כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

חברות קפריסאיות המחזיקות בחברות בהונג קונג

24/06/2008

הצלחותיהם הכלכליות של אנשי עסקים ישראלים בפעילות עסקית בהונג קונג כבר מזמן אינם בגדר סוד. הונג קונג מציעה למשקיע הישראלי מגוון רב של הזדמנויות עסקיות בתחום ההיי טק, השירותים המקצועיים, התכשיטים ויהלומים. אחת הדרכים שמציע משרדנו להשקיע בהונג קונג בצורה נבונה, תוך ניצול שיטת המס הנהוגה בהונג קונג, היא הקמת חברת אחזקות קפריסאית, המחזיקה בחברה תושבת הונג קונג.

שיטת המס הנהוגה בהונג קונג הינה שיטת מס טריטוריאלית (שיטה אשר הייתה נהוגה בישראל טרם הרפורמה), לפיה כל הכנסה שהופקה או שנצמחה בהונג קונג חייבת במס בהונג קונג, ללא תלות בזהות מפיק ההכנסה. מנגד, הכנסה שמקורה מחוץ להונג קונג אינה חייבת במס בהונג קונג.   

חברה תושבת הונג קונג הנה חברה אשר התאגדה תחת הדין בהונג קונג ו/או חברה שמרכז הניהול והשליטה שלה נמצאים בהונג קונג. בהתאם לשיטת המס הטריטוריאלית הנהוגה בהונג-קונג כאמור, חברות תושבות הונג קונג וחברות שאינן מהוות חברות תושבות הונג-קונג לצורכי מס, חייבות במס רק על הכנסותיהן המופקות בהונג קונג וחייבות במס בשיעור של 16.5%. נציין, כי שיעור מס זה אמור לרדת ל – 15% החל משנת 2009.  ככלל אין בהונג קונג חובת ניכוי מס במקור, למעט על הכנסות מתמלוגים והכנסות שהופקו על ידי בדרנים וספורטאים אשר הם אינם תושבי הונג קונג.

הדין בקפריסין קובע, כי רק חברה המנוהלת ונשלטת מקפריסין תחשב כחברה תושבת קפריסין לצורכי מס. חברה תושבת קפריסין חייבת במס בקפריסין על כל הכנסה שהפיקה ו/או שנצמחה לה, ללא קשר למקום הפקתה, בעוד שחברה שאינה תושבת קפריסין חייבת במס בקפריסין אך ורק בגין הכנסה שהפיקה ו/או שנצמחה לה בקפריסין.

על חברות מוטל בקפריסין מס החברות אחיד בשיעור של 10%. נציין, כי הכנסות חברה קפריסאית מדיבידנדים המשולמים על ידי חברה תושבת הונג קונג, שהחברה הקפריסאית מחזיקה לפחות ב - 1% ממניותיה, פטורות ממס בקפריסין. נדגיש, כי פטור זה לא יינתן במידה ולמעלה מ - 50% מפעילות החברה המשלמת היא פעילות השקעתית. יתרון נוסף הקיים בדין הקפריסאי, אשר הנו רלוונטי ביותר למשקיע הישראלי הוא, שדיבידנדים המשולמים על ידי חברה קפריסאית לזרים אינם כפופים לניכוי מס במקור בקפריסין.

מהאמור לעיל יוצא, כי תשלום דיבידנדים מחברה תושבת ההונג קונג לחברה הקפריסאית אינו חייב במס בקפריסין ובהונג קונג, ותשלום דיבידנדים מהחברה הקפריסאית למשקיע תושב ישראל המחזיק בחברה הקפריסאית יחויב במס בישראל בלבד בשיעור של 20% למעט מקרים בהם המשקיע הישראלי היה במועד קבלת הדיבידנד, או במועד כלשהו בשנים עשר החודשים שקדמו לו, בעל מניות מהותי בחברה הקפריסאית, שאז שיעור המס בו יחויב יהיה 25%.

רמת גן: רח´ החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל´:  03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל´:  04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל: eli-doron@taxlawyers.co.il

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.