טל': 8526693-04, פקס: 8555976-04   טבריה: רח' הירדן 100א' ת.ד. 1902, 14200   טל': 6717201-04, פקס: 6717203-04     http://www.adviser.co.il     לשאלות, ייעוץ או פגישה נא כתבו ל:    eli-doron@taxlawyers.co.il

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.