כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

האם מגיעות לנו הטבות מס בגין חסכונות בקופות גמל, קרנות השתלמות וביטוחי חיים?

24/09/2007

שנת 2007 מתקרבת לסיומה ואיתה גם שנת המס. זה אולי הזמן לבדוק בין אם אתם שכירים או עצמאיים האם ניצלנו את הטבות המס המגיעות לנו. מטרת הטבות המס היא לעודד את הציבור לחסוך באפיקים פנסיוניים, כמו קופות גמל, ביטוחי חיים ופנסיה , והן מתחלקות לשתיים – ניכויים וזיכויים. 
 
מהן בכלל הטבות המס? כל עובד, שכיר או עצמאי, חייב במס הכנסה בגין הכנסתן. מס ההכנסה מחושב על בסיס שנתי, כלומר לוקח בחשבון את סך כל ההכנסה אשר מקבל העובד בשנת המס (ינואר עד דצמבר) הרלבנטית. על הכנסה זו העובד משלם למדינה מס. 
 
ניכוי הוא סכום המקטין את סך ההכנסה בגינה משולם מס. למשל – אדם מרוויח 100 אלף שקל בשנה אך יכול להיות מנוכה בגין הפקדות והפרשות כלשהן בתקרת ניכויים של 5,000 שקל. אם הוא הפריש את מלוא התקרה, הוא ישלם מס בשנה זו כאילו הרוויח 95 אלף שקלים בלבד. 
 
זיכוי הוא הנחה המקטינה את גובה המס המשולם. לדוגמא: אדם אמור לשלם למס הכנסה בכל חודש 2,000 שקל והוא מפקיד לביטוח מנהלים בכל חודש 200 שקל. 
 
זיכוי המס אשר הוא מקבל בגין ההפקדה הוא 25% ועל כן ישלם למס הכנסה על 1,950 שקל בלבד. 
 
אז מה צריך לעשות בשביל לקבל הטבות מס? ראשית, חשוב לעדכן את מקום העבודה בדבר שינויים בפרטים האישיים במהלך השנה האחרונה. שינויים כגון הולדת ילד, גירושין /תשלום מזונות, שינוי כתובת מגורים ליישוב ספר או עיירת פיתוח ובן זוג שאינו בעל הכנסה, משמעותם יכולה להיות זיכוי במס על ההכנסה (נקודות זיכוי או זיכויים אחרים). 
 
הפקדה לקופות גמל 
 
ההטבות אשר מעניקות רשויות המס שונות בין שכירים ועצמאיים. לגבי שכירים – אולי לא ידעתם אבל שכיר המפקיד לקופת גמל זכאי להחזר מס בגין הפקדותיו. שכיר המפקיד לקופת גמל עצמאית (כלומר ללא השתתפות המעביד) או ביטוח חיים משולב עם חיסכון, עד התקרה שקבע מס הכנסה, ייהנה מהטבות מס הנקראות 'ניכוי' וזיכוי'. 
 
תקרת ההכנסה המזכה בשנת 2006 לשכירים היא עד 12% מהמשכורת או עד 7,300 שקל, הנמוך מביניהם (השנה מדובר ב- 87,600 שקל). הפקדת מקסימום הסכום תזכה כמובן במקסימום הטבת מס. שכיר אשר גילו מעל 50 שנים יכול ליהנות מתקרה מוגדלת של עד 2.5%. 
 
באשר לעצמאים – עצמאי המפקיד לקופת גמל זכאי להחזר מס בגין הפקדותיו. עצמאי המפקיד לקופת גמל עצמאית או ביטוח חיים המשולב עם חיסכון, עד התקרה שקבע מס הכנסה (גם כאן 12% מההכנסה, 10,200 שקל בחודש או 122,400 בשנה, נכון לשנת המס 2006) ייהנה מהטבות מס הנקראות 'ניכוי' וזיכוי'. גם לגבי העצמאים – מעל גיל 50 ניתן ליהנות מתקרה מוגדלת של עד 3.5%. 
 
החל משנת 2006, שכיר ועצמאי ילידי שנת 1961 ואילך זכאים ליהנות מהטבות המס על הפקדה לקופת גמל עצמאית רק אם הפקידו במקביל גם לאפיק פנסיה (קרן פנסיה או ביטוח חיים/ מנהלים במסלול קצבתי). השנה מדובר בסכום בגובה של לפחות 950 שקל בחודש, כאשר סכום זה מתחלק בעצם בין העובד והמעביד. 
 
כיצד מגישים את הבקשות להטבות מס? 
 
את הבקשות להטבות מס ניתן להגיש עצמאית לפקיד השומה או באמצעות חברה לייעוץ מס. שכירים רשאים להגיש בקשה בכל שנה בגין שנת המס הקודמת (למעשה ניתן לעשות זאת עד 6 שנים אחורה) ה-31 בדצמבר. 
 
הטפסים הנדרשים הם טופס 106 ממקום העבודה בגין שנת המס, אישור שנתי על הפקדות לקופות גמל / ביטוח חיים וייתכן שאף טפסים נוספים בהתאם לקריטריונים לזכאות במס, כגון, אישור תושב לתושבי יישובי ספר, אישור תמיכה בנטול יכולת, פס"ד גירושין ועוד. עצמאים עושים זאת עבור השנה הקודמת באמצעות רו"ח עד ה-31 באפריל. 
 
ניתן למצוא באתר קורסים קורסים לגמול השתלמות , קורסים בשוק ההון

מקור המאמר:  Reader - מאגר המאמרים הישראלי

פרטים אודות מחבר המאמר:
לידר סולושנס בע"מ שמחה להציג בפניכם, קוראים יקרים, את כל האתרים השייכים למשפחת חברת  לידרHotCar  ,  ביטוח בריאות  ,  קופות גמל מבחנים קורסים  ,  סקר ליסינג  ,  השכרת רכב  ,  לוח רכב
אתר הבית: http://www.leaderltd.co.il/

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.